ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Organizacja Ochrony Przyrody zapowiada wprowadzenie nowej opłaty dla żeglarzy na Mazurach

Bieżące1 kwietnia 2022, 5:56Komentarzy: 3
Organizacja Ochrony Przyrody zapowiada wprowadzenie nowej opłaty dla żeglarzy na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Organizacja Ochrony Przyrody w Polsce włącza się w działania zmierzające do zapewnienia czystości jezior mazurskich. Od 1 maja br. żeglarze, którzy chcą pływać po mazurskich akwenach, będą musieli ponieść dodatkową opłatę. Dzięki temu wkrótce w mazurskich portach ma pojawić się więcej urządzeń do wypompowywania nieczystości z jachtów.

Od kilku lat wielkim problemem mazurskich akwenów jest ich stopniowe i coraz większe zanieczyszczenie. Politycy i samorządowcy prześcigają się w różnych pomysłach, które mają za zadanie doprowadzić do powstrzymania katastrofy ekologicznej mazurskich jezior. Niestety na wiele z nich po prostu brakuje środków finansowych.

Nowo powołana jednostka - Organizacja Ochrony Przyrody w Polsce chce w tym celu „opodatkować” żeglarzy. Na czym ma to polegać?

- Każdy żeglarz w porcie będzie musiał ponieść dodatkową opłatę „ekologiczną”. Zebrane środki finansowe pozwolą nam na instalację dodatkowych urządzeń do odpompowywania nieczystości z jachtów w portach – czytamy w projekcie zmian prawa.

Opłata ma zacząć obowiązywać już w tym roku, od 1 maja. Ile ma wynosić?

- To zależy od tego jak duża jest łódź, ile osób nią żegluje i jakie jeziora będą odwiedzane. Każdy żeglarz na mazurskich jeziorach będzie musiał się zarejestrować w specjalnym systemie, zainstalować specjalną aplikację na smartfonie, która będzie kontrolowała trasę jego łodzi i dokonać opłaty. Opłata ma jednak nie być wyższa niż 25 zł za dobę za jedno jezioro – wyjaśnia przedstawiciel organizacji.

Organizacja Ochrony Przyrody w Polsce liczy, że żeglarze podejdą do tego projektu ze zrozumieniem, wykazując się dbałością o środowisko naturalne na Mazurach.

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich szacuje, że na mazurskie akweny wypływa 14 tys. jachtów, których załogi liczą łącznie 50-70 tysięcy osób. Znaczna część nieczystości z łodzi ląduje wprost w mazurskich wodach.

Większość z 14 tysięcy jachtów pływających na Mazurach zrzuca ścieki z WC wprost do jezior. Ze 161 mazurskich portów zaledwie 45 oferuje możliwość oddania nieczystości z jachtowych toalet.

*to jest Prima Aprilis. Artykuł nie jest prawdziwy. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu uwierzyliście, to daliście się „nabrać” ;)

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 2
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 11
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz