Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych był obchodzony w Polsce po raz pierwszy. Data święta parków krajobrazowych została ustalona na drugą sobotę września. Z tej okazji na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz innych parków odbyły się spacery edukacyjne, spotkania w muzeach przyrodniczych, prelekcje czy gry terenowe.
Była to również doskonała okazja do poznania świata flory i fauny, a także upowszechnienia wiedzy przyrodniczej. Cieszymy się, że nasza redakcja mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pomysłodawcami Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych byli Krzysztof Wittbrodt – dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Marcin Guzik z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Daniel Siewert z Wdeckiego Parku Krajobrazowego, Rafał Śniegocki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Śniegucki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Dolnośląskiego.
Został utworzony w grudniu 1977 r. w celu zachowania wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych tego obszaru dla potrzeb nauki, dydaktyki i turystyki. W granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią. Park położony jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i obejmuje swoimi granicami części gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane-Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz, zajmując pogranicze trzech powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego.
Siedziba parku znajduje się w miejscowości Krutyń.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się sześć parków krajobrazowych:
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!