ReklamaA1 - Przystań Nautica

Pogoda nie sprzyja żeglarzom na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Bieżące3 maja 2021, 9:13
Pogoda nie sprzyja żeglarzom na Wielkich Jeziorach Mazurskich
 fot. mazury24.eu

Na Szlaku Wielkich Jezior przez całą niedzielę błyskały światła systemu ostrzegania pogodowego. Po godz. 16 migały z prędkością 90 błysków na minutę, co oznacza niebezpieczeństwo w związku z silnym wiatrem lub burzami.

Mimo, że wiatr wiał z siłą 4-5 stopni w skali Beauforta i momentami intensywnie padał deszcz, niektórzy decydowali się na rejsy.

– Zawodził sprzęt nieodpowiednio przygotowany po zimie, niektóre załogi nie radziły sobie i pełne paniki w głosie prosiły nas o pomoc – powiedział Radiu Olsztyn dyżurny MOPR i dodał, że kilkanaście razy ratownicy ściągali jachty z trzcin lub kamieni.

Zdarzało się, że fala zalewała silniki i jachty dryfowały. Na Śniardwach jedna z załóg niedaleko brzegu zmuszona była do opuszczenia łodzi i pozostawienia jej na kamieniach.

- Jak się uspokoi pogoda, będziemy tę łódź wyciągać. Najważniejsze, że ludzie są cali i zdrowi – powiedział dyżurny MOPR.

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje do żeglarzy o instalowanie aplikacji „RATUNEK”, która lokalizuje położenie.

- Nie wszyscy, którzy potrzebują pomocy wiedzą, gdzie są – powiedział dyżurny MOPR.

Szlaki wodne na Mazurach zostały oznakowane systemem ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Składa się on z 17 masztów. O niebezpieczeństwie informuje żeglarzy pulsujące żółte światło.

Sygnał 40 błysków na minutę to komunikat o spodziewanych burzach i wietrze. 90 błysków na minutę oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo występowania burzy i wiatru.

Światła są bardzo dobrze widoczne niemal z każdego miejsca na szlaku, z odległości nawet 9 km. Przypominamy, że numer alarmowy na wodzie to 601 100 100.

Źródło: Radio Olsztyn

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 7
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts