ReklamaA1 - port 69

PAN wyjaśnia. Likwidacji atrakcji na Mazurach nie będzie

Bieżące27 października 2023, 9:36
PAN wyjaśnia. Likwidacji atrakcji na Mazurach nie będzie
 fot. mazury24.eu

Po naszych ostatnich publikacjach dotyczących sytuacji Stacji Badawczej IP PAN w Kosewie Górnym, otrzymaliśmy informacje od Polskiej Akademii Nauk. PAN stanowczo dementuje zamiar likwidacji Stacji. Jednakże instytucja przyznaje, że hodowli dzikich zwierząt w tym miejscu już nie będzie.

Stacji Badawczej IP PAN w Kosewie Górnym to popularna atrakcja turystyczna Mazur, w której mieszka ponad 400 zwierząt. Co roku chętnie odwiedzają ją miłośnicy przyrody i sympatycy wypoczynku na świeżym powietrzu. Z taką decyzją nie chcą pogodzić się działacze społeczni, mieszkańcy Mazur, a także politycy.

Po naszym artykule, otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Polskiej Akademii Nauk w tej sprawie.

„W przekazach medialnych nadal powielane są nieprawdziwe informacje dotyczące przyszłości Stacji Badawczej PAN w Kosewie Górnym k./ Mrągowa.
 

Stanowczo dementujemy doniesienia o likwidacji Stacji.

Zmianie ulegnie zakres działalności Stacji, co jest konsekwencją zamknięcia Instytutu Parazytologii PAN.

Uprzejmie przypominamy, że jej majątek zostanie przekazany do Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej (OB-CZRB) PAN w Powsinie, o czym informowaliśmy we wcześniejszym komunikacie (link). W Kosewie Górnym powstanie między innymi sad zachowawczy, w którym pielęgnowane będą stare odmiany wysokopiennych jabłoni oraz łąki kwietne dedykowane produkcji nasiennej.

Zapewniamy, że zwierzęta są bezpieczne.

Do chwili obecnej w Stacji rozwijano – zamiast prac badawczych – metody fermowej hodowli jeleniowatych służącej de facto, sektorowi produkcji dziczyzny. Tego typu działalność nie będzie kontynuowana, a stado zostanie przekazane nowym właścicielom.

Szacujemy, że aż ok. 87 proc. pogłowia (gatunek jelenia szlachetnego oraz gatunek jelenia daniela) trafi do wyrażających zainteresowanie Lasów Państwowych, co gwarantuje dochowanie dobrostanu zwierząt. Pozostała część zwierzyny (gatunek jelenia wschodniego) będzie utrzymywana w izolacji lub zbyta hodowcom. Jeleń wschodni (zgodnie z przepisami prawa) nie może bowiem żyć w środowisku naturalnym w Polsce.

Ze zdziwieniem przyjmujemy protesty m.in. organizacji ekologicznych kierowane do PAN, które w istocie opowiadają się za utrzymaniem hodowli fermowej w Kosewie Górnym.

Apelujemy do wszystkich zainteresowanych o formułowanie stanowisk na podstawie rzetelnych informacji”.

ReklamaC1 - YachtSalon

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Wilcze Lotnisko

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaB2 - The Boat Trip
ReklamaA2 - Sailing Machine