Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku rozpoczęła właśnie proces budowy nowego placu zabaw. To, co będzie wyróżniało to miejsce to jego kształt. Plac zabaw będzie wyglądał jak ryba. Będzie to jedyne takie miejsce w regionie.
Prezes Fundacji Magdalena Fuk powiedziała na antenie Radia Olsztyn, że ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy. Plac powstanie przy Kanale Łuczańskim. Będzie zbudowany z drewna.
- Teren zostanie ogrodzony, pojawią się ławeczki. Będzie to miejsce wypoczynku dla całych rodzin. Podobne place są zabaw są tylko w dwóch miastach w Polsce – w Krakowie i Kozienicach – mówiła w Radio Olsztyn.
Plac zabaw, który jest częścią polsko-litewskiego projektu „Wodna Sieć Ekologiczna”, ma powstać do końca października br.
Zgodnie z ogłoszonym przetargiem wykonawca musi dostarczyć i zamontować urządzenia zabawowe oraz elementy małej architektury, tj.: rzeźby zabawowej w kształcie ryby, obrotowego kubełka, łódki, 2 szt. ławek z oparciem, 2 szt. tablic informacyjnych, 2 szt. koszy na odpady.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również w Giżycku otwarto tzw. Małpi Gaj – kolejne miejsce zabaw i rozrywki dla całych rodzin.
Centralne miejsce parku zajmuje staw z fontanną. Obsadzony roślinami wodnymi, o płynnej linii, idealnie wpisuje się w naturalny charakter parku. Nie zabrakło też kładek na stawie oraz dużego podestu, który sprawdzi się jako scena podczas kameralnych wydarzeń kulturalnych. Oświetlenie fontanny zapewnia fantastyczny klimat, sprzyjający wieczornym spacerom.
W pobliżu stawu zlokalizowano wodny plac zabaw. Jest to przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna, gdzie dzieci mogą w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z urządzeniami hydrotechnicznymi, sprawdzić, jak działa np. śruba Archimedesa czy zapora wodna, lub poznać działanie turbiny Peltona i wodnego młyna. Pofalowana nawierzchnia wykonana z kostki granitowej zapewnia tor wody. Za prawidłowe odprowadzanie wód opadowych odpowiada rozbudowana sieć kanalizacji deszczowej.
Plac zabaw w południowej części założenia jest wydzielony od reszty parku niskim ogrodzeniem z furtkami wejściowymi. Na najmłodszych czeka linarium, piaskownica, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka potrójna, karuzela tarczowa, zestaw z wieżą i bujaki.
Kolejnym elementem dedykowanym najmłodszym jest klasa plenerowa. Znajdują się tam ławy, biblioteka plenerowa oraz inspekty do sadzenia roślin. Dla nieco starszych zaprojektowano siłownię plenerową wyposażoną w podstawowe elementy usprawniające pracę mięśni.
Z myślą o czworonogach i ich właścicielach powstał wybieg dla psów. A na nim obręcze do przeskoków, kładka, płotki, tuba kłoda, a nawet psi pisuar.
Wszystkim mieszkańcom posłużą dwie przestronne wiaty grillowe z paleniskami, wygodne leżaki i ławki umiejscowione na terenie całego parku.
Na terenie parku znajduje się ponad 500 dojrzałych drzew, a wśród nich cenne pomniki przyrody. Nową zieleń zaprojektowano tak, by wyeksponować te najcenniejsze egzemplarze, ożywić dolne piętra roślinności i zadbać o atrakcyjność parku w każdej porze roku. W sumie na ok. 5 hektarach posadzono niemal 30 tys. sadzonek krzewów i bylin oraz 30 sztuk dodatkowych drzew.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!