ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Papież Jan Paweł II bywał również na Mazurach

BieżąceHistoria2 kwietnia 2024, 10:49Komentarzy: 2
Papież Jan Paweł II bywał również na Mazurach
Rzeka Krutynia na Mazurach. fot. mazury24.eu

19 lat temu zmarł święty Jan Paweł II papież. Wszyscy wiemy, że Karol Wojtyła uwielbiał wędrówki po górach. Jednak kiedy nadciągało lato, zamieniał raki i czekan na kajak i ruszał właśnie na Mazury. 

Sobota, 2 kwietnia 2005 r., wieczór. Wobec rzeszy ludzi zgromadzonych na Placu św. Piotra i milionów na całym świecie czuwających w kościołach, na placach i przed telewizorami, arcybiskup Leonardo Sandri wygłosił pamiętne słowa: „Drodzy bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca”. Wyjątkowy pontyfikat Papieża – Polaka dobiegł końca.

16 października 1978 r., usłyszeliśmy równie historyczne i wzruszające „Habemus papam”, którym oznajmiono światu wybór na Stolicę Piotrową kardynała Karola Wojtyły – duchownego z kraju komunistycznego, pierwszego od 456 lat papieża, który nie pochodził z Włoch.

Wielki Polak, zwierzchnik Kościoła katolickiego, papież pielgrzym, mąż stanu, myśliciel. Wywarł ogromny wpływ na dzieje XX w., przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego w Europie.

Nie jest tajemnicą, że Jan Paweł II kochał sport, był zapalonym narciarzem i kajakarzem. Gdy był śnieg wybierał góry, latem ruszał na Mazury. Dowody jego sportowych fascynacji można zobaczyć w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

- W naszych zbiorach są dwa niezwykłe eksponaty związane z Janem Pawłem II - mówi Kamil Siemiradzki z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. - Jest to kajak turystyczny typu "pelikan", którym Karol Wojtyła podróżował wraz z młodzieżą po Mazurach. Do historii przeszły msze święte, w których odwrócony kajak służył za ołtarz. Warto dodać, że jest to relikwia trzeciego stopnia, co potwierdził nuncjusz apostolski podczas uroczystości odsłonięcia tego niezwykłego eksponatu u nas w muzeum - dodaje.

Wiadomo, że taki spływ z młodzieżą Karol Wojtyła odbyła w dniach 1-15 sierpnia 1957 roku rzekami Krutynia i Pisa.

Kajak nosi nazwę "Tłusty bąk", którą nadał mu sam Jan Paweł II. Z jednej jego strony widzimy nazwę, a z drugiej wymalowany zieloną farbą rysunek bąka.

- Kajak został nam przekazany w darze przez pana Marka Wiadrowskiego, którego babka, Maria z Kaczorowskich Wiadrowska, była rodzoną siostrą matki Karola Wojtyły - zdradza rozmówca Jakuba Jamrozka. - Kajak należał do rodziny Karola Wojtyły, naszego papieża. Został przekazany do naszych zbiorów.

"Tłusty bąk" to kajak jednoosobowy, drewniany, może być składany, ma 530 cm długości i 86 cm szerokości. Po złożeniu mieści się w trzech brezentowych workach. Ciekawostką jest to, że można do niego dołączyć niewielki żagiel, dzięki któremu łatwiej się pływało po jeziorach.

Karol Wojtyła chętnie organizował kajakowe spływy dla młodzieży po Mazurach.

- Był wielkim przyjacielem młodych ludzi - ocenia Kamil Siemiradzki. - Na spływach zwracali się do niego "proszę księdza", ale on tego nie chciał, więc postanowili mówić do niego "per wujku". Jemu się to spodobało - został wujkiem całej tej młodzieży.

Na każdą wyprawę zabierał ze sobą „turystyczny sprzęt liturgiczny w postaci relikwiarza, skręcanego z dwóch części kielicha, małego mosiężnego krzyża, dwóch plastikowych ampułek na wino i wodę, srebrnej małej tacki, dwóch pudełeczek na hostię i komunikanty, dzwoneczka. Do tego dochodziły szaty liturgiczne z lekkich materiałów i tenisówki. Każdy dzień zaczynał od mszy świętej przy polowym ołtarzu, który budowano z kajaków i wioseł, a kończył śpiewami i modlitwą przy ognisku.

źródło: Polskie Radio.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine