ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Okazja dla miłośników komiksów. Na Mazurach trwa niezwykła wystawa

Okazja dla miłośników komiksów. Na Mazurach trwa niezwykła wystawa

Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza na wernisaż wyjątkowej wystawy „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”. Wystawę można oglądać w Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza”. Wydarzenie połączy fascynację archeologią z niezapomnianym światem komiksów stworzonych przez Janusza Christę.

Wystawa zabierze zwiedzających w podróż przez historię, humor i przygodę. W jej centrum stoi niezwykłe zestawienie – eksponaty archeologiczne, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologiczne w Gdańsku , zestawione z kadrami z komiksów o Kajko i Kokoszu. Znajdziemy tam zarówno cenne zabytki, jak i zabawne, pełne przygód sceny, które łączą wiedzę historyczną z niepowtarzalnym poczuciem humoru tej kultowej serii.

Zobaczymy 65 wyjątkowych zabytków archeologicznych, które w fascynujący sposób uzupełniają opowieści z komiksów. Z kolei na planszach zaprezentowane będą materiały komiksowe pochodzące ze zbiorów prywatnych, m.in. dr Tomasza Marciniaka, Wojciecha Łowickiego oraz archiwum rodzinnego Janusza Christy.

Okazja dla miłośników komiksów. Na Mazurach trwa niezwykła wystawa

- Wystawa to propozycja dla wszystkich pokoleń, ponieważ „Kajko i Kokosz” to lektura szkolna, zatem zapraszamy uczniów, którzy już czytali lub niedługo będą czytać lekturę do wspólnego zwiedzania i zapoznania się ze światem komiksu – informują organizatorzy.

Wystawa dostępna będzie do 29 sierpnia 2025 roku.

Kajko i Kokosz to jedna z najbardziej kultowych serii komiksowych w Polsce, stworzona przez Janusza Christę. Od momentu swojego debiutu w 1972 roku na łamach „Wieczoru Wybrzeża”, historia dwóch dzielnych wojów zyskała ogromną popularność, stając się częścią kanonu polskiej popkultury.

Janusz Christa, twórca serii, wcześniej pracował nad innym komiksem – „Kajtek i Koko”, który opowiadał o przygodach dwóch marynarzy. W 1972 roku postanowił przenieść swoich bohaterów w świat średniowieczny i tak narodziła się nowa seria, „Kajko i Kokosz”. W zamku kasztelana Mirmiła rozgrywają się liczne przygody, a dzielni wojowie muszą stawić czoła wrogom, takim jak Zbójcerze dowodzeni przez Krwawego Hegemona.

Christa wprowadził do świata komiksu humor, słowiańskie wierzenia oraz historyczne odniesienia, tworząc uniwersum, które przyciągało zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.

Po śmierci Janusza Christy w 2008 roku jego dzieło nie przepadło. Współcześni twórcy podjęli próbę kontynuacji serii, wydając nowe historie w duchu oryginału. W 2021 roku powstała animowana adaptacja „Kajko i Kokosz”, która została ciepło przyjęta przez fanów, pokazując, że te kultowe postacie nadal mają swoje miejsce we współczesnej kulturze.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marina Śniardwy

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina