ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Posprzątali Wilczy Szaniec na Mazurach. Frekwencja była zaskakująca

Bieżące28 marca 2024, 10:18
Posprzątali Wilczy Szaniec na Mazurach. Frekwencja była zaskakująca
 fot. Nadleśnictwo Srokowo/facebook

W wielu miejscach na Mazurach trwają obecnie akcje związane ze sprzątaniem środowiska naturalnego, miejsc przyrody czy obiektów zabytkowych. Takie wydarzenie odbyło się również w Wilczym Szańcu, a frekwencja chętnych do tego zadania zaskoczyła organizatorów.

- To niesamowite, że akcja sprzątania na terenie OEH-P "Wilczy Szaniec" Nadleśnictwa Srokowo zgromadziła tak dużo kętrzyńskich wolontariuszy, harcerzy oraz emerytów  Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, co świadczy o zaangażowaniu społeczności lokalnej w dbanie o środowisko oraz chęci uczestnictwa w takich inicjatywach – informuje Nadleśnictwo Srokowo.

Wspólne sprzątanie lasu nie tylko pomaga w utrzymaniu czystości i ochronie przyrody, ale również integruje różne grupy społeczne, tworząc atmosferę współpracy i solidarności.

Po ciężkiej pracy podczas sprzątania wszyscy uczestnicy zasłużenie zostali zaproszeni na ognisko 

- To wspaniała okazja do podsumowania wysiłku, relaksu i spędzenia czasu w przyjemnej atmosferze. Ognisko sprzyja integracji, rozmowom i wymianie doświadczeń, tworząc niezapomniane wspomnienia dla wszystkich uczestników – czytamy na stronie Nadleśnictwa.

Bunkier Adolfa Hitlera, podobnie jak wszystkie inne schrony w Wilczym Szańcu, został wysadzony przez armię III Rzeszy 24 stycznia 1945 roku, gdy kilkadziesiąt kilometrów dalej była już Armia Czerwona. W literaturze poświęconej tej kwaterze podaje się, że do wysadzenia każdego bunkra-giganta, a do takich należy schron Hitlera, używano około 8 ton trotylu. Mimo tak ogromnej ilości materiałów wybuchowych bunkry nie zawaliły się całkowicie.

W przypadku bunkra Hitlera niemal w kompletnym stanie zachowała się frontowa ściana, szkody wyrządzone przez wybuch widać dopiero z tyłu bunkra.

Obecnie w Wilczym Szańcu można wchodzić do dwóch bunkrów: Goeringa oraz schronu łączności. W pierwszym z bunkrów na ścianach zawieszono archiwalne zdjęcia ekscentrycznego marszałka III Rzeszy, w schronie łączności można zobaczyć aranżację obrazującą pracę żołnierzy (słychać w niej dźwięki pracujących w tym schronie maszyn).

Wilczy Szaniec w latach 1941-44 był kwatera główną wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec.

Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka