ReklamaA1 - port 69

Posłanka z Warmii i Mazur apeluje o ratunek dla stacji badawczej w Kosewie

Bieżące25 października 2023, 10:11
Posłanka z Warmii i Mazur apeluje o ratunek dla stacji badawczej w Kosewie
 fot. mazury24.eu

Polska Akademia Nauk podjęła decyzję o likwidacji Stacji Badawczej IP PAN w Kosewie Górnym. To popularna atrakcja turystyczna Mazur, w której mieszka ponad 400 zwierząt. Co roku chętnie odwiedzają ją miłośnicy przyrody i sympatycy wypoczynku na świeżym powietrzu. Z taką decyzją nie chcą pogodzić się działacze społeczni, mieszkańcy Mazur, a także politycy.

O zaniechanie takiej decyzji zaapelowała ostatnio posłanka PSL Urszula Pasławska, która wskazuje, że za takimi działaniami PAN może kryć się chęć sprzedania atrakcyjnej nieruchomości na Mazurach.

- Zamiast ostoi 400 jeleni będzie nieruchomość w sercu Mazur na sprzedaż? Kochani, nie możemy na to pozwolić. Uratujmy razem stację badawczą w Kosewie (gm. Mrągowo) przed planami odchodzącego rządu PiS. Ja w tej sprawie mocno działam od lipca. Rozmawiałam nawet wstępnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie o przejęciu tej stacji badawczej. Problem w tym, że rząd PiS może doprowadzić do sprzedaży przed swoim odejściem. Proszę Was, podpisujmy petycję, w ten sposób teraz zablokujemy likwidację – informuje posłanka Urszula Pasławska.


Petycję można podpisać tu:

Petycja w sprawie Stacji Badawczej w Kosewie Górnym


Stacja Badawcza IP PAN w Kosewie Górnym jest jedyną w Polsce placówką badawczą zajmującą się hodowlą i badaniami nad trzema gatunkami jeleniowatych występujących w naszym kraju: jeleniami szlachetnymi, danielami europejskimi i jeleniami wschodnimi.

Przypomnijmy, że w tej sprawie otrzymaliśmy stanowisko Polskiej Akademii Nauk.

„Stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym w woj. województwie warmińsko-mazurskim, zajmująca się hodowlą zwierzyny płowej (jeleniowatych), przestanie prowadzić swoją dotychczasową działalność w ramach struktury organizacyjnej Instytutu Parazytologii PAN. Jest to konsekwencja decyzji ubiegłorocznych dot. likwidacji tej jednostki naukowej

W dniu 11 lipca 2023 r. Prezes PAN powołał komisję ds. zagospodarowania mienia stacji badawczej w Kosewie Górnym. Zgodnie z rekomendacjami zawartymi w raporcie przedstawionym przez komisję, teren, na którym znajduje się stacja badawcza wraz z mieniem ruchomym, nieruchomym oraz częścią inwentarza żywego, zostanie przekazany w zarządzanie pomocniczej jednostce naukowej PAN Ogrodowi Botanicznemu – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej. Nowy zarządca obecnej stacji badawczej zamierza utrzymać część stada w dotychczasowej lokalizacji, rozwijając działalność edukacyjną tej placówki.

Nadwyżka stada, które w warunkach wielkopowierzchniowej hodowli zagrodowej powiększa swoją liczebność o ok. 20 proc. rocznie, zostanie zbyta lub nieodpłatnie przekazana zainteresowanym hodowcom jeleniowatych, lub nadleśnictwom Lasów Państwowych.

Powyższe działania PAN są podejmowane bez uszczerbku dla rozwoju nauki, ponieważ obecnie na terenie stacji nie są prowadzone żadne prace badawcze w zakresie szeroko rozumianej parazytologii, a także dotyczące biologii i ekologii jeleniowatych oraz możliwości utrzymywania ich w hodowli”.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Odysseya Yachts