ReklamaA1 - Wioska Św. Mikołaja

Obcokrajowcy inwestują na Mazurach. Oto przykłady

Inwestycje27 marca 2020, 14:47
Obcokrajowcy inwestują na Mazurach. Oto przykłady
 fot. mazury24.eu

Określenie Zielone Płuca Polski przylgnęło do Mazur już dawno, ale dynamiczny wzrost zagranicznych inwestycji sprawia, że na Mazurach nie tylko świetnie się oddycha, ale również inwestuje. Przekonują o tym inwestorzy, których ten region Polski przyciągnął z zagranicy.

Atrakcyjne ceny nieruchomości, wciąż tańsza siła robocza niż w przemysłowych częściach Polski, lecz przede wszystkim wykwalifikowana kadra skłaniają inwestorów zagranicznych do lokowania swoich biznesów na Mazurach.

Położenie w centralnej Europie, na przecięciu szlaków Wschód- Zachód oraz Północ-Południe czyni Polskę bardzo atrakcyjną, zaś odkąd zmodernizowano infrastrukturę drogową, otwarto port lotniczy Olsztyn-Mazury, Mazury stały się rajem dla zagranicznego biznesu.

Mazury jak Skandynawia

Część inwestorów, jak choćby Bente Pedersen-Łuczków, dostrzega niezwykły potencjał turystyczny regionu i lokuje kapitał w nowoczesnych obiektach hotelowych. Takim na pewno jest skandynawski kompleks obiektów apartamentowych Stranda Residence wybudowany przez skandynawską inwestorkę.

Obcokrajowcy inwestują na Mazurach. Oto przykłady

Apartamentowiec składa się z czterech kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej ok. 1800 m.kw. W budynku znajdują się 24 lokale, a ich sprzedaż właśnie ruszyła.  Lokale mogą być wykorzystywane do celów mieszkalnych lub służyć jako apartamenty na wynajem. Nie oznacza to jednak, że jedynie branża turystyczna wydaje się atrakcyjna z punktu widzenia zagranicznych inwestorów.

Indyjskie ciągniki z Mazur

Mrągowski Farmtrac reklamuje się jako polski producent ciągników, i tak jest w istocie, lecz kapitał w stu procentach należy do indyjskiej spółki  Escorts Ltd, która wykupując udziały dawnego Pol-Motu, zaoferowała nie tylko pieniądze, ale również know-how i dostęp do innowacyjnych technologii. Korzystając z naszych specjalistów - czołowych polskich inżynierów,  często z ponad 30-letnim doświadczeniem, Farmtrac już w 2011 roku zdeklasował konkurencję w Polsce i skonstruował modele ciągników - takie jak 675 DT, uhonorowane tytułem Maszyna Roku.

Obcokrajowcy inwestują na Mazurach. Oto przykłady

Wymieniając przesłanki, jakie zadecydowały o ulokowaniu kapitału na Mazurach, wspomina się często o dostępie do pomocy publicznej. Jest to pomoc oferowana zarówno ze środków Unii Europejskiej, jak i różne formy wsparcia rządowego oraz samorządowego. Dotacje to jedno, ale przychylność gminy to drugi ważny aspekt. Inwestycja w drogę dojazdową, organizowanie spotkań z mieszkańcami, którzy mają wątpliwości czy funkcjonowanie przedsiębiorstwa nie obniży jakości życia to tylko przykłady dobrej woli i zaangażowania, jakim wykazują się przedstawiciele samorządowych władz.

Dodatkową zaletą jest Specjalna Strefa Ekonomiczna i ulgi podatkowe, pozwalające przeznaczyć zyski  inwestycyjne na dalszy rozwój.

Z Niemiec na Mazury po miłość i biznes

Warto jednak pamiętać, że za każdą inwestycyjną decyzją stoi człowiek oraz jego emocje. Gdyby Lutz Lamparter, student z Berlina, nie wyjechał na wakacje na Mazury, nie poznałby w recepcji Hotelu Mrągovia kobiety swojego życia. Gdyby nie stali się parą, dziś nie byłoby w Mrągowie ani Galwanotechniki, ani Bruss Polska.

- Po ślubie wyjechaliśmy do Niemiec - mówi Lutz Lamparter, właściciel Galwanotechniki zajmującej się przemysłowym pokrywaniem stali. - Ale mnie ciągnęło na Mazury. Chciałem tu wrócić z powodu miłości i... możliwości. Widziałem biznesowy potencjał.

Jakiś czas potem Lutz Lamparter przekonał przyjaciela, aby też zainwestował w Mrągowie. Tak powstał Bruss Polska - producent komponentów samochodowych, dla takich marek jak BMW, Mercedes czy Volkswagen, zatrudniający kilkaset osób.

Zagraniczni inwestorzy świetnie się odnajdują na Mazurach i mimo że wchodzą do Polski z tzw. "obcym" kapitałem, tworzą u nas polskie produkty oparte na wiedzy naszych specjalistów, dają zatrudnienie i płacą podatki. Ta wzajemność sprawia, że obie strony są wygrane, a biznes XXI wieku może zapuszczać swoje korzenie na Mazurach. 

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 6
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Avocado