ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Ratownicy ostrzegają. Lód na mazurskich jeziorach coraz cieńszy

Bieżące23 marca 2021, 8:41
Ratownicy ostrzegają. Lód na mazurskich jeziorach coraz cieńszy
 fot. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Lepiej zapobiegać tragedii. Lód, który jeszcze skuwa mazurskie jeziora jest coraz cieńszy i niestabilny. Mazurscy ratownicy, którzy na bieżąco monitorują jego grubość, ostrzegają przed wchodzeniem na lód.

Ratownicy z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nieustannie sprawdzają grubość i stabilność pokrywy lodu na jeziorach regionu.

- Ostatnie "oględziny" tafli lodu na jeziorze Niegocin potwierdziły nasze przypuszczenia. Degradacja postępuje i już w wielu miejscach lód zaczyna szpilkować. Wysokie temperatury w dzień i operujące coraz wyżej słońce robią swoje. Kilka zimnych nocy już tego procesu nie odwróci i grubość 10-15 cm nie ma tej samej wytrzymałości co na początku zimy.  Na jeziorze Mikołajskim sytuacja jest bardzo podobna – informują mazurscy ratownicy.

Oznacza to, że obecnie wchodzenie na zamarznięte jeszcze akweny wiąże się z bardzo dużym ryzykiem zarwania się lodu i wpadnięciem do wody.

Co zrobić, jeśli jednak weszliście na lód i ten się pod Wami zarwał?

W tym wypadku absolutnie staraj się zachować spokój i nie wpadaj w panikę – to ważne. Opanuj nerwy. Oszczędzaj swoje siły na to, by wydostać się jak najszybciej z wody. Jeśli posiadasz ze sobą kolce, dzięki nim staraj się zaczepić o lód i wydostać z przerębla.

Jeśli jesteś sam, postaraj się w wodzie zdjąć buty – pozbędziesz się zbędnych kilogramów i łatwiej utrzymasz się na powierzchni.

Jeżeli uda Ci się wydostać z wody, absolutnie nie wstawaj na lodzie – wolno i spokojnie przeczołgaj się w bezpieczne miejsce, najlepiej tą samą drogą, którą przyszedłeś w miejsce zarwania się lodu.

Natychmiast szukaj pomocy, aby się ogrzać oraz zmienić ubrania na suche – dlatego wybierając się na zamarznięte jeziora, warto w plecaku posiadać suche spodnie, skarpety i kurtkę lub gruby sweter.

W razie konieczności skontaktuj się z lekarzem.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts