Dobra wiadomość przed sezonem turystycznym na Mazurach. Port ZHP w Węgorzewie pozyskał pod koniec ubiegłego roku dofinansowanie unijne, dzięki któremu wybuduje niezbędne sanitariaty. Cieszy, że coraz więcej portów nad mazurskimi jeziorami takie inwestycje wykonuje.
Jak informuje Chorągiew Warmińsko – Mazurska, harcerze pozyskali dofinansowanie w ramach konkursu Funduszy Europejskich Warmii i Mazur gospodarka wodno-ściekowa, tytuł projektu: „Budowa sezonowego punktu obsługi sanitarnej turystów w porcie ZHP w Węgorzewie”.
- Nasz projekt uzyskał wynik pozytywny oceny, uzyskując 13 punktów z 17 możliwych dzięki czemu Port ZHP Węgorzewo zostanie doinwestowany kwotą 552 500,00 zł - informuje ZHP.
W ramach projektu na terenie portu zostanie wybudowany nowoczesny budynek sanitariatów oraz zostanie zakupione urządzenie do odbioru nieczystości płynnych na terenie portu.
Port Jachtowy ZHP Węgorzewo to Harcerski Ośrodek Wodny “Mamry” ZHP Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej w Węgorzewie. Dysponuje 100 miejscami do cumowania dla jachtów przy pomostach i nabrzeżu. Miejsce jest oświetlone.
To bardzo ładny, duży port, z własną infrastrukturą, sanitariatami, prysznicami, ubikacjami oraz oczywiście punktami gastronomicznymi. Na miejscu sporo zieleni, ławeczki pod parasolami, dużo miejsca do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Do plaży miejskiej przy jeziorze Mamry jest ponad 2,5 km. Natomiast blisko znajduje się centrum Węgorzewa, gdzie możemy zrobić zakupy czy zjeść posiłki.
Teren ośrodka harcerskiego jest ogrodzony i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie innego portu. Na jego terenie funkcjonuje sezonowa nawodna stacja paliw Orlen. Port posiada własny parking oraz pole namiotowe, oba miejsca są oczywiście płatne. Znajdziemy tu również miejsce na urządzenie ogniska czy grilla. Przy pomostach jest możliwość podłączenia do prądu. Można również korzystać z płatnych sanitariatów, które zlokalizowane są na terenie sąsiadującego portu Keja.
Posiłki można zjeść w dwóch restauracjach funkcjonujących na terenie portu. Noclegi możliwe są w hotelu oraz na polu namiotowym.
Ta inwestycja to bardzo dobra wiadomość w kontekście coraz większej świadomości konieczności dbania o czystość wód mazurskich jezior. Coraz więcej portów stawia właśnie na modernizację sanitariatów i instalację urządzeń do odbioru nieczystości z łodzi.
Dlatego Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich chce teraz czystość i jakość wód monitorować za pomocą specjalistycznego drona. Umowa na zakup takiego urządzenia została właśnie podpisana.
Fundacja wdroży więc w tym roku mobilny pilotażowy System Monitorowania Jakości Wody. Na Mazurach pojawi się pierwszy dron wodny do pomiaru jakości jezior, z boją pomiarową i mobilnym miernikiem jakości wody, tak by możliwy był całodobowy monitoring wód i zdalny transfer danych.
Gdański Park Naukowo-Technologiczny zapewni profesjonalne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Wszystko w ramach pilotażowego Systemu Monitorowania Jakości Wody i polsko-litewskiego projektu Wodna Sieć Ekologiczna.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!