ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Nowa publikacja o Twierdzy Boyen na Mazurach

BieżąceHistoria5 stycznia 2023, 6:28
Nowa publikacja o Twierdzy Boyen na Mazurach
 fot. Twierdza Boyen/facebook

Z prawdziwą przyjemnością zawsze informujemy o nowych publikacjach książkowych dotyczących Mazur. Tym razem chcemy przekazać Wam informacje o przewodniku dotyczącym Twierdzy Boyen w Giżycku.

Jest już w sprzedaży - dostępna w kasie zabytkowej twierdzy publikacja "Twierdza Boyen - przewodnik turystyczny" autorstwa dr Roberta Kempy.

Publikacja to bogato ilustrowany przewodnik, który zawiera obszerny rys historyczny, archiwalne mapy i fotografie oraz szczegółowy opis trzech tras zwiedzania twierdzy wraz z planem.

Nowa publikacja o Twierdzy Boyen na Mazurach

Twierdza Boyen - perła architektury obronnej. Będąc na Mazurach po prostu ten historyczny obiekt trzeba zobaczyć, zwiedzić, poczuć dawny klimat tego miejsca. To obiekt obronno-blokujący o kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin.

Została zbudowana w latach 1844–1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. W twierdzy mogło znajdować się około 3000 żołnierzy. To idealnie zachowany przykład pruskiej budowli obronnej.

Otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości 2303 metrów. Narożniki murów tworzą małe, przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczające twierdzę była sucha i wyposażona w kratę forteczną. Doskonale zachowane są wszystkie formy ziemne - wały, skarpy, pochylnie i place ćwiczeń. Twierdza Boyen należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych obiektów obronnych znajdujących się na terenie Polski. Przy twierdzy zlokalizowano wiele budynków pomocniczych.

Pruska warownia była ważnym ogniwem obronnym w czasie I wojny światowej, blokując ruchy wojsk rosyjskich atakujących Giżycko. Po wojnie twierdzę przekształcono w szpital. W czasie II wojny światowej Twierdza Boyen była siedzibą niemieckiego wywiadu. W 1945 r. wojska niemieckie opuściły obiekt bez walki. Dlatego uniknęła zniszczeń wojennych. W 1975 r. została uznana za zabytek architektury.

W 1994 r. obiekt przekazano w zarząd Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen. Organizacja ta zagospodarowała cały teren twierdzy oraz udostępniła większość obiektów do zwiedzania dla turystów. Wytyczono ścieżki turystyczne. W koszarowcu przy Bramie Giżyckiej zorganizowano schronisko młodzieżowe i Muzeum Twierdzy Boyen.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 10
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine