ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

PAN wyjaśnia sytuację stacji badawczej w Kosewie Górnym na Mazurach

Bieżące29 sierpnia 2023, 6:51Komentarzy: 3
PAN wyjaśnia sytuację stacji badawczej w Kosewie Górnym na Mazurach
 fot. mazury24.eu

- Stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym w woj. województwie warmińsko-mazurskim, zajmująca się hodowlą zwierzyny płowej (jeleniowatych), przestanie prowadzić swoją dotychczasową działalność w ramach struktury organizacyjnej Instytutu Parazytologii PAN. Jest to konsekwencja decyzji ubiegłorocznych dot. likwidacji tej jednostki naukowej – informuje Polska Akademia Nauk.

Jak informowało Radio Olsztyn, po prawie 30 latach funkcjonowania z turystycznej mapy Mazur zniknie jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych. Chodzi o stację badawczą Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym koło Mrągowa.

Ośrodek zajmuje się hodowlą zwierzyny płowej, a turyści mogą tam obserwować dzikie zwierzęta w naturalnych warunkach. Teraz ma się to zmienić. Na stronie internetowej stacji pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży wszystkich tamtejszych zwierząt, a chodzi o 400 osobników m.in. jeleni i danieli.

- Kierownictwo akademii zażyczyło sobie, żeby na naszej stronie takie ogłoszenie się pojawiło. Wykonaliśmy tę dyspozycję. Według szczątkowych informacji, bo nikt nas nie informuje szczegółowo, do końca roku mają być zlikwidowane wszystkie zwierzęta. Co rozumieć pod tym sformułowaniem, trudno mi powiedzieć – mówi Radiu Olsztyn kierujący placówką dr Marek Bogdaszewski.


W tej sprawie otrzymaliśmy stanowisko Polskiej Akademii Nauk.

Stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym w woj. województwie warmińsko-mazurskim, zajmująca się hodowlą zwierzyny płowej (jeleniowatych), przestanie prowadzić swoją dotychczasową działalność w ramach struktury organizacyjnej Instytutu Parazytologii PAN. Jest to konsekwencja decyzji ubiegłorocznych dot. likwidacji tej jednostki naukowej

W dniu 11 lipca 2023 r. Prezes PAN powołał komisję ds. zagospodarowania mienia stacji badawczej w Kosewie Górnym. Zgodnie z rekomendacjami zawartymi w raporcie przedstawionym przez komisję, teren, na którym znajduje się stacja badawcza wraz z mieniem ruchomym, nieruchomym oraz częścią inwentarza żywego, zostanie przekazany w zarządzanie pomocniczej jednostce naukowej PAN Ogrodowi Botanicznemu – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej. Nowy zarządca obecnej stacji badawczej zamierza utrzymać część stada w dotychczasowej lokalizacji, rozwijając działalność edukacyjną tej placówki.

Nadwyżka stada, które w warunkach wielkopowierzchniowej hodowli zagrodowej powiększa swoją liczebność o ok. 20 proc. rocznie, zostanie zbyta lub nieodpłatnie przekazana zainteresowanym hodowcom jeleniowatych, lub nadleśnictwom Lasów Państwowych.

Powyższe działania PAN są podejmowane bez uszczerbku dla rozwoju nauki, ponieważ obecnie na terenie stacji nie są prowadzone żadne prace badawcze w zakresie szeroko rozumianej parazytologii, a także dotyczące biologii i ekologii jeleniowatych oraz możliwości utrzymywania ich w hodowli.

4.08.2022 r., Decyzja Prezesa PAN w sprawie powołania Komisji do spraw ustalenia szczegółowych warunków likwidacji Instytutu,

Decyzja nr 40/2022 - Decyzje - Biuletyn Informacji Publicznej Polska Akademia Nauk (pan.pl)

24.01.2023 r., Uchwała Prezydium PAN w sprawie likwidacji Instytutu

Uchwała nr 4/2023 - Uchwały - Biuletyn Informacji Publicznej Polska Akademia Nauk (pan.pl)

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 25

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 13
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 5
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew