ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Poznajemy mazurskie miasta - co warto zobaczyć w Węgorzewie?

Bieżące25 marca 2023, 7:52Komentarzy: 1
Poznajemy mazurskie miasta - co warto zobaczyć w Węgorzewie?
 fot. mazury24.eu

Pomału zaczynamy zbliżać się do rozpoczęcia kolejnego sezonu turystycznego na Mazurach. Stali bywalcy tego regionu z pewnością już wiedzą co i gdzie tu warto spenetrować. Jeśli jednak na Mazurach pojawiacie się od niedawna lub planujecie swój „pierwszy raz” – podpowiadamy, gdzie warto dotrzeć i co zobaczyć.

Tym razem prezentujemy Wam miasto Węgorzewo na Mazurach i przypominamy co warto to zobaczyć, gdzie się wybrać.

Węgorzewo, miasto zlokalizowane we wschodniej części Mazur. Znajduje się nad rzeką Węgorapą oraz jeziorem Mamry. Niedaleko stąd do granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Trochę historii Węgorzewa na Mazurach

Węgorzewo leży na pograniczu ziem dawnych plemion pruskich - Bartów (od zachodu), Jaćwingów (od wschodu) i Galindów (od południa). Pozostałości pruskiego osadnictwa widać zresztą do dziś. W okolicach znajduje się kilka stanowisk archeologicznych – są to między innymi grodziska w Rudziszkach (niedaleko obecnej granicy państwowej), Węgielsztynie czy we wsi Grodzisko (gmina Banie Mazurskie).

Potwierdzają to krzyżackie kroniki, które na tym terenie lokują pruską osadę – gród Angetete, zdobyty przez rycerzy zakonnych w 1256 roku.

W XVII i XVIII wieku miasto było ośrodkiem rzemieślniczo-rolniczym o drewnianej w znacznej części zabudowie. Ogień strawił dużą część miasta także w 1656 i 1707 roku, a różnego rodzaju zarazy szalały tu w latach 1621, 1625, 1630, 1662 oraz w czasie wielkiej epidemii dżumy z lat 1709–1710. Po wszystkich tych klęskach mieszczanie jednak z uporem podnosili miasto z gruzów. W 1734 i 1736 roku na zamku w Węgorzewie przebywał król Stanisław Leszczyński, który musiał uciekać z Polski po drugiej nieudanej elekcji z 1733 roku.

Świetnie będą czuli się w Węgorzewie Ci, którzy preferują aktywny wypoczynek, sporty wodne, rowerowe, piesze wędrówki malowniczymi szlakami wśród łąk i lasów oraz wędkarstwo.

Osoby ceniące spokojny wypoczynek mogą żeglować pięknymi jeziorami mazurskimi, wziąć udział w rejsach statkiem turystycznym czy uczestniczyć w spływach kajakowych spokojną i malowniczą rzeką Sapiną lub bardziej rwącą Węgorapą.

Jeśli potrzebujemy więcej adrenaliny podczas wypoczynku możemy skorzystać z rejsów motorówkami, jazdą po wodzie na bananach, zjazdów na linach, wspinaczek, nurkowania, paintballa, przejażdżki konne czy rajdy samochodami terenowymi.

Ciekawą atrakcją jest Kanał Węgorzewski o długości 920 m. To najprostszy wodny szlak z Węgorzewa do Mamr, molo na jeziorze i do plaży miejskiej "Mamry". Wzdłuż kanału wiedzie, otoczona zielenią, ścieżka pieszo-rowerowa. To ulubione miejsce rowerzystów rolkarzy, spacerowiczów.

Możemy tu oglądać wypływające w rejs jachty, łodzie, statki Żeglugi Mazurskiej tworzą niepowtarzalny krajobraz węgorzewskiej "Bramy Mazur". Ławki, latarnie przy "promenadzie" zachęcają do tego, by nad Kanałem Węgorzewskim zatrzymać się na dłużej.
 

Jakie zabytki warto obejrzeć w Węgorzewie i okolicach?

Tych niestety zbyt wiele nie ma, mimo iż historia powstania miasta w tym miejscu sięga połowy XIV wieku. W styczniu 1945 roku miasto zostaje zajęte przez oddziały Armii Czerwonej i praktycznie całkowicie zniszczone podczas walk.

