- Tuż przed wyborami PKP PLK i Ministerstwo Infrastruktury ponownie zapowiedzieli przebudowę torów na trasie z Czerwonki przez Mrągowo, Mikołajki, Orzysz do Ełku. Nie pojawiły się jednak żadne nowe informacje w tej sprawie – informuje portal Rynek Kolejowy.
Jak podaje portal branżowy, w komunikacie prasowym opublikowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe czytamy o "przygotowaniach do ogłoszenia przetargu na opracowanie studium wykonalności z elementami dokumentacji projektowej" dla rewitalizacji linii kolejowej na odcinku Czerwonka – Mrągowo – Mikołajki – Orzysz – Ełk (nr 223). Opracowaniem objęte zostanie ponad 120 km linii przebiegającej przez środek Mazur i Krainę Wielkich Jezior”.
Spółka zapowiadała, że inwestycja "pozwoli w przyszłości przywrócić nieczynną linię na kolejową mapę Polski i zapewnić mieszkańcom województwa dostęp do pociągów". W ramach studium wykonalności wykonawca dokona kompleksowej analizy, określi możliwości techniczne oraz szczegółowe rozwiązania i zakres niezbędnych prac, a także szacowane koszty inwestycji. Przeanalizowane będą warunki do przewozów pasażerskich z prędkością do 120 km/h oraz przewozów towarowych. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania etapu realizacji projektu po 2023 roku - podało biuro prasowe spółki, cytując również wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela i prezesa PLK Ireneusza Merchela.
Po zakończeniu prac możliwe ma być wznowienie ruchu pociągów w czasie ok. 90 minut między Mikołajkami a Olsztynem i 60 minut między Mrągowem a Olsztynem ok. 60 minut. Termin opracowania studium wykonalności dla projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 223 na odcinku Czerwonka – Orzysz – Ełk” określono do drugiej połowy 2025 roku. Inwestycja będzie się ubiegać o dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
- Te same informacje można było jednak uzyskać już wcześniej, kiedy Rada Ministrów zatwierdziła wydłużenie Krajowego Programu Kolejowego. Przywrócenie linii zapowiada się zresztą od wielu lat; ostatnim takim pomysłem była realizacja projektu w ramach programu Kolej Plus; samorząd odstąpił jednak od tego w wyniku ogromnych kosztów, wyliczonych przez PKP PLK. I to pomimo tego, że pomoc finansową w wysokości aż 20 milionów złotych zapowiedziała już w 2021 roku spółka CPK – informuje Rynek Kolejowy.
Źródło: rynek-kolejowy.pl
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!