ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Odkrywamy Mazury. Co warto zwiedzić w Mrągowie?

Bieżące3 sierpnia 2021, 12:48
Odkrywamy Mazury. Co warto zwiedzić w Mrągowie?
 fot. mazury24.eu

„Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”? Pewnie coś w tym jest, zwłaszcza dla miłośników muzyki country oraz „westernowych klimatów”. Jednak nie tylko samym Piknikiem Country Mrągowo żyje. To również ciekawe miasto turystyczne, pełne ciekawych atrakcji i zabytków.

Mrągowo - chyba każdy w Polsce słyszał o tej mazurskiej miejscowości. A czy już tu byliście? Jeśli nie, warto nadrobić zaległości i koniecznie do tego miasteczka, o mazurskim, ale i westernowym klimacie zajrzeć. Jest tu co robić i co zobaczyć.

Trzy jeziora w Mrągowie

Przede wszystkim warto wiedzieć, że Mrągowo to raj dla wielbicieli żeglarstwa, kąpieli w jeziorach i plażowania. Na terenie miasta znajdują się trzy wielkie jeziora: Czos – dzieli się na dwie odnogi oddzielone od siebie Górą Czterech Wiatrów, Sutapie Małe, Sołtysko, Magistrackie.

Warto również wspomnieć o malowniczym jeziorze Juno położonym na północ od Mrągowa. Ten akwen łączy się z jeziorem Czos oraz jeziorem Kiersztanowskim.

Mrągowo to jednak również ciekawe zabytki, które zapraszają do spacerów uliczkami tego mazurskiego miasta.

Zabytki Mrągowa

Ratusz – znajduje się w centralnym punkcie miasta. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jest otoczony licznymi kamieniczkami, które oddają klimat dawnej architektury.

Strażnica Bośniacka – znajduje się obok ratusza. Pochodzi z XVIII wieku. Obecnie w strażnicy znajduje się izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi.

Stara Chata – obecnie restauracja. Mieści się w jednym z najstarszych budynków miasta, zbudowanym z niewypalanych cegieł. Przez ponad sto lat budynek zajmowali Żydzi, prowadząc w nim dwa zakłady szewskie i zakład krawiecki konfekcji ciężkiej.

Zabytkowe kamienice – centrum Mrągowa składa się głównie z kamieniczek, położonych przy brukowanych ulicach, co bardzo dobrze odzwierciedla klimat dawnego mazurskiego miasteczka.

Apteka „Pod Orłem” – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych budynków w mieście z początku XIX w. W 1819 założona została tu pierwsza w Mrągowie apteka i istnieje do dziś. Na zewnętrznej ścianie budynku znajduje się figura orła.

Cerkiew prawosławna – budynek zbudowany w 1895 roku jako bożnica żydowska, która podczas Nocy Kryształowej została zdewastowana. Obecnie mieści się tu kościół prawosławny pw. Przemienienia Pańskiego. W 2000 roku odnowiono wnętrze budynku.

Wieża Bismarcka w Mrągowie

Jest zlokalizowana w parku im. W. Sikorskiego na Wzgórzu Jaenike. Po remoncie na wieżę można już wejść.

Miasteczko westernowe w Mrągowie

Warto również odwiedzić Mrongoville – miasteczko stylizowane na te z amerykańskiego Dzikiego Zachodu i zlokalizowane na przedmieściach Mrągowa.

Mazury przypominają trochę XIX wieczny Dziki Zachód w Ameryce Północnej. Nieskażona przyrody, dzikie, często niezamieszkałe tereny, dzika zwierzyna, niewielkie osady ludzkie. Nic więc dziwnego, że właśnie tu – pod Mrągowem ulokowało się westernowe miasteczko Mrongoville.

Muzeum sprzętu wojskowego w Mrągowie

Można również odwiedzić pobliskie Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie zgromadzono wiele eksponatów związanych z wojskowości. Jest tu również możliwość przejażdżki czołgiem czy strzelania z karabinu.

Spacer nad jeziorem Czos

Ciekawym urozmaiceniem będzie na pewno spacer i odpoczynek na promenadzie i molo nad jeziorem Czos. Można również odwiedzić Górę Czterech Wiatrów. Znajduje się na Półwyspie Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos.

Źródełko miłości

Czy istnieje źródełko miłości? Cudowna woda, która rozpala to najpiękniejsze uczucie? Można to sprawdzić w Mrągowie. Wierzyć czy nie wierzyć? Może warto samemu się przekonać? Legenda głosi, że jeśli para napije się razem wody ze źródełka wypływającego przy jeziorze Czos, to ich miłość będzie trwała na wieki.

Podobno tak się dzieje, ale czy to prawda, warto sprawdzić.

Kulturalnie w Mrągowie

W Mrągowie odbywa się wiele imprez o skali ogólnopolskiej: Mazurska Noc Kabaretowa; Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country; Festiwal Kultury Kresowej; Disco pod Żaglami.

To mazurskie miasto było planem dla kilku filmów: Kochajmy syrenki (1966), Komisarz Blond i wszystko jasne (2009), część zdjęć do filmu Optymista (2010) oraz film krótkometrażowy Kładka (2013).

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka