ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Niezwykłe, nietypowe, zaskakujące. Gdzie można zanocować na Mazurach?

Bieżące25 listopada 2024, 10:01
Nocleg można zaplanować w wiatraku holenderskim na Mazurach.
Nocleg można zaplanować w wiatraku holenderskim na Mazurach. fot. mazury24.eu

Nie tylko hotele, pensjonaty, domki turystyczne czy agroturystyka. Na Mazurach znajdziecie wiele ciekawych, nietypowych miejsc, gdzie można wykupić nocleg. Często są to już atrakcje same w sobie, a jeśli dodamy do tego przepiękne otoczenie Mazur, to już nie będzie trzeba niczego więcej.

Wyjazd na kilka lub kilkanaście dni na Mazury wiążę się z zapewnieniem sobie i rodzinie noclegów. Tu z reguły decydujemy się na wynajęcie pokoju w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy ośrodku wczasowym. Stali bywalcy Mazur mają już swoje sprawdzone „miejscówki” od wielu lat. Natomiast wielu miłośników żeglarstwa decyduje się na spędzanie noclegów w jachtach.

Jednak na Mazurach są również miejsca – bardzo nietypowe, zabytkowe, historyczne, które również oferują noclegi. Takie obiekty już same w sobie są dużą atrakcją turystyczną. Natomiast spędzenie w nich kilku nocy gwarantuje niesamowite przeżycia.

Gdzie więc można i warto zanocować na Mazurach?


Noclegi w mazurskich dworkach

Zacznijmy od dawnego dworku na Mazurach, który obecnie jest pensjonatem. Tu bowiem możemy spędzić noc i poczuć się jak dawni mieszkańcy tego obiektu.

Łapinóżka dawniej, a obecnie Jędrychowo to niewielka wieś położona 10 km od Mrągowa, znana z udanej rewitalizacji dworu wzniesionego w XVIII wieku. Obecnie w dworze mieści się hotel.

Dwór pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, później jednak został jeszcze przebudowywany. Wybudowany na planie prostokąta, jednokondygnacyjny z wysokim przyziemiem, w którym mieści się część gospodarcza. W elewacji frontowej znajduje się wejście, do którego wiodą szerokie, reprezentacyjne schody.

Nie tylko sam budynek, tak pieczołowicie odrestaurowany może wzbudzić zachwyt, ale również położenie - nad jeziorem Lampasz wchodzącym w skład szlaku kajakowego rzeki Krutyni.

Wokół dworu rozciąga się XIX-wieczny park z wieloma pomnikowymi drzewami, m.in. magnolią i sosną wejmutką, na początku XX w. hodowano tu nawet figi.


Piękny dworek w Baranowie niedaleko Mikołajek, przykład architektury klasycystycznej - nie tylko przetrwał historyczne zawirowania i katastrofy, ale służy do tej pory polskiej nauce. Ten obiekt z pewnością docenią wszyscy miłośnicy historii i architektury.

Dworek stanowi część dawnego, większego zespołu dworsko-pałacowego, z rozległym podwórzem gospodarczym. Budynek usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu terenu, w centralnym punkcie zespołu, oddzielony od drogi obszarem parku.

Na początku lat 80-tych XX wieku powstał tu Zakład Doświadczalny Agrobiologii Polskiej Akademii Nauk.


Wśród barwnych wrzosowisk i spokojnych jezior wznosi się „Księżycowy Dworek” – miejsce o niesamowitej historii. Wypoczynek na Mazurach oznacza tutaj nie tylko możliwość korzystania z wielu atrakcji, ale też kontakt z tajemniczą przeszłością.

„Księżycowy Dworek”, chociaż powstał dużo wcześniej, znany jest głównie z legendy dotyczącej przebywania tu kochanki Adolfa Hitlera, Ewy Braun. Choć historycy nigdy nie potwierdzili jej obecności w dworku, podejrzenia te nie są bezpodstawne.

Dworek, między jeziorami Mój i Siercze, dziś odrestaurowany i nowoczesny, dzieliło zaledwie 1,5 kilometra od owianego tajemnicą Wilczego Szańca. To tam w latach 1941–1945 mieściła się główna kwatera Adolfa Hitlera. Tam Fuhrer przyjmował m.in. Goebbelsa, tam dokonano nieudanego zamachu na Hitlera. „Księżycowy Dworek” nie tylko sąsiadował z Wilczym Szańcem, mieścił się wręcz w jego drugiej, strzeżonej strefie.

Jeżeli macie ochotę, możecie tu również zaplanować noclegi, obcując z historycznym obiektem nieco dłużej.


 

Nocleg w wiatraku na Mazurach

Wiatrak typu holenderskiego w Rynie to świetny przykład na to w jaki sposób można mazurskim zabytkom dać „drugie życie”. Jest nie tylko wyróżniającym się historycznym obiektem w tym regionie ale jeszcze można tu...spędzić noc. Może to być więc świetna baza wypadowa do weekendowego wyjazdu na Mazury.

Wysoko usytuowany wiatrak w Rynie to najbardziej widoczna budowla, która rzuca się w oczy jadącym z Mrągowa w stronę Giżycka lub płynącym z Tałt na Jezioro Ryńskie. Bez dwóch zdań dla tych podróżnych jest to wizytówka miejscowości.

Wiatrak w Rynie wzniesiono około 1873 roku. Usytuowany na jednym z najwyższych wzniesień w okolicy miasta, z której rozpościera się przepiękny widok na Jezioro Ryńskie i najbliższą okolicę.

Wiatrak został wybudowany w stylu „holenderskim”, co oznacza, iż masywny (często murowany) korpus jest nieruchomy, budowany przeważnie na planie koła, a bryła dachowa ze śmigłami jest obracana na wielkich łożyskach. Pozwala to lepiej wykorzystać siłę wiatru w celu lepszej wydajności pracy.

Do roku 1955 służył do mielenia ziarna na mąkę. Następnie przejęty przez władze państwowe i stopniowo podupadał. Dopiero w latach 1975 – 1982 został częściowo wyremontowany. Jednak w czasie przemian po 1989 r. i długo po tym czasie nie było prowadzonych na terenie obiektu żadnych większych inwestycji.

Obiekt został w końcu odkupiony przez osobę prywatną od władz samorządowych w Rynie. Ze względu na fatalny stan budowli, prywatny inwestor remontował ryński wiatrak etapami. Prace postępowały dość wolno ze względu na liczne trudności.  W 2011 roku zamontowano w końcu kopułę. Prace ukończone zostały w 2018, a ich efekt przerósł najśmielsze oczekiwania.

Obecnie Wiatrak w Rynie można wynająć i mile spędzić czas na Mazurach. Przeznaczony jest dla 10 osób z możliwością dostawki. Na parterze mieści się nowoczesna kuchnia z pełnym wyposażenie, salon wypoczynkowy z kominkiem TV, jadalnia, łazienka z WC, umywalką.

Na I piętrze znajdują się: dwie sypialnie z łazienką. Drugie piętro to: dwie sypianie 2-osobowe i łazienka. Najwyższy poziom to – kopuła. Tu znajduje się duża 2-osobowa sypialnia z łazienką. Na terenie posesji znajduje się: „stodoła”, a w niej wędzarnia, grill, meble ogrodowe; wyznaczone miejsce na ognisko.

Z całej posesji rozpościera się piękny widok na Jezioro Ryńskie i pobliską okolicę. Z tego miejsca przy pomocy np. lornetki można dostrzec pobliskie wsie, jeziora, lasy.


 

Nocleg w klasztorze na Mazurach

Starowiercy, czyli wyznawcy prawosławia niereformowanego, przybyli na teren Mazur w XIX wieku, uciekając z Rosji przed prześladowaniami. Osiedlili się w miejscowości Wojnowo, gdzie wybudowali swój klasztor. Tu znaleźli spokój i możliwość wyznawania swojej wiary.

Obiekt swój największy rozkwit przeżywał do czasu wybuchu I wojny światowej. Mniszki, oprócz pracy i modlitwy, opiekowały się również osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Po zakończeniu działań wojennych klasztor stopniowo podupadał. W 2006 r. zmarła ostatnia zakonnica tego obrządku.

Klasztor znajduje się na końcu wsi Wojnowo. Zabudowania świątynne i gospodarcze otacza mur. Po jego minięciu zobaczymy budynek świątynny oraz molennę czyli dom modlitw. W przedsionku budynku znajdują się zdjęcia ukazujące Wojnowo z okresu przed II wojną światową.

W środku warto też zobaczyć ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków oraz zabytkowy żyrandol z 32 świecami.

Warto również odwiedzić cmentarz Starowierców przy klasztorze, gdzie spoczywają żyjące tu mniszki. Ciekawostką jest fakt, że charakterystyczny krzyż prawosławny lokowany był w nogach grobu i zwrócony na wschód.

Klasztor obecnie znajduje się w rękach prywatnych i można tu wynająć pokoje noclegowe i spędzić czas rozkoszując się ciszą i pięknem mazurskiej przyrody.

Goście mogą liczyć na posiłki, wynajęcie łódek czy bryczki konnej. Funkcjonuje tu również prywatne Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców, gdzie odbywają się warsztaty z pisania ikon.


 

Nocleg na zamku z duchami na Mazurach

Kto z miłośników historii nie marzył aby choć kilka dni spędzić w średniowiecznym zamku rycerskim? Zanocować w jednej z komnat? Poczuć klimat odległych wieków? Jeśli jeszcze dodamy do tego, że całkiem prawdopodobne jest iż możemy spotkać tam ducha. Taka możliwość istnieje na Mazurach, w zamku w Rynie.

Nocleg w zamku? Czemu nie. To jest możliwe w Rynie. W tym urokliwym mazurskim miasteczku dawny, pokrzyżacki zamek został zaadoptowany na obiekt hotelowy, oferujący 350 miejsc noclegowych.

Zamek powstał w XIV wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jest prywatną własnością i jest wykorzystywany jako obiekt hotelowy. Ten historyczny obiekt dodatkowo jest pięknie położony między dwoma jeziorami: Ołów i Ryńskim, w samym centrum miasteczka, a u jego stóp znajduje się plaża.


Ciekawe opcje noclegowe na Mazurach możecie sprawdzić również w naszym portalu: 

Najlepsze i sprawdzone noclegi na Mazurach


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Odysseya Yachts