ReklamaA1 - Osada Tyrkło

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie tragedii na jeziorze Tałty

Bieżące20 czerwca 2022, 17:43
Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie tragedii na jeziorze Tałty
 fot. Straż Pożarna Mrągowo

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło na jeziorze Tałty. W sobotę przewróciła się i zatonęła łódź z siedmioma osobami na pokładzie. Ciało jednej z nich, ośmioletniej dziewczynki, zostało znalezione w kabinie zatopionej motorówki.

Jak podaje TVN24, z ustaleń prokuratury wynika, że łódź została wypożyczona, a jej 41-letni sternik był trzeźwy, ale nie miał uprawnień i - jak pozostali uczestnicy rejsu - nie nałożył kapoka.

Świadkowie zdarzenia zeznawali, że motorówka płynęła bardzo szybko i prawdopodobnie została uderzona boczną falą innej łodzi. To miało spowodować jej przewrócenie i zatonięcie.

W poniedziałek Prokuratura Rejonowa w Mrągowie wszczęła śledztwo w kierunku spowodowania wypadku w ruchu wodnym. Artykuł 177 paragraf 2 Kodeksu karnego mówi, że jeżeli następstwem zdarzenia - tak jak w tym przypadku - jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Na razie śledztwo jest na wstępnym etapie. Prowadzone jest nie przeciwko konkretnej osobie czy osobom, ale w sprawie. Nikt nie usłyszał zarzutów.

- Z naszych ustaleń wynika, że łódź została wypożyczona z wypożyczalni. Sternikiem był 41-letni mężczyzna, który nie posiadał uprawnień do prowadzenia tego typu łodzi. Był trzeźwy. Tak jak zresztą i pasażerowie - mówi w rozmowie z portalem tvn24.pl Bogusława Pidsudko-Kaliszuk, szefowa mrągowskiej prokuratury.

Na pytanie, czy właściciel ma obowiązek sprawdzać, czy osoba, której wypożycza łódź, ma uprawnienia, odpowiada, że nie ma takiego obowiązku.

- Niemniej właściciel łodzi powiedział podczas przesłuchania, że zapytał dwóch mężczyzn, którzy do niego przyszli, czy mają uprawnienia. Stwierdził, że ci zapewniali go, iż mają uprawnienia - mówi prokurator.

Z ustaleń prokuratury wynika też, że osoby, które były na łodzi, nie miały na sobie kapoków.

- Właściciel łodzi powiedział natomiast, że łódź była wyposażona w kapoki - zaznacza Pidsudko-Kaliszuk.

Dodaje, że na razie nie zostało to potwierdzone, bo motorówka wciąż znajduje się na dnie jeziora. Próby jej podniesienia z dna zakończyły się na razie niepowodzeniem. Gdy motorówka będzie już wyłowiona, zostanie sprawdzony również jej stan techniczny.

Ciało dziewczynki zostało przekazane do sekcji. Ta jest zaplanowana na wtorek.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 12
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 4
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Inwestycja Nove Rydzewo