ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Pomysł na wyprawę. Tropem zagadkowych skarbów na Mazurach

BieżąceHistoria8 stycznia 2025, 11:39
Pomysł na wyprawę. Tropem zagadkowych skarbów na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Mazury to nie tylko wspaniałe jeziora i przepiękne walory przyrody. To również zabytki architektury i rozmaite legendy związane z wieloma wydarzeniami historycznymi, które działy się właśnie w tym regionie. Chcemy zaproponować Wam niezwykle interesującą propozycję wyprawy po miejscach, gdzie być może, według miejscowych podań, znajdują się ukryte, ciekawe artefakty oraz takich, gdzie prawdziwe skarby zobaczycie na własne oczy.

Czy w zabytkowym kościele ukryty jest św. Graal?

Najpierw był krzyżackim zamkiem obronnym. Kiedy jednak dostawiono mu wieżę zaczął spełniać rolę kościoła. Oto być może jedyna świątynia chrześcijańska w Polsce, które pierwotnie była budowlą obronną. Mowa o XIV wiecznym obiekcie w miejscowości Bezławki na Mazurach. Z tym obiektem wiążą się tajemnice i legendy.

Budynek powstał jako zamek krzyżacki na ziemiach podbitych przez Zakon pogańskich Prusów w XIV wieku. Pewne legendy głoszą, że właśnie w kościele w Bezławkach, który znajduje się niedaleko Świętej Lipki, miał być ukryty legendarny Święty Graal. Czy to prawda? Nie wiadomo, bo mitycznego kielicha nigdy nie odnaleziono.

Poznajcie historię tego obiektu, obejrzyjcie zdjęcia i film.


W poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty

O Mamerkach stało się głośno w 2016 r. gdy prowadzący muzeum dzierżawca terenu ogłosił, że mogły tam zostać ukryte „elementy Bursztynowej Komnaty”, albo „inne zrabowane dzieła sztuki lub unikalne urządzenia techniki wojskowej”. Sensacyjne doniesienia na ten temat pojawiły się wtedy w wielu polskich i światowych mediach, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania turystów tym miejscem. Niestety tego skarbu tu nie znaleziono.  Później eksploratorzy tego miejsca dokonali kolejnego, zaskakującego odkrycia.

Od tamtej pory w Mamerkach ogłaszane są kolejne poszukiwania historycznych pamiątek z II wojny światowej. Natrafiono na fragment wąskotorowych szyn, które prawdopodobnie były wykorzystywane przy budowie kompleksu bunkrów, a potem zasypane.

Faktem jest, że na terenie tego obiektu ciągle znajdowane są rozmaite artefakty związane z historią tego miejsca – dla wielu osób są to naprawdę prawdziwe skarby.


Niezwykłe skarby zobaczcie w Mrągowie

Kolejną miejscowością na naszej trasie wyprawy tropem niespodzianek po Mazurach jest Mrągowo. W tamtejszym muzeum możecie obejrzeć prawdziwe skarby odkryte na tych ziemiach. Unikatowe złote i srebrne ozdoby oraz elitarne uzbrojenie z okresu późnej starożytności można oglądać na wystawie w Muzeum w Mrągowie. Zabytki zostały wydobyte przez archeologów z dna jeziora Nidajno.

Na wystawie - prezentującej historię ziemi mrągowskiej od dziesiątego tysiąclecia przed naszą erą do czasów współczesnych - zgromadzono ponad pięćset eksponatów, w tym około 230 zabytków archeologicznych. Największym skarbem tej wystawy jest tzw. depozyt z Czaszkowa. W tej mazurskiej wsi, w miejscu dawnego jeziora Nidajno, zlokalizowano stanowisko kultowe z późnego okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów. Podczas prowadzonych od 2010 r. badań archeologicznych odkryto tam unikatowe ozdoby z III-IV wieku i elementy elitarnego wyposażenia wojowników.


W Ostródzie zobaczycie skarb z czasów rzymskich

Kolejny przystanek to Mazury Zachodnie i Ostróda, a konkretnie tamtejsze muzeum. Po przebadaniu stanowiska ze skarbem rzymskich denarów z Półwsi odnaleziono zabytkowe monety. Skarb, którego główną część odkryto przypadkowo, liczy obecnie 112 srebrnych denarów z I i II wieku n. e.

Najmłodszy z nich pochodzi z 193 r., czyli czasów Septymiusza Sewera. Jest to największe znalezisko rzymskich monet z tego okresu, na jakie natrafiono po 1945 r. w woj. warmińsko-mazurskim.


Sensacja archeologiczna prowadzi nas do Ełku

Podążając po Mazurach tropem skarbów koniecznie trzeba udać się do Ełku. Ponieważ skarb, który odkryto w tamtych rejonach Mazur wstrząsnął polskim światem archeologii. Członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjne „Jaćwież” w czerwcu 2020 roku odnaleźli łącznie ponad 650 XVII-wiecznych monet pochodzących z całej ówczesnej Europy. Znalezisko zostało docenione przez kapitułę konkursu i jedyne w Polsce archeologiczne czasopismo „Archeologia Żywa”. Ełcki Skarb był „ukryty” pod starą nawierzchnią ulicy Wojska Polskiego, która podczas remontu ulicy została zdjęta i wywieziona na os. Konieczki.

Jest to jedna z większych kolekcji w Polsce. Monety trafiły do Muzeum Historycznego w Ełku, które przygotowało wystawę poświęconą temu XVII-wiecznemu skarbowi.

Jedna z hipotez głosi, że monety były zakopane w glinianym naczyniu. Był to być może depozyt kupca lub karczmarza. Druga hipoteza zakłada, że był to majątek - depozyt żołnierza.


„Skarby” odkryte w Wilczym Szańcu

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Wilczego Szańca w Gierłoży na Mazurach. Chociaż z tym miejscem nie wiążą się jakieś spektakularne czy tajemnicze artefakty, to kilka lat temu również tu przeprowadzono poszukiwania zaginionych dzieł sztuki.

W 2019 roku pojawili się tu członkowie Fundacji na Rzecz Zaginionych Dzieł Sztuki Latebra z Gdańska. Wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Srokowo, które zarządza Wilczym Szańcem, w kilku turach weekendowych dokonali przeszukania głównie dawnej I strefy bezpieczeństwa kwatery Hitlera. Poszukiwania prowadzone były za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jak informowało Nadleśnictwo Srokowo, oczekiwania były umiarkowane, gdyż obiekt przez wiele lat powojennych był eksplorowany przez wojska radzieckie, polskich saperów oraz miejscową ludność.

A jednak pewne artefakty z przeszłości udało się odnaleźć.

Mazury pełne są rozmaitych miejsc, miejscowości, zabytków czy muzeów, gdzie można obejrzeć prawdziwe skarby przeszłości tego regionu – od najdawniejszych czasów istnienia Cesarstwa Rzymskiego, czasy średniowieczne po II wojnę światową. Warto więc te miejsca i miejscowości odkryć podczas pobytu na Mazurach.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina