ReklamaA1 - Gertis

Ptasia grypa doprowadziła do zamknięcia jednej z atrakcji na Mazurach

Bieżące19 maja 2023, 6:00Komentarzy: 3
Ptasia grypa doprowadziła do zamknięcia jednej z atrakcji na Mazurach
 fot. mazury24.eu

To groźna choroba. Kiedy więc u padłych mew stwierdzono wysoce zjadliwą ptasią grypę (HPAI), dyrekcja Mazurskiego Parku Krajobrazowego nie miała wyjścia i zdecydowała o zamknięciu popularnej atrakcji turystycznej na Mazurach.

Dyrekcja Mazurskiego Parku Krajobrazowego zdecydowała o zamknięciu do odwołania popularnej wśród turystów ścieżki edukacyjnej „Wokół stawu w Pieckach”. Powodem jest obawa o możliwość rozprzestrzenienia się ptasiej grypy, którą stwierdzono u padłych ptaków.

„Ścieżka edukacyjna w Pieckach została czasowo zamknięta wraz całą infrastrukturą, tj. wiatami służącymi do obserwacji ptactwa wodnego i pomostami. Zabrania się przebywania w obrębie akwenu i korzystania z niego w celach rekreacyjnych, m.in. połowu ryb – poinformowano w wydanym w czwartek zarządzeniu.

Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wittbrodt powiedział, że taką decyzję podjął w związku z potwierdzeniem wyników badań – znalezionych w obrębie stawu – martwych mew na obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków, w celu ograniczenia potencjalnego rozprzestrzeniania się choroby – informuje Radio Olsztyn.

Dodał, że to jedna popularniejszych ścieżek edukacyjnych w okolicy, co roku odwiedza ją około 9 tys. turystów. Korzystają z niej także mieszkańcy Piecek jako skrótu choćby na plażę wiejską – zaznaczył.

Wcześniej rozporządzenie ws. wyznaczenia na terenie Piecek strefy objętej zakażeniem w związku ze stwierdzeniem HPAI u ptaków dzikich wydał powiatowy lekarz weterynarii w Mrągowie.

Ścieżka edukacyjna w Pieckach na Mazurach ma długości ponad 2 km. Jednak kilometr to długość drewnianych kładek i pomostów, pozostała część to umocnione ścieżki ziemne.

Na spacerowiczów czekają tablice informacyjne i edukacyjne, ławeczki, kosze na śmieci, dwie wiaty przeznaczone do obserwacji ornitologicznych oraz plac ogniskowy. Oczywiście także piękno mazurskiej przyrody. Ścieżka prowadzi wokół stawu w Pieckach.

Staw w Pieckach ma powierzchnię 50 ha. Na zbiorniku usytuowane są zarówno naturalne wyspy, jak również jedna sztuczna – zbudowana w ramach projektu ochrony miejsc lęgowych rybitwy. Możemy tu obserwować w środowisku naturalnym rybitwy: rzeczną, białoczelną, mewy, kaczki (krzyżówki, gągoły), perkozy, w obrębie samego stawy także derkacze, trzcinniki, czy też łabędzie nieme. Akwen jest też ważną bazę żerowiskową dla bociana czarnego, rybołowa oraz bielika.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Sailing Machine