Warto jednak zerknąć na zabudowę miejską, w szczególności wart uwagi jest późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z lat 1605–11, powiększony o transept w 1729 r. i dobudowaną wieżę w połowie XVIII w. W wnętrzu obejrzymy późnorenesansowe wyposażenie, ołtarz główny i ambona z XVII w. Nad portalem wieży umieszczone są herby barona Fryderyka zu Dohna i Andrzeja von Kreutzena – fundatorów kościoła. Obok znajduje się płyta nagrobna starosty Hansa von Auera, z 1659 r.

Ratusz z XIX w. przy ul. Zamkowej. Przed wojną był to budynek Urzędu Finansowego, obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy.

Kamieniczki z XIX w. znajdujące się przy ulicach Zamkowej, Teatralnej, Pionierów i placu Wolności. Pałac i park z pierwszej połowy XIX w.

Najstarszy w okolicy, XV-wieczny gotycki kościół we wsi Węgielsztyn, zbudowany z kamienia polnego, otynkowany, jednonawowy, z dwuspadowym dachem krytym dachówką. W jego wnętrzu zachowały się XVII i XVIII-wieczne elementy wystroju.


Warto również odwiedzić XVI-wieczny pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym na Mazurach

Sztynort jest ważnym miejscem na historycznej mapie Mazur. Od XIV wieku w pałacu zbudowanym niemal nad brzegiem jeziora rezydował jeden z najbardziej znanych wschodniopruskich rodów – von Lehndorff. Jego przedstawiciele należeli do elity wschodniopruskiej, byli m.in. posłami, ambasadorami.


Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Niezwykle ciekawe muzeum zlokalizowane w zabytkowym budynku z XVIII wieku w Węgorzewie. Placówka koncentruje się na kulturze ludowej grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących Polskę północno-wschodnią. Możemy więc w jednym miejscu zobaczyć, jak żyli i czym posługiwali się na co dzień Mazurzy.

Muzeum posiada przedmioty regionalne związane z następującymi rzemiosłami i zawodami: ciesielstwo, bednarstwo, meblarstwo, kowalstwo, rymarstwo, garncarstwo i ceramika, tkactwo, rybołówstwo, plecionkarstwo, uprawa roli i hodowla zwierząt. Na uwagę zasługują liczne sprzęty gospodarstwa domowego, w tym służące do przygotowania oraz przechowywania żywności, a także związane z higieną.

Prace archeologiczne i historyczne pozwoliły na zgromadzenie obiektów z zakresu tak zwanej plastyki obrzędowej, w tym pisanki (około 2 tysięcy sztuk), pająki, palmy wielkanocne, dekoracyjne kwiaty z bibuły oraz papierowe wycinanki, a także akcesoria kolędnicze i szopki bożonarodzeniowe.


Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum Tradycji Kolejowych mieści się w Węgorzewie, w budynku dworca kolejowego przy ul. Jaracza 4. Prowadzi je Fundacja „Dziedzictwo Nasze”.

W placówce możemy obejrzeć ciekawy i obszerny zbiór zabytkowych urządzeń i narzędzi kolejowych oraz rozkładów jazdy, fotografii, map, biletów, dawnych mundurów kolejarskich. Można też obejrzeć liczne miniatury zabytkowych pociągów. To wszystko dokumentuje historię kolejnictwa dawnych Prus Wschodnich. Przy muzeum znajduje się galeria i sklepik z pamiątkami. Cyklicznie organizowane są tu wykłady, tematyczne spotkania, seanse filmowe, a także warsztaty dla dzieci i dorosłych.


Tajemnicze bunkry w pobliskich Mamerkach

Wszystkich pasjonatów historii, szczególnie ostatniej wojny światowej, z pewnością zainteresuje kompleks bunkrów w Mamerkach. Te wojskowe obiekty ochronne nie tylko można zobaczyć, ale również zwiedzić! To prawdziwa perełka turystyki historycznej. Prawdziwie samowystarczalne miasteczko wojenne.

Kompleks 30 niezniszczonych bunkrów, zlokalizowanych 8 kilometrów za Węgorzewem. To tu mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) podczas agresji Niemiec na ZSRR. To tu w latach 2016 i 2017 poszukiwano zaginionej Bursztynowej Komnaty.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

 • 39
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 4
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perfect Plus Sprzątanie

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaB2 - Lamdo
ReklamaA2 - Odysseya Yachts