ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Opowieść kulinarna zwyciężczyni 9. edycji programu „MasterChef”

Bieżące16 grudnia 2020, 8:22
Opowieść kulinarna zwyciężczyni 9. edycji programu „MasterChef”
 fot. Aleksandra Juszkiewicz/facebook

Aleksandra Juszkiewicz z Giżycka została laureatką 9. edycji programu „MasterChef”. Poza prestiżowym tytułem, wysoką nagrodą, nowa mistrzyni kuchni otrzymała również możliwość wydania swojej pierwszej, autorskiej książki kucharskiej. „Po pierwsze tradycja” w księgarniach już od 9 grudnia.

- Kuchnia polska jest zaskakująca, pełna smaków i wariacji…Chciałam zaakcentować moją przynależność do jednego z najpiękniejszych miejsc w Europie – Warmii i Mazur. Dlatego właśnie znajdziecie w tej książce wiele przysmaków z tego regionu – podkreśla autorka na wstępie swojej pierwszej kulinarnej opowieści.

Zdaniem Aleksandry Juszkiewicz, nie trzeba sięgać po egzotyczne produkty, aby stworzyć potrawę doskonałą. Wystarczy bogactwo rodzimych pól, lasów i jezior. Przepisy są nieskomplikowane, a składniki łatwo dostępne.

Ola wiele tradycyjnych dań wzbogaciła autorską nowoczesną nutą. Warto spróbować tej wersji kuchni Warmii i Mazur i przekonać się, jakie bogactwo smaków kryje jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju.

Wśród propozycji dań pojawiają się takie rarytasy, jak: leśne grzyby z proziakami, żeberka z leszcza, tatar z sarniny, farszynki, plińce czy słodkie makowniki. Wielbiciele ryb z mazurskich jezior znajdą przepisy m. in. na pulpety ze szczupaka z kaszą jęczmienną i marynowaną rzodkiewką czy gołąbki z sumem, kaszą bulgur i sosem porowym.

Więcej nie możemy zdradzić, tego trzeba po prostu zasmakować.

Aleksandra Juszkiewicz, jak sama mówi o sobie, jest człowiekiem wielu pasji, a największą jest gotowanie. Kocha ekologię, która pozornie nie łączy się z kulinariami, to już kolejna pasja – podróże i poznawanie nowych kultur, ma z gotowaniem wiele wspólnego.

Przygodę w kuchni zaczęła już jako nastolatka, a pierwszym daniem była koszmarnie słona jajecznica. W tym wypadku powiedzenie „praktyka czyni mistrza” nabiera nadzwyczaj prawdziwego znaczenia. Miłość do gotowania Aleksandra ma we krwi. W domu rodzinnym Juszkiewiczów bardzo dużo się gotowało i gotuje do dziś. A gotowaniu sprzyjają rozmowy, które Ola uwielbia. 

Dzięki wspomnianym podróżom, Ola doceniła kuchnię polską i dziś testuje i promuje polskie przepisy, bogate w smaki, pełne majeranku, czosnku, cebuli, z wykorzystaniem dzikiego ptactwa – przepiórek, perliczek, bażantów.

W MasterChefie, Ola często wykorzystywała tradycyjne polskie przepisy i przemycała tradycje regionalne, co regularnie doceniali jurorzy, bo choć Ola często w kuchni eksperymentuje, to uważa, że są przepisy, w których należy trzymać się szablonu. 

Na podstawie: UM Giżycko

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts