ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Problemy z zajściem w ciążę – diagnostyka i badanie Sono HSG

Pozostałe20 lutego 2025, 11:42
Problemy z zajściem w ciążę – diagnostyka i badanie Sono HSG

Kiedy po miesiącach starań o dziecko test ciążowy nadal nie pokazuje upragnionych dwóch kresek – warto udać się do kliniki leczenia niepłodności i poddać diagnostyce. Szacunkowo, problemy z zajściem w ciążę dotykają nawet co piątą parę w Polsce.

Przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie kobiecej, jak i męskiej. Nowoczesne metody diagnostyki mogą pomóc znaleźć przyczynę trudności w poczęciu dziecka i wskazać dalszą drogę postępowania. Jedną z metod diagnostyki kobiet jest badanie sono-HSG. O tym, kiedy dokładnie się je wykonuje i jak wygląda – opowiada Klinika Bocian – ośrodek zajmujący się diagnostyką i leczeniem niepłodności.

Niepłodność – jak wygląda diagnostyka?

Przyczyn niepłodności może być wiele – szczególnie, że problem ten może dotyczyć kobiet i mężczyzn. Z tego powodu, w przypadku trudności z uzyskaniem ciąży – para powinna razem udać się do specjalisty ds. leczenia niepłodności i poddać diagnostyce. Na takiej wizycie lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny z obojgiem partnerów i zapoznaje się z historią medyczną pacjentów. Jeśli chodzi o dalszy przebieg diagnostyki – mężczyzna wykonuje badanie nasienia, natomiast kobieta odbywa badanie ginekologiczne i zostaje skierowana na badania hormonalne. W niektórych przypadkach konieczna jest pogłębiona diagnostyka, wówczas lekarz może zalecić badanie Sono HSG.

Problemy z zajściem w ciążę – diagnostyka i badanie Sono HSG

Kiedy przeprowadza się badanie Sono HSG?

Badanie Sono HSG, czyli badanie drożności jajowodów to rozszerzona diagnostyka kobiecej płodności. Jajowody odgrywają ogromną rolę w zapłodnieniu – to przez nie komórka jajowa przemieszcza się w stronę macicy, a plemniki pokonują tę drogę, by ją zapłodnić. Jeśli oba jajowody są niedrożne – uzyskanie ciąży w sposób naturalny jest niemożliwe. Wykonanie tego badania zaleca się także, gdy lekarz podejrzewa m.in. nieprawidłową budowę macicy, czy też patologiczne zmiany w jamie macicy.

Jak wygląda badanie Sono-HSG?

Badanie drożności jajowodów to badanie obrazowe, które pozwala ocenić nie tylko, czy jajowody są drożne, ale także czy w macicy nie ma nieprawidłowych zmian, takich jak polipy, zrosty, guzki, czy mięśniaki. Badanie wykonuje się w gabinecie ginekologicznym i trwa ok. 10-15 minut. W trakcie badania do macicy wprowadza się środek kontrastowy, który wypełnia jamę macicy i jajowody. Wówczas za pomocą USG lekarz obserwuje, czy płyn swobodnie przepływa przez jajowody do jamy brzusznej. Jeśli kontrast nie przechodzi – może to oznaczać niedrożność jajowodów lub obecność zrostów. Co ciekawe – u niektórych kobiet podanie kontrastu podczas badania może mieć efekt terapeutyczny. Czasem zdarza się, że płyn przepływający przez jajowody udrażnia je, doprowadzając do ich oczyszczenia. Zdarza się więc, że kobiety po wykonaniu badania są w stanie uzyskać ciążę. Samo badanie może jednak wywoływać uczucie rozpierania w podbrzuszu, ale trwa krótko i nie wymaga hospitalizacji. Pacjenci chcący zminimalizować uczucie dyskomfortu mogą przed badaniem przyjąć lek przeciwbólowy.

Problemy z zajściem w ciążę – diagnostyka i badanie Sono HSG

Co dalej po badaniu drożności jajowodów?

W Klinikach Bocian wyniki badania sono-HSG są dostępne od razu po jego wykonaniu, wraz z opisem. Jeśli okaże się, że jajowody są drożne, można skupić się na innych aspektach diagnostyki. Jeśli wystąpi niedrożność, lekarz omówi możliwe opcje leczenia, czasem niezbędne może okazać się in vitro. Warto wspomnieć, że w przypadku tego rozwiązania – pacjenci spełniający określone kryteria (min. wieku, statusu związku czy też wskazań medycznych) mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach rządowego programu. Refundacja in vitro, bo o niej mowa – jest realizowana w wybranych ośrodkach wspomaganego rozrodu – również w Klinikach Bocian. Ośrodki Bocian realizujące program znajdują się min. w Gdańsku (Al. Grunwaldzka 103A) oraz Białymstoku (ul. Akademicka 26). Na wizytę kwalifikacyjną można umówić się, dzwoniąc pod numer telefonu: +48 690 000 955.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina