ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Problemy z mazurskim dworkiem. Sprawa trafi do sądu?

BieżąceHistoria6 czerwca 2024, 11:46
Problemy z mazurskim dworkiem. Sprawa trafi do sądu?
 fot. Starostwo Powiatowe w Olecku.

Mimo oddania w dzierżawę, Dworek Mazurski niedaleko Olecka nadal niszczeje. Najemca nie wywiązał się z deklaracji jeśli chodzi o renowację zabytkowego obiektu. W tej sprawie wpłynęło już zawiadomienie do prokuratury.

Dzierżawę obiektu objęła w ubiegłym roku enigmatyczna fundacja z Kielc, która deklarowała podniesienie standardu ośrodka i prowadzenie szkoleń inspektorów ONZ. Niestety nie wywiązała się ze swoich zobowiązań.

Jak informuje Radio Olsztyn, ośrodek wypoczynkowy Dworek Mazurski to własność powiatu oleckiego, którą zarządza Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku. Został wydzierżawiony w ubiegłym roku Fundacji Ogród Sztuki z Kielc, która miała tu zainwestować, zatrudnić pracowników i ożywić to miejsce.

Nowy dzierżawca nie zrobił nic, nie płacił również rachunków, ani czynszu i jest winien ponad 38 tys. zł.

Nie odebrał także wypowiedzenia umowy na dzierżawę, która była dwukrotnie wysyłana. Dworek wrócił pod zarząd zespołu szkół i jest wykorzystywany do celów dydaktycznych.

Jak informuje portal bielsko-biala.pl, fundacja ta została założona została 18 sierpnia 2023 r. i już tego samego dnia złożyła wniosek o dzierżawę wartego ok. 4 mln zł Dworku Mazurskiego. Nieruchomość położona jest nad brzegiem jeziora, wymaga gruntownego remontu. Przynależy do niej m.in. budynek administracyjny, sześć domków campingowych, obiekt hotelowy i ponad cztery hektary gruntu.

Fundacja, której prezesem jest 21-latek, zaniepokoiła Teresę Krajewską. Radna Powiatu Oleckiego kilka dni przed sesją złożyła interpelację, w której prosiła o dokumenty uwiarygadniające organizację. Otrzymała projekt umowy dzierżawy złożony przez Fundację Ogród Sztuki i po zapoznaniu się z pismem miała obawy czy nie dochodzi do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Projekt zakładał dzierżawę nieruchomości na 17 lat (z możliwością jednostronnego przedłużenia do 22 lat). Czynsz określono na 50 tys. zł rocznie.

- Brak zabezpieczenia w postaci weksla, brak wskazania w umowie profilu działalności na którą zgodę wyraża powiat. Otwiera to drogę do prowadzenia dowolnej działalności - deweloperskiej czy wyburzania nieruchomości. Dzierżawca zapewnia sobie pełne prawo do podziału nieruchomości albo poddzierżawy bez zgody powiatu - wymieniała.

Teresa Krajewska wskazywała także na kolejny zapis w umowie. - Fundacja zobowiązuje się do zainwestowania w nieruchomość kwoty 3 mln zł w ciągu czterech lat, ale jeśli tego nie zrobi, to nie grożą jej sankcje. Zdaniem radnej, treść umowy dba tylko o interes dzierżawcy.

Dworek Mazurski dotychczas był wystawiany na sprzedaż 12 razy, ale nikt nie przystąpił do przetargu. Ostatni przetarg w 2022 roku został odwołany, gdy obiektem było zainteresowane wojsko.

Ośrodek Wypoczynkowy "Dworek Mazurski" w Olecku położony jest na granicy Mazur i Suwalszczyzny, w połowie drogi między Gołdapią i Ełkiem na szlaku łączącym Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko – Augustowskim.

Jak informował portal iolecko.pl, w 1884 roku, z inicjatywy trzech miejskich przedsiębiorców – Gottlieba Konietzko, Karla Neumanna i Friedricha Wilhelma Czygana – po drugiej stronie jeziora, w pobliżu Lasów Sedraneckich nastąpiło uroczyste otwarcie letniska zwanego “Libeschensruh” (Lasek Małek). Na terenie letniska wybudowany elegancki budynek. Teren oddano pod dzierżawę, tak aby mogły z niego korzystać nie tylko rodziny właścicieli, ale i wszyscy mieszkańcy miasta. Kilka lat później właściciele “Libeschensruh” zakupili niewielki parostatek, który służył jako środek komunikacji dla tych, którzy chcieli skorzystać z uroków ośrodka.

Późniejsze losy “Libeschensruh” były różne, ale po pierwszej wojnie światowej władze miasta  zmieniły nazwę na “Masurenhof” i przywróciły mu dawną świetność. W 1942 r. nocował tam nawet minister spraw zagranicznych Joachim Ribbentrop.

Po wojnie miasto po raz kolejny zmieniło nazwę i znalazło się w granicach ludowej Polski. A “Mazurenhof” został przemianowany na “Dworek Mazurski”. W czasach PRL-u w ośrodku wypoczywali turyści głównie z tak zwanego resortu siłowego. Po 1989 roku ośrodek zaczął tracić na swoim znaczeniu, podobnie jak inne obiekty turystyczne, które w czasach PRL-u przyciągały turystów do Olecka.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Sailing Machine