Mazurskie gminy może skorzystać z 95 mln euro, jakie przeznaczone są na rozwój infrastruktury. To może dobrze wróżyć także hotelom w Krainie Wielkich Jezior.
Jak powiedział marszałek województwa Marcin Kuchciński na inwestycje zarezerwowano ok. 90 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ponad 5 mln euro z budżetu państwa. Chodzi o realizację projektów, które są zgodne ze strategią Wielkich Jezior Mazurskich do 2030 roku.
Za te pieniądze zrealizowane będą inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną m.in. poprawione systemy ciepłownicze i zmodernizowane oświetlenie uliczne. Zakupione zostaną elektryczne autobusy. Dzięki finansowaniu poprawiona zostanie też infrastruktura wodno-ściekowa i infrastruktura umożliwiająca retencjonowanie wody. Projekty obejmą też zabezpieczenie brzegów jezior.
Rozbudowana zostanie sieć ścieżek rowerowych Mazurskiej Pętli, licząca obecnie ok. 300 kilometrów szlaków.
Piotr Feliński, burmistrz Rucianego Nidy, powiedział, że samorząd planuje z pozyskanych pieniędzy umocnić nabrzeża jeziora Guzianka Wielka.
- W 2022 roku rozstrzygnęliśmy konkurs na zagospodarowanie terenu po byłym tartaku ok. 500 m linii brzegowej. Zbudujemy też plażę dla mieszkańców i turystów oraz port na 135 do 150 jachtów. Zainstalowane w nim będą pompy do odsysania ścieków z łódek - powiedział burmistrz.
Z kolei Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek, planuje z unijnych pieniędzy uporządkować teren w tak zwanej Cichej Zatoce jeziora Mikołajskiego po zachodniej stronie miasta.
- Chcemy tam zbudować pomost, udostępnić miejsca podmiotom, które się zajmują obsługą żeglarzy. Chcemy zmodernizować instalacje służące do odbioru ścieków komunalnych i instalacje wodociągowe. Miasto intensywnie się rozbudowuje i są duże potrzeby - podkreślił. Dodał, że oczyszczalnia ścieków także czeka na modernizację.
W poprzednim rozdaniu pieniędzy europejskich w latach 2014-2020 w krainie Wielkich Jezior Mazurskich zbudowana została Mazurska Pętla Rowerowa i poprawiona infrastruktura wodna szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Nowe inwestycje, wraz z kolejnymi odcinkami drogowej "aorty" regionu (droga krajowa nr 16), mogą zwiększyć atrakcyjność regionu, co potencjalnie wykorzystać może branża hotelarska.
Źródło: PAP
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Mają się turyści sami ratować?
I tu wspaniały przykład korupcji urzędasów.
Jeden drugiemu pieniążki do doopy wciska.
Niech was piorun ⚡️ trzepnie …
To znaczy podpowie się turystom, że od teraz na skrzyżowaniu istniejących piaszczystych dróg leśnych XY mogą pojechać także w prawo. Bo do tej pory sugerowano jedynie skręt w lewo. Ale to nie koniec dobrych wiadomości: po przyznaniu kolejnej puli 180 mln EUR (Strategia po 2030) będziemy sugerować dodatkowo pojechanie na tym samym skrzyżowaniu XY, po tym samym piachu, także na wprost ... PS: i dobudujemy kolejną wieżę widokową, tym razem z drugiej strony Jägerhöhe (Węgorzewo), można będzie pomachać współmałżonkowi na sąsiedniej i będzie symetrycznie
Dam sobie łapę uciąć, że tak to wyglądać będzie ‼️
Katastrofa
Pozdrawiam