ReklamaA1 - Stranda October

Pochylnie zapewnią realizację Pętli Mazurskiej. Budowa jeszcze w tym roku?

BieżąceInwestycje2 maja 2023, 6:23Komentarzy: 11
Pochylnie zapewnią realizację Pętli Mazurskiej. Budowa jeszcze w tym roku?
 fot. mazury24.eu

Pętla Mazurska – nowa droga wodna na Mazurach będzie zrealizowana dzięki budowie pochylni, podobnych do tych na Kanale Elbląskim. Takie informacje ogłosił wczoraj w Mikołajkach wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Polityk dodał, że jeśli uda się szybko załatwić formalności, budowa może się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Pętla Mazurska to projekt budowy nowej drogi wodnej na Mazurach, czyli połączenia akwenów Niegocina i Śniardw. Wybudowanie takiego połączenia pozwoli opłynąć mazurskie jeziora wkoło, a nie jak teraz – z północy na południe.

O budowę takiego połączenia i wydłużenie szlaku od lat zabiegała część środowisk żeglarskich na Mazurach. Krytycy projektu podnoszą obawy, że wydłużenie szlaku spowoduje szkody przyrodnicze i krajobrazowe, ponieważ na trasie łączącej Śniardwy i Niegocin leży kilka mniejszych jezior, a pomiędzy dwoma z nich – Tyrkło i Buwełno – znajduje się wzniesienie o wysokości około 60 metrów.

Rozważając sposób połączenia tych jezior, brano pod uwagę przekopanie wzniesienia, zbudowanie w nim tunelu lub wybudowanie pochylni.

W poniedziałek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk poinformował w Mikołajkach, że zdecydowano o zbudowaniu pochylni.

- Jeśli uda się wszystko przeprowadzić pod kątem formalnoprawnym (…), to w tym roku rozpoczniemy budowę Wielkiej Pętli Mazurskiej. (…) Dziś możemy powiedzieć, że wariant korzyści i kosztów, który został przygotowany, wybrał sposób połączenia – pochylnie. W tym kierunku będziemy już realizować naszą drogę wodną w ramach Wielkich Jezior, poprzez pochylnie – zapowiedział minister Gróbarczyk.

Polityk dodał, że budowa Wielkiej Pętli Mazurskiej może potrwać cztery lata.

System pochylni do pokonywania przez jednostki pływające różnicy poziomów wykorzystano na kanale elbląskim. Tam różnicę poziomów sięgająca 99 m pokonuje się przez pięć pochylni.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Mirosław Markowski powiedział, że planowane na Mazurach pochylnie będą miały podobny system działania jak te na kanale elbląskim – jacht czy statek będzie wpływał na wózek, który po torach będzie wciągany lub ściągany.

- Koncepcja jest już opracowana, były konsultacje społeczne, jesteśmy na etapie omawiania projektu. Musimy zmienić plany zagospodarowania przestrzennego w gminach i wtedy wystąpimy o decyzję środowiskową, i wtedy przystąpimy do projektowania i pozwoleń. Proces wykonania będzie w przypadku tej inwestycji procesem najkrótszym i najprostszym – ocenił dyrektor Markowski.

Koszty przedsięwzięcia dyrektor Markowski ocenił na około 300 milionów złotych.

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś przypomniał, że na Szlaku Wielkich Jezior trwają remonty kanału łuczańskiego w Giżycku, śluzy Karwik i Guzianka I. Woś przeprosił żeglarzy za utrudnienia i podkreślił, że inwestycje te służą poprawie infrastruktury dla żeglarzy.

Źródło: PAP/Radio Olsztyn

ReklamaC1 - Ognisty Ptak

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Stanica Wodna Kietlice 2021
ReklamaA2 - Perła Mazur