ReklamaA1 - system czarterów

Oni ratują poszkodowanych na mazurskich jeziorach

Bieżące23 września 2021, 6:39Komentarzy: 5
Oni ratują poszkodowanych na mazurskich jeziorach
 fot. Mazurska Służba Ratownicza

To najstarsza organizacja ratownicza w regionie Mazur. Ośmiu ratowników etatowych oraz około 140 wolontariuszy. Mazurska Służba Ratownicza posiada kilkanaście pojazdów oraz łodzi ratowniczych, specjalistyczny sprzęt ratowniczy (m.in. sonary czy specjalne poduszki do podnoszenia zatopionych łodzi z dna). Dysponuje też ciężkim sprzętem służącym do wykonywania wszelkich prac wodnych oraz wydobywania zatopionych pojazdów i łodzi.

Mazurska Służba Ratownicza została założona czerwcu 1978 i jest pierwszą wodną służbą ratowniczą na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. Założycielami była grupa żeglarzy z Kędzierzyna-Koźla, skupiona w klubach żeglarskich działających przy dużych zakładach pracy (m.in. Żegluga na Odrze, ZA Kędzierzyn, ZCh Blachownia).

Początkowo rezydowali nad jeziorem Tyrkło u sołtysa na podwórku. Później przenieśli się do obecnej siedziby nad jeziorem Śniardwy w pobliżu Okartowa. Odkryli miejsce niezwykle ciekawe, bo okazało się, że w czasie drugiej wojny światowej był to bardzo dobrze strzeżony teren a Niemcy przeprowadzali tu doświadczenia z bronią.

Tragedia zapoczątkowała działania ratownicze na jeziorach mazurskich

Bezpośrednim impulsem do utworzenia Stacji Ratowniczej był nieszczęśliwy wypadek harcerzy płynących kajakami z Okartowa do Mikołajek. Niestety ta tragedia pochłonęła kilkoro uczestników tego rejsu. W tamtym czasie nie istniało żadne zabezpieczenie pływających żeglarzy czy kajakarzy na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Dzięki olbrzymiej pomocy zakładów pracy przy których działały kluby żeglarskie, stworzono skromną bazę, która dała początek ratownictwa na jeziorach. Do wykonania tego zadania zakłady pracy oddelegowały przedstawicieli swoich klubów żeglarskich. Byli to ludzie wybrani według kwalifikacji związanych z wodą: nurkowie, marynarze, ratownicy, żeglarze. Wszystkie urządzenia i obiekty Stacji Ratowniczej były przez nich budowane własnoręcznie. Jednym z założycieli a także pierwszym i wieloletnim Komandorem MSR był Andrzej Chudzicki. Remontowano i przystosowywano do potrzeb ratownictwa statki, które udało się pozyskać od różnych sponsorów. Pomoc ta pozwoliła na to, że zabezpieczano przez cały rok wszystkich korzystających z uroków żeglarstwa, bojerów czy kajaków.

Dobre czasy dla mazurskich ratowników

W początkach swojej aktywności MSR występował pod nazwą Stacja Ratownictwa WOPR „Śniardwy Północ” i działał pod egidą WOPR, ale od 1991 roku uzyskał odrębną akredytację MSWiA do wykonywania ratownictwa na wodach jako Stacja Ratownictwa Wodnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. W roku 1999 zmieniono nazwę na Mazurska Służba Ratownicza Stacja Ratownictwa Wodnego, a w 2003 ostatecznie ustalono nazwę na Mazurska Służba Ratownicza.

W 1982 roku była to już prężna placówka dająca ochronę ratowniczą dla całego południa Jezior Mazurskich. Z biegiem czasu MSR stała się wyspecjalizowaną służbą ratowniczą, zajmującą się również akcjami technicznymi, polegającymi na ratowaniu utopionego mienia. MSR podejmował się wydobycia jachtów i innych jednostek pływających a nawet śmigłowców. Jedną ze spektakularnych akcji ratowniczych było podjęcie kilkunastu wędkarzy z kry płynącej po jeziorze Śniardwy. Nie bez znaczenia jest również uczestnictwo MSR w ratowniczych akcjach powodziowych na terenie całego kraju (m.in. w 1997 roku na Opolszczyźnie).

Nadchodzą kłopoty

Po 1989 roku i wskutek przemian zachodzących w kraju, część kadry musiała zrezygnować ze swojej pracy. Kluby żeglarskie coraz częściej nie miały możliwości finansowania działalności ratowniczej na Mazurach.  Od tamtego czasu Mazurska Służba Ratownicza boryka się z trudnościami finansowymi. Najpoważniejszym problemem jest obsada kadrowa Stacji Ratowniczej. Specjaliści o wysokich kwalifikacjach zawodowych z przyczyn ekonomicznych nie mogą już pracować jako wolontariusze. Stwarza to coraz poważniejsze problemy z zabezpieczeniem pełnej obsady kadrowej. Wysokiej klasy i coraz bardziej skomplikowany sprzęt wymaga stałej profesjonalnej obsługi, a co za tym idzie zatrudnienia odpowiednich fachowców. Wiąże się to jednak z koniecznością posiadania funduszy na etaty na poszczególne stanowiska.

Mazurska służba ratownicza obecnie

Swoim działaniem Mazurska Służba Ratownicza obejmuje rejon południowych Jezior Mazurskich ze szczególnym uwzględnieniem jeziora Śniardwy, współdziałając z wszystkimi organizacjami związanymi z ratowaniem życia ludzkiego: Policją, Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, MOPR czy lokalnymi oddziałami WOPR. Mazurska Służba Ratownicza prowadzi swoją działalność przez cały rok, a dyżury są całodobowe. Członkowie tej służby to doświadczeni oficerowie żeglugi, nurkowie i ratownicy, którzy w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień lub w nocy mogą iść do akcji, aby ratować życie ludzkie. Po śmierci Andrzeja Chudzickiego w kwietniu 2015 roku, Komandorem MSR został dotychczasowy Sekretarz Zarządu Jan Sagański. Niestety ten również odszedł na Wieczną Wachtę w grudniu 2020 roku. Obecnie Komandorem Mazurskiej Służby Ratowniczej jest Krzysztof Kornaś.

Mazurska Służba Ratownicza działa dzięki swoim członkom, którzy zabezpieczają dyżury w formie wolontariatu. Skromnym źródłem pozyskiwania środków finansowych są darowizny. W celu zdobywania funduszy MSR przeprowadza szkolenia ratownicze oraz na stopnie motorowodne. Podejmuje się też wykonywania wszelkich prac wodnych, takich jak budowa pomostów czy też pogłębiania jezior.

Dodatkowo MSR zajmuje się zabezpieczaniem wszelkich imprez na wodzie: regat żeglarskich oraz bojerowych (m.in. zabezpieczenie Bojerowych Mistrzostw Europy), spływów kajakowych, planów filmowych czy też przeprowadzaniem prelekcji oraz pokazów ratowniczych.             

Obecnie obsadę stanowi ośmiu ratowników etatowych oraz około 140 wolontariuszy. MSR posiada kilkanaście pojazdów oraz łodzi ratowniczych, specjalistyczny sprzęt ratowniczy (m.in. sonary czy specjalne poduszki do podnoszenia zatopionych łodzi z dna). Dysponuje też ciężkim sprzętem służącym do wykonywania wszelkich prac wodnych oraz wydobywania zatopionych pojazdów i łodzi.

Koszty utrzymania bazy oraz sprzętu ratowniczego w pełnej gotowości są na tyle wysokie, że bez pomocy nie pozwolą na zabezpieczenie bezpieczeństwa korzystającym z uroków jezior mazurskich. Żeby działać lepiej, potrzeba dodatkowych funduszy. Niestety obecnie uzyskiwana pomoc ze strony Państwa jest niewielka, głównie jest to dotacja ze strony Wojewody Marszałka woj. Warmińsko-Mazurskiego. Środki te w minimalnym stopniu nie zaspokajają potrzeb na prawidłowe funkcjonowanie ratownictwa 365 dni w roku i przez 24 godziny na dobę.

Mazurska Służba Ratownicza jest stowarzyszeniem i prowadzi ratownictwo wodne na postawie zgody Ministra Spraw Wewnętrznych, jest też wpisana do obowiązkowego dla takich służb rejestru jednostek współpracujących z Państwowym Ratownictwem Medycznym.

Dane kontaktowe:

Mazurska Służba Ratownicza
Okartowo 30
12-150 Orzysz

Mail: biuro@msr-okartowo.pl

www: msr-okartowo.pl

Numer telefonu Mazurskiej Służby Ratowniczej: 87 425 30 77
Ogólnopolski numer ratowniczy: 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112
Stały nasłuch VHF na kanałach: 17, 16, 9

Stacja pogodowa: http://meteo24.nazwa.pl/okartowo/Current_Vantage.htm

Facebook: https://www.facebook.com/msrokartowo

ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - AZS Wilkasy