W środę zatwierdzona została strategia rozwoju krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Tym samym samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Wielkiej Jeziora Mazurskie 2020 przyjęły kierunki i projekty rozwojowe dla wspólnych, ponadlokalnych działań. Podstawą ma być wzrost konkurencyjności turystycznej z zachowaniem wysokiej jakości środowiska przyrodniczego.
Podczas ostatniego w tym roku Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 zatwierdzona została zaktualizowana strategia rozwoju tej właśnie części Mazur. 17 samorządów lokalnych, 14 gmin i 3 powiaty, zdecydowało się na weryfikację kierunków rozwoju dostosowując je do zmian w otoczeniu oraz już osiągniętych razem sukcesów.
Współpracujące ze sobą ściśle od 2015 roku jednostki realizują kluczowe dla regionu inwestycje w turystykę, promocję gospodarczą, sprawną administrację czy edukację. W fazach końcowych są projekty budowy i przebudowy infrastruktury szlaku wodnego Wielkich Jezior Mazurskich, budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej a zrealizowano już działania z zakresu cyfryzacji, promocji gospodarczej i rozwoju kluczowych kompetencji uczniów szkół średnich.
- Skala i jakość z jaką podchodzą do realizacji zadań samorządy Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 jest godna pochwały – mówiła obecna na uroczystym Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia Jolanta Piotrowska, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Taka forma współpracy JST oraz skupienie na realnych i jednocześnie ambitnych celach wpływa nie tylko na rozwój tej części regionu, ale taż na całe województwo. Liczymy, iż aktualna strategia i konkretne, wskazane w niej kluczowe projekty znacząco poprawią atrakcyjność krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Zaktualizowana strategia opiera rozwój na czterech, wzajemnie powiązanych celach strategicznych i w ich ramach wyznaczonych pięciu kierunkach działań, tj. wysokiej jakości środowisko przyrodnicze i zasobne jeziora, nowoczesna edukacja – konkurencyjny rozwój, integracja i aktywizacja społeczna i kulturalna – tożsamość i zaufanie, inwestycje komunikacyjne, przedsiębiorczość i satysfakcjonująca praca oraz regionalne produkty turystyczne.
Są to działania, których realizacja będzie możliwa między innymi dzięki środkom unijnym w ramach regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021 – 2027. Stowarzyszenie już wykonało dużą pracę przygotowując się do nowej, aktualnej już perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
- Przygotowaliśmy 12 konkretnych projektów partnerskich, a już dziś wiemy, że 6 z nich zyskało akceptację Zarządu Województwa i znalazło swoje miejsce jako projekty kluczowe w regionalnym programie operacyjnym dla województwa – mówi Piotr Jakubowski, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 i jednocześnie Burmistrz Mikołajek.
W kolejnych miesiącach planowane jest podpisanie umów partnerskich i intensywne przygotowania do zawarcia umów o dofinansowanie projektów na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich takich jak: system odbioru ścieków z jachtów, modernizacja systemu poboru, uzdatniania i dystrybucji wody, oczyszczania ścieków oraz gospodarowania wodami opadowymi, rozbudowa zielonej infrastruktury chroniącej brzegi i same jeziora, zwiększenie udziału energii odnawialnej i poprawa efektywności energetycznej, rozwój Mazurskiej Pętli Rowerowej czy utworzenie sieciowego Mazurskiego Szlaku Kulturowego. Wartość tych inwestycji została oszacowana na 704 miliony zł.
Całą strategię dla krainy Wielkich Jezior Mazurskich można pobrać tu: Strategia Rozwoju Krainy Wielkich Jezior Mazurskich
źródło: Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
I nie można tłumaczyć tego, że to tylko skutek braku odpowiedniej infrastruktury odbioru ścieków w portach/marinach. Kto naprawdę chce to nawet w szczycie sezonu letniego bez problemu i kolejek może pozbyć się ścieków w portach/marinach - trzeba tylko... CHCIEĆ !
Po drugie TAK ,a gdzie mają to robić jak nikomu nie zależy na zapewnieniu do tego warunków.
Po drugie: TAK -> tak niestety s***ją i do wody i na lądzie - wystarczy bywać na WJM przed sezonem letnim i po sezonie... różnica jest niestety zdecydowanie zuważalna :(