ReklamaA1 - port 69

Podsumowanie kadencji burmistrzów mazurskich miast. Co się działo w Gołdapi?

Bieżące5 kwietnia 2024, 9:28
Podsumowanie kadencji burmistrzów mazurskich miast. Co się działo w Gołdapi?
 fot. UM Gołdap.

Już za kilka dni czekają nas wybory samorządowe. Z tej okazji postanowiliśmy zadać kilka pytań burmistrzom mazurskich miast w sprawie mijającej kadencji. Tym razem prezentujemy rozmowę z Joanną Magdaleną Łabanowską - zastępcą Burmistrza Gołdapi.

Jak Pani ocenia mijające 5 lat samorządu? Co udało się zrobić? Co jest Waszym sukcesem?

Mijające 5 lat Gmina Gołdap wykorzystała na zrównoważony rozwój. Wykonaliśmy szereg inwestycji w mieście oraz na obszarach wiejskich. Nowe drogi w mieście i na obszarach wiejskich, doposażone place zabaw, zmodernizowane placówki oświatowe i obiekty sportowo-rekreacyjne, zagospodarowane nabrzeże gołdapskiego jeziora oraz nowe inwestycje w dzielnicy uzdrowiskowej. Każdego roku realizowaliśmy ważne zadania inwestycyjne oczekiwane i zgłaszane przez naszych mieszkańców, tak by poprawić jakość życia w naszej gminie. Szczególnie należy podkreślić, że skutecznie korzystaliśmy z unijnych funduszy. Przypomnijmy, że Gmina Gołdap została oceniona wysoko w obiektywnych rankingach Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” takich jak:  „Ranking wykorzystania środków UE przez samorządy w latach 2014 - 2021” – 2 miejsce w województwie oraz 16 miejsce w Polsce, ranking wydatków inwestycyjnych samorządów „Liderzy inwestycji” w latach 2016-2018 - 7 miejsce w województwie oraz 69 miejsce w Polsce.

Zachowując ambitne tempo inwestycyjne, rozważnie gospodarowaliśmy gminnym budżetem, co przełożyło się na kolejne wysokie miejsca w rankingach: „Oszczędny urząd – ranking wydatków na administrację” - 1 miejsce w województwie oraz 31 miejsce w Polsce, ranking najbogatszych samorządów w 2022 roku - 4 miejsce w województwie oraz 137 miejsce w Polsce, a także ranking „Kondycja finansowa samorządów” nadwyżka operacyjna 2020 - 2022 - 6 miejsce w województwie oraz 128 miejsce w Polsce.

Były to dobrze spożytkowane lata, czego dowodem są chociażby prestiżowe nagrody przyznane naszemu miastu. Gołdap została zwycięzcą  konkursu EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne” w kategorii turystyka zdrowotna i wellness organizowanego przez Komisję Europejską.

Nasze miasto otrzymało także nagrodę w międzynarodowym konkursie „Chiocciola Orange” na najlepszą praktykę w sieci Cittaslow za projekt pod tytułem: „Health Resort” przedstawiający kompleksowe działania związane z rozwojem Uzdrowiska Gołdap.

Zostaliśmy również wyróżnieni przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Gołdap w 2021 roku otrzymała ,,Laur najlepszym z najlepszych” w kategorii ,,turystyka”, co należy podkreślić za dwa lata z rzędu: tj. w XVII i XVIII edycji konkursu. Warto nadmienić, że Gołdap została jednym z 16 laureatów plebiscytu „Cuda Polski 2023” zorganizowanego przez magazyn National Geographic Travel.

Czego nie udało się dokonać mimo planów i zamierzeń? Co stanęło na przeszkodzie?

Mimo wielu zewnętrznych przeszkód planujemy dokończyć budowę Zakładu Przyrodoleczniczego i w tym celu podejmujemy wszelkie działania. Ogłosiliśmy przetarg na roboty budowlane związane z dokończeniem budowy, staramy się również o uzyskanie statusu tzw. projektu niefunkcjonującego.

Z dobrych wiadomości w tym temacie pozyskaliśmy 7 110 000,00 zł w ramach 8. Edycji Rządowego Funduszu Polski Ład na „Dokończenie budowy Zakładu Przyrodoleczniczego w Uzdrowisku Gołdap."

Jakie inwestycje turystyczne powstały na terenie miasta lub w okolicach?

Przede wszystkim udało nam się wzbogacić dzielnicę uzdrowiskową nad jeziorem Gołdap. Na przykład w ramach unijnego projektu „Rozbudowa ciągów kinezyterapeutycznych i wzbogacenie zieleni w Uzdrowisku Gołdap” wykonaliśmy m.in. napis przestrzenny GOŁDAP, który jest chętnie wykorzystywany do pamiątkowych fotografii przez turystów, kuracjuszy oraz mieszkańców. W 2023 roku ukończyliśmy budowę ścieżki pieszo – rowerowej tuż przy jeziorze Gołdap, na której znalazły się tablice edukacyjne, budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów oraz kaczkomaty. 

Kolejna inwestycja, która uzyskała unijne wsparcie to: ,,Urządzenie nabrzeża jeziora Gołdap”.

W ramach projektu na plaży miejskiej wybudowano nowy pomost, przebudowano budynek wypożyczalni sprzętu pływającego, a także sanitariaty. Tuż obok plaży powstał plac zabaw dla najmłodszych, a boisko do siatkówki plażowej zyskało nową trybunę. W ramach projektu gołdapski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzymał nowy sprzęt. Na jego wyposażenie trafiły: żaglówki klasy optymist, łodzie żaglowe typu delphia, łodzie wędkarskie, kajaki, rowery wodne i deski do windsurfingu. Zakupiony został katamaran wykorzystujący energię słoneczną, którym organizowane są rejsy po gołdapskim jeziorze do granicy państwa. Zakupiona została także motorówka ratownicza.

W ramach projektu udało się również zmodernizować kamperowisko nad gołdapskim jeziorem. Pole namiotowe i miejsce dla kamperów przy plaży miejskiej w Gołdapi to świetnie wyposażona baza dla miłośników tego rodzaju wypoczynku. 

To tylko wybrane zadania inwestycyjne, realizowane w dzielnicy uzdrowiskowej nad jeziorem Gołdap.

Innym przykładem naszych działań są inwestycje w gołdapskie instytucje kultury. W ostatnim czasie Dom Kultury w Gołdapi wyposażyliśmy, w ramach unijnych projektów, w mobilną scenę oraz ekran led, co z pewnością wzbogaci ofertę wydarzeń kulturalnych w naszej gminie.

Kompleksowo zajmujemy się tematem zrównoważonego rozwoju turystyki w naszej gminie. Gołdap cieszy się zainteresowaniem wśród turystów, na co wskazują chociażby statystyki odwiedzin Parku Zdrojowego, w 2023 roku było to ponad 65 tysięcy osób.

Warto dodać, że Gołdap jest miastem Cittaslow i doskonale wpisuje się w ideę ,,slow life” promując uzdrowisko i turystykę zdrowotną, turystykę aktywną w zgodzie z naturą oraz dziedzictwo kulturowe pogranicza. 

Jak oceniacie możliwość wydłużenia sezonu turystycznego na Mazurach? Co trzeba zmienić?

W Gołdapi sezon turystyczny trwa cały rok. Nad jeziorem Gołdap odwiedzić można Pijalnię Wód Mineralnych i Leczniczych, zrelaksować się przy Mazurskich Tężniach, ale też np. zagrać w mini golfa. Jest też bardzo dobrze wyposażony plac zabaw dla najmłodszych. W wakacje zapraszamy na strzeżone kąpielisko na plaży miejskiej. Gołdap ma również sporo atrakcji zimą. Zapraszamy do korzystania z tras do narciarstwa biegowego w dzielnicy uzdrowiskowej oraz lesie Kumiecie. Można też korzystać ze stoków narciarskich na Pięknej Górze. Zależy nam także na rozwoju ścieżek rowerowych. Tu szczególnie cieszy nas podpisane jeszcze  w obecnej kadencji porozumienie pomiędzy Stowarzyszeniem ,,EGO Kraina Bociana” a Zarządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego na stworzenie subregionalnego szlaku rowerowego.

Czy Mazury potrzebują drogi ekspresowej S16 przez Mazury?

Droga ekspresowa S16 przez Mazury zdecydowanie poprawi infrastrukturę drogową regionu. Gołdap jest jednym z najbardziej oddalonych punktów od stolicy naszego województwa, dlatego tak ważna jest dla naszych mieszkańców poprawa dostępności komunikacyjnej.

Jak oceniacie projekt utworzenia Wielkiej Pętli Mazurskiej oraz Mazurskiej Pętli Rowerowej?

Każdy projekt utworzenia nowego szlaku rowerowego jest korzyścią dla całego regionu. Nowe atrakcje, nowe zagospodarowane i oznakowane szlaki przełożą się na rozwój potencjału turystycznego naszego regionu i uatrakcyjnienie oferty rekreacji i wypoczynku.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Odysseya Yachts