W 2025 roku Orzysz na Mazurach obchodzi swój wielki jubileusz – 300-lecie nadania praw miejskich. To świetna okazja do odwiedzenia Orzysza i wzięcia udziału w licznych wydarzeniach.
Od Osady Arys do Współczesnego Orzysza
Choć oficjalnie miastem Orzysz stał się 3 marca 1725 roku na mocy przywileju króla Prus Fryderyka Wilhelma I, jego korzenie sięgają znacznie głębiej. Początkowo znany jako Arys, rozwijał się przez wieki jako ważna osada, korzystając ze swojego położenia nad jeziorem Orzysz i na szlakach handlowych.
Nadanie praw miejskich było kamieniem milowym, który przyspieszył rozwój i nadał miejscowości nowy status. Przez stulecia Orzysz był świadkiem wielu historycznych przemian, a jego losy często splatały się z obecnością wojska, co do dziś stanowi ważny element tożsamości miasta, znanego jako „wojskowa stolica Polski”.
Rok 2025: Świętowanie na Wielką Skalę – Plan Obchodów
Aby uczcić tę doniosłą rocznicę, Orzysz przygotował całoroczny, bogaty program obchodów, zapraszając do wspólnego świętowania zarówno mieszkańców, jak i gości.
Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się na początku marca i obejmowały:
Kwiecień: I Jubileuszowe Zawody Strzeleckie (13.04) oraz akcję "300 kwiatów na 300-lecie Orzysza" (28.04).
Maj: Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15.05), Noc Muzeów (17.05), Koncert Filharmonii Narodowej (28.05).
Czerwiec: Otwarty Plener Rzeźbiarski (4-7.06) i finał połączony z wielkim otwarciem tężni solankowych i lasu miejskiego (8.06).
Lipiec: Kulminacja letniego świętowania – Dni Orzysza (11-13.07), podczas których zaplanowano m.in. słynną Walkę Czołgów, koncerty (gwiazdą wieczoru 12 lipca będzie Baranovski) oraz XX Orzyskie Spotkania Folklorystyczne (13.07). Nie zabraknie też Kina Plenerowego (24.07).
Sierpień: Gala Finałowa XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki (2.08), Garnizonowe Święto Wojska Polskiego (17.08), XIII Bieg Tygrysa (23.08).
Wrzesień: Narodowe Czytanie (5.09), Dożynki Diecezjalne w Okartowie (6.09), VII Konferencja Badaczy Dziedzictwa Wielkiej Wojny (12-14.09), Międzynarodowy Festiwal Gier Rodzinnych (27-28.09).
Październik: Miesiąc profilaktyki zdrowotnej "Różowy Październik" oraz Festiwal Biegów Przełajowych (18.10).
Listopad: Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (7.11), II Jubileuszowe Zawody Strzeleckie (9.11), VIII Bieg Nocy Listopadowej (10.11).
Grudzień: Orzyskie Spotkanie Opłatkowe (13.12) oraz wspólne powitanie Nowego Roku podczas Sylwestra w Ogródku Jordanowskim (31.12).
Przez cały rok odbywać się będą również inne wydarzenia, warsztaty, turnieje sportowe i spotkania, które uświetnią ten wyjątkowy czas.
Przyszłość miasta
Orzysz przez ostatnie lata wiele się zmienił. Teraz miasto stawia na turystykę w stylu slow, stąd próba dołączenia do organizacji zrzeszającej miasta Cittaslow, czyli dobrego, spokojnego życia. Orzysz stawia na ekologię, zielone położenie wśród jezior i lasów. W przyszłości chce stać się uzdrowiskiem. Na finiszu budowy są tężnie solankowe, powstają nowe parki, ścieżki rowerowe, zrewitalizowany ma zostać kanał Orzysz.
Jubileusz 300-lecia nadania praw miejskich to powód do dumy dla Orzysza i jego mieszkańców oraz doskonała okazja, by odwiedzić to miasto. Zapraszamy do wspólnego celebrowania tej pięknej rocznicy w naszym urokliwym mieście, gdzie każdy jest mile widziany.
Damian Kordian Kawecki
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Mieszkaniec emeryt wojskowy RG