ReklamaA1 - Sailing Machine

Rejs Ruciane Nida - Jezioro Nidzkie

Rejs Ruciane Nida