ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Ratownicy i policjanci apelują. Takie zachowanie grozi tragedią

Bieżące19 lutego 2025, 15:25
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

Mazurskie jeziora skuł lód, co może zachęcać mieszkańców regionu i turystów do korzystania z takiej atrakcji. Jednak ratownicy i policjanci apelują aby tego nie robić. Ponieważ cienka pokrywa lodu na jeziorze może przyczynić się do tragedii.

Policjanci ze Szczytna na Mazurach apelują, aby powstrzymać się od wchodzenia na zamarznięte mazurskie akweny.

- Minusowe temperatury powietrza sprawiają, że woda zamarzła, ale lód może być cienki i kruchy. Apelujemy o zachowanie rozsądku, ponieważ wejście na taflę lodu może nieść ze sobą śmiertelne zagrożenie! – ostrzegają policjanci ze Szczytna. - Pozornie tafla lodu wyglądająca na „grubą” i bezpieczną, w rzeczywistości może być za słaba, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu, który ulega ciągłym zmianom i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku.

Mimo, że przy brzegu lód wydaje się być gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pokrywa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą puchu nie widać przerębli pozostawionej przez wędkarzy. W przypadku załamania się lodu i zanurzenia ciała w wodzie, ludzki organizm jest zagrożony szybkim wychłodzeniem i skrajnym wyczerpaniem. Tylko fachowa pomoc na czas może uratować życie.

- Kierujemy apel do rodziców, aby kontrolowali, gdzie bawią się ich pociechy. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych jeziorach i rzekach. Warto również uświadomić je, co zrobić w przypadku, gdy znajdą się w niebezpieczeństwie lub będą świadkami takiej sytuacji – dodają policjanci ze Szczytna na Mazurach.

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie i jednocześnie próbujmy wezwać pomoc.

Jeżeli nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o zaistniałym zdarzeniu operatora numeru alarmowego 112.

Nie biegnij w kierunku osoby tonącej! Nie wolno podchodzić również do przerębla będąc wyprostowanym, gdyż nacisk ciała jest większy na lód. Najlepiej podczołgać się do poszkodowanego, aby rozłożyć ciężar ciała na tafli lodu.

Podczas udzielania pomocy, najlepiej skorzystać z szalika lub grubej gałęzi, którą możemy podać osobie tonącej.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (np. kurtką, kocem ratowniczym) i jak najszybciej umieścić w pomieszczeniu zamkniętym, aby zapobiec dalszej utracie ciała. Nie wolno polewać zmarzniętej osoby gorącą wodą, gdyż może to spowodować u niej szok termiczny. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (nie gorące) napoje do picia. Taka osoba powinna również udać się do lekarza, aby sprawdzić jej stan zdrowia.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina