ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Opuszczone, leśne mogiły na Mazurach

BieżąceHistoria7 listopada 2021, 8:36
 Cmentarz miejscowości Gązwa.
Cmentarz miejscowości Gązwa. fot. Nadleśnictwo Mrągowo/M. Paradowski.

Listopad to czas zadumy, refleksji nad tymi, których już z nami nie ma, którzy odeszli. Odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze, stawiamy kwiaty. Na Mazurach jest wiele takich miejsc, gdzie na opuszczonych grobach nie ma już komu zapalić znicz. Wiele z tych grobów rozsianych jest w mazurskich lasach.

Las od zawsze był niemym świadkiem historii. Stał się miejscem spoczynku dla osób miejscowych jak i tych z dalekich stron, których los przygnał w to miejsce, jak myśleli tylko na chwilę.

Na terenie mrągowskich lasów znajdują się cmentarze przywioskowe (Borowo, Gązwa, Gajno, Wola Maradzka, Święta Lipka), cmentarze przy dawnych majątkach ziemskich (Brejdyny tzw. Cmentarna Góra; cmentarz pracowników majątku Gajno; grobowiec właścicieli majątku Sorkwity) oraz mogiły jedno- lub kilkuosobowe.

Pięć kilometrów od Mrągowa, przy miejscowości Kromnice, znajduje się grób znany jako mogiła dróżnika. Jednak jak udało się ustalić miejscowemu podleśniczemu, najprawdopodobniej jest to mogiła włoskiego żołnierza powracającego z frontu, któremu nie udało się dotrzeć do domu.

W lesie pomiędzy miejscowościami Stamka a Lasowiec znajdują się groby rodziny: rodziców oraz dwójki dzieci. Zostali oni zamordowani w trakcie II wojny światowej, a o miejsce ich spoczynku zadbali współmieszkańcy.

Na terenie leśnictwa Dębowo znajdują się dwie mogiły pięciu rosyjskich żołnierzy z I wojny światowej, a nieopodal pojedyncza mogiła żołnierza niemieckiego z okresu II wojny światowej.

To tylko niektóre z leśnych mogił. Podane zostały tylko suche fakty, opis zdarzeń, które zapisały się w pamięci miejscowej ludności. Jakie ludzkie tragedie kryją się za tymi cichymi świadkami historii, pozostaje nam się tylko domyślać. Wprawiają w zadumę i przywołują do refleksji.

Gdy znajdziemy się w pobliżu nich zatrzymajmy się, odgarnijmy nieco liści, pomóżmy zachować je dla kolejnych pokoleń jako pamiątkę i przestrogę z dawnych lat.

Źródło: Nadleśnictwo Mrągowo

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 5
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 2
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz