ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Prace w giżyckiej „starej Bazie” postępują. Widać już jezioro

Inwestycje7 sierpnia 2019, 13:21
Prace w giżyckiej „starej Bazie” postępują. Widać już jezioro
Teren "starej Bazy" (siedziby Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych) w Giżycku fot. www.burmistrziwaszkiewicz.pl

Budynek "starej Bazy" (czyli siedziby Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych) w Giżycku przeszedł do historii. Na jesień zaplanowano remont basenu portowego. Jak zapowiada burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, przyszłość tego miejsca zostanie określona po uchwalenia planu miejscowego terenu plaży miejskiej oraz przeprowadzeniu jej modernizacji.

Budynek "starej Bazy" przy tzw. "Dalbie" został rozebrany, a po wakacjach ma się rozpocząć przebudowa basenu portowego i betonowego cypla. W planach jest także modernizacja oświetlenia i ustawienie nowych elementy małej architektury.

Stary zużyty, cieknący i nienadający się już do użytkowania budynek starej "Bazy" przechodzi (wreszcie) do historii. Co prawda trwają jeszcze prace porządkowe, a teren wymaga "dopieszczenia", ale uważam, że nawet w obecnym stanie jest dużo lepiej – informuje na swojej stronie burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz (burmistrziwaszkiewicz.pl). - Odsłoniło się jezioro, a nasza najcenniejsza przestrzeń dostała zdecydowanie więcej "oddechu”" I tak zostanie; na pewno na dłuższy czas. Jesienią rozpocznie się tutaj remont basenu portowego, a po uchwaleniu planu miejscowego terenu plaży miejskiej i przeprowadzeniu jej modernizacji, rozważymy, co będzie dla tego terenu najlepsze. Na pewno nie powinien być on sprzedany. Uważam, że Miasto powinno zachować kontrolę na jak najdłuższym odcinku nabrzeża. Być może powinien powstać tu drugi port miejski, a może lepszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie komuś zarobkowania np. na podstawie umowy dzierżawy. Na pewno będzie potrzebna szersza analiza i debata samorządowa. Wielokrotnie słyszę od odwiedzanych mnie mieszkańców – tych mieszkających obecnie w Giżycku, ale i tych, którzy do swojego miasta chcieliby powrócić, że samorząd w pierwszej kolejności powinien stwarzać możliwości do zarobkowania i rozwoju gospodarczego, a nie wyręczać z tego przedsiębiorców. Jakaś słuszność w tym jest… Ale i ryzyko.

Burmistrz zauważa, że z ostateczną decyzją należy się jeszcze wstrzymać. Włodarz miasta podkreśla, że najpierw należy zagospodarować plażę miejską, a poza tym, na giżyckim nabrzeżu niebawem mają ruszyć co najmniej 2 prywatne inwestycje.

Trzeba będzie ocenić stopień ich oddziaływania na rynek i wpływ na popyt na usługi – dodaje Wojciech Karol Iwaszkiewicz. - Do tego czasu teren po byłej "Bazie" należy uporządkować i zagospodarować pod wypoczynek i rekreację np. w postaci drewnianych podestów, ławek i małej architektury. Do takiego zasłaniania Niegocina nie należy już wracać. Żeglarze otrzymali nową jakość w "nowej Bazie", niech i nowa jakość zagości na "starych śmieciach". 

Przypomnijmy, że na początku lipca władze Giżycka podpisały umowę na "przebudowę nabrzeża jeziora Niegocin od Kanału Giżyckiego do molo poprzez przebudowę nabrzeża Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych (MBSW) przy ul. Nadbrzeżnej w Giżycku" w ramach projektu Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I/Etap II A – udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowa nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy".

Podstawowy zakres robót obejmuje: przebudowę nabrzeży północnego i wschodniego, rozbiórkę istniejącego i budowę nowego slipu, rozbiórkę pirsu nr 3, budowę falochronu pływającego, generalny remont pirsu nr 1, rozbiórkę istniejących nawierzchni, ułożenie nowych nawierzchni, wymianę lamp oświetlenia zewnętrznego, ułożenie w konstrukcji pirsu nr 1 rury umożliwiającej późniejsze ułożenia kabli zasilania oznakowania nawigacyjnego.

Wartość zamówienia opiewa na 7 239 780, 00 zł brutto (z dofinansowaniem ze środków UE). Termin zakończenia wszystkich prac to koniec czerwca 2020 r. Wykonawcą prac jest warszawska firma AARSLEFF Sp. z o.o.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz