ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Nowe muzeum powstało na Mazurach. Warto tam zajrzeć

Bieżące20 marca 2023, 6:21Komentarzy: 1
Nowe muzeum powstało na Mazurach. Warto tam zajrzeć
 fot. mazury24.eu

W Wejsunach na Mazurach powstaje nowe muzeum - Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej, powołana przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Piszu. Placówka została już zarejestrowana w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co warto tam obejrzeć?

Nowe muzeum powstało w budynku zabytkowego kościoła w Wejsunach, w powiecie piskim na Mazurach i została utworzona przez lokalną społeczność ewangelicką.

Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej eksponuje miniatury drewniane dawnych kościołów ewangelickich; elementy wyposażenia kościołów ewangelickich, kaplic, domów modlitwy. Możemy tu obejrzeć naczynia liturgiczne, chrzcielnice, ołtarze, ambony; zbiory starych druków (śpiewniki, egzemplarze Biblii, postylle, księgi rodów).

Obejrzymy również historyczną literaturę związaną z tradycją i duchowością ewangelicką Mazurów oraz dokumentację historyczno-techniczną dotyczącą gromadzonych zbiorów.

Placówka informuje, że cały czas pracuje nad ekspozycją kolejnych stałych wystaw.

Przy okazji odwiedzin nowego muzeum, warto również obejrzeć kościół w Wejsunach.

Kościół wiejski w Wejsunach został wybudowany w latach 1908 – 1910, jest to kościół ceglany nie otynkowany w stylu neogotyckim. Od wschodniej strony wznosi się wieża, kościół posiada też kolumnowe szczyty. Wnętrze kościoła z boczną amboną utrzymane jest w prostym stylu.

Wyjątkową ciekawostką jest prezbiterium, które nietypowo znajduje się w wieży kościelnej. Nad prezbiterium znajduje się zabytkowy mechanizm zegarowy oraz dzwonnica.

Z trzynastu kościołów ewangelickich Powiatu Piskiego kościół wejsuński jest jedynym, który pozostał ewangelickim. Do dziś utrzymał się napis w języku niemieckim nad drzwiami wejściowymi. We wnętrzu kościoła znajdują się tablice upamiętniająca wejsuńskich parafian poległych w obu wojnach światowych.

Wnętrze kościoła utrzymane jest w prostym stylu, ambona znajduje się po lewej stronie prezbiterium. Ambona jest drewniana, niewysoka, znajdują się na niej charakterystyczne ornamenty – niestety zostały zamalowane i oczekują na renowację i odtworzenie.

Ołtarz znajduje się w centralnej części prezbiterium. Również został pomalowany, przez co zamalowano zdobienia oraz charakterystyczną dla kościoła ornamentykę. W późniejszych latach dodano fragmenty z Pisma Świętego, które oryginalnie nie występowały. Obiekt czeka na renowację oraz przywrócenie pierwotnego wyglądu.

Nad ołtarzem znajduje się jedyny oryginalny witraż. Z prawej strony prezbiterium znajduje się kamienna chrzcielnica. Kościół został wybudowany z cegieł wypalonych w Wejsunach, ciekawostką również jest ceglana podłoga w prezbiterium.

Wejsuny zostały założone w 1763 r. Tuż przed wkroczeniem do Wejsun Armii Czerwonej mieszkańcy zostali ewakuowani. W czasie tym większość wsi została zniszczona na skutek zaciekłych walk wojsk niemieckich z Armią Czerwoną.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

  • 16
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perfect Plus Sprzątanie

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaB2 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Odysseya Yachts