ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Recepta na okulary – co musisz o niej wiedzieć?

Pozostałe22 września 2021, 12:15
Recepta na okulary – co musisz o niej wiedzieć?

Coraz większa częstość występowania wad wzroku u ludzi w różnym wieku stanowi prawdziwe wyzwanie dla współczesnej okulistyki. Najczęściej występującą wadą wzroku na świecie jest krótkowzroczność (miopia). Często spotykanymi wadami refrakcji, czy akomodacji oka są także dalekowzroczność (hyperopia), starczowzroczność (prezbiopia) i astygmatyzm (niezborność). Osoby dotknięte dysfunkcjami wzroku mogą na różne sposoby radzić sobie z niedoskonałościami. Jedną z metod wyrównywania istniejących wad refrakcji jest korekcja okularowa.

Kto wystawia receptę na okulary?

Przed zakupem oprawek korekcyjnych należy udać się na badanie do okulisty lub optometrysty. Zasadniczo specjalistą w dziedzinie rozpoznawania wad wzroku i ich korekcji jest optometrysta, jednak jeśli oprócz wady występuje u nas jakiekolwiek podejrzenie choroby oczu lub urazu oka, konieczna jest wizyta u okulisty. Lekarz okulista pomoże w sytuacji, gdy odczuwamy dolegliwości związane z narządem wzroku, np. ból, pieczenie czy nagłe pogorszenie widzenia. Z kolei optometrysta jest najbardziej kompetentną osobą w zakresie doboru sposobu korekcji: okularów lub soczewek kontaktowych. Badanie wzroku jest poprzedzone wywiadem, podczas którego pacjent omawia z ekspertem charakter dolegliwości. Warto udzielać szczegółowych i jak najbardziej precyzyjnych odpowiedzi, bowiem pozwalają one naprowadzić specjalistę na właściwą diagnozę. Następnie przeprowadzane jest badanie wzroku. Polega ono na dokonaniu kilku testów i pomiarów mających na celu określenie istniejącej wady refrakcji oraz dopasowanie do niej odpowiedniej metody korekcji. Na koniec specjalista podaje pacjentowi parametry wady wzroku i wypisuje receptę na okulary.

Jak wygląda recepta na okulary?

Recepta na okulary jest dokumentem przygotowanym przez okulistę lub optometrystę, na podstawie którego osoba odpowiedzialna za wykonanie okularów (optyk) będzie mogła zrealizować zlecenie dla konkretnego klienta. Na recepcie okularowej znajdują się najważniejsze parametry soczewek korekcyjnych. Dokument ten wygląda zupełnie inaczej niż recepta na lekarstwa, dlatego osoby mające z nim styczność po raz pierwszy mogą mieć nieco trudności w odszyfrowaniu użytych skrótów i symboli. Najważniejsze dane zawarte na recepcie na okulary to:

 • skróty OL i OP – oznaczają kolejno oko lewe i oko prawe,
 • Dal i Bliż – informacje o wadzie wzroku; górna część recepty (Dal) ma związek z miopią, a dolna (Bliż) z hyperopią; jeśli nie wiesz, jakie okulary powinieneś kupić (minusy czy plusy), polecamy lekturę tego artykułu: https://www.wokularach.pl/okulary-minusy-czy-plusy-skad-wiedziec-co-kupic,
 • Sfera – oznaczenie mocy sferycznej soczewek okularowych podawane w dioptriach,
 • Cylinder – parametr używany jedynie w przypadku występowania astygmatyzmu; podawany w dioptriach; jego wartość może być dodatnia lub ujemna,
 • Oś – parametr również związany z astygmatyzmem, który zawsze występuje razem z cylindrem; oś określa ułożenie cylindra w okularach i jest podawana w stopniach (może przyjmować wartość od 0 do 180 stopni),
 • Odległość źrenic (PD) – parametr określający rozstaw źrenic, czyli odległość między centralnymi punktami obydwu źrenic; wartość PD jest podawana w milimetrach.

Ile jest ważna recepta na okulary?

Recepta na okulary ma określony termin ważności, dlatego należy pamiętać, aby zrealizować ją jak najszybciej. Termin ważności recepty okularowej wynosi maksymalnie 30 dni – najlepiej zatem w tym czasie zakupić nowe oprawki i szkła. Dłuższe oczekiwanie zdecydowanie nie jest wskazane, gdyż odpowiednią korekcję wzroku powinno się stosować jak najszybciej.

Gdzie zrealizować receptę na okulary?

Okulary to ważny element wyglądu. Dlatego też wybierając nowe oprawki warto poświęcić chwilę na dopasowanie ich kształtu i koloru do typu naszej twarzy. Należy jednak pamiętać, że okulary korekcyjne to nie tylko dodatek do stroju, lecz przede wszystkim narzędzie pozwalające dobrze widzieć i chronić oczy. Choć gotowe okulary można znaleźć właściwie w każdej drogerii czy markecie, nie warto decydować się na szkła bez recepty. Oprawki i soczewki dopasowane do indywidualnych potrzeb najlepiej kupować u optyka. Możemy to zrobić stacjonarnie lub online, np. w internetowym salonie optycznym wOkularach.pl, oferującym okulary najwyższej jakości w bardzo przystępnych cenach. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się szkłami, które faktycznie poprawią ostrość widzenia.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz