ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Pijani sternicy zatrzymani na mazurskich jeziorach

Bieżące1 czerwca 2021, 11:09Komentarzy: 2
Pijani sternicy zatrzymani na mazurskich jeziorach

Na szlaku wodnym tak samo jak na zwykłej drodze obowiązują zasady, przepisy, nakazy i zakazy. Tego czy są one przestrzegane pilnują m.in. policyjni wodniacy, którzy nie mają pobłażania wobec tych, którzy lekkomyślnością na wodzie narażają zdrowie i życie innych osób oraz swoje.

Od początku sezonu – czyli od maja – na akwenach Warmii i Mazur służbę pełnią policyjni wodniacy, którzy mają do dyspozycji 32 łodzie motorowe, a na brzegu radiowozy wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratownictwa wodnego.

Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z uroków terenów przywodnych i służą pomocą tam, gdzie jest ona potrzebna. Kontrolują też stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętów wodnych.

Niestety niektórzy zapominają, że korzystanie z łodzi motorowych w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu wodnym.

O tym, że policjanci nie mają pobłażania wobec sterników pod wpływem alkoholu, od początku sezonu przekonało się już kilku osób. W powiecie piskim pierwsi zostali zatrzymani w majówkę. Kolejni w minioną sobotę (29.05.2021).

Najpierw o godzinie 11:50 na jeziorze Bełdany w okolicy miejscowości Piaski policyjni wodniacy zatrzymali do kontroli łódź typu houseboat. Za terami stał 39-latek z Sulejówka (woj. mazowieckie), który jak wykazała kontrola jego stanu trzeźwości, miał ponad 0,2 promila alkoholu w organizmie.

Nieco ponad 2 godziny później, o godz. 14:00 na jeziorze Nidzkim w okolicy miejscowości Ruciane Nida, policjanci zatrzymali do kontroli ponton z doczepnym silnikiem zaburtowym o mocy 6 KM. Tą jednostką sterował 48-latek z Błoni (woj. mazowieckie). W jego przypadku badanie na zawartość alkoholu wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Warto pamiętać.

Jeśli pływasz łodzią motorową i jesteś pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowiesz za wykroczenie.

Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Jeśli wypoczywasz pływając żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym będąc pod wpływem alkoholu grozi za to kara grzywny do 500 złotych.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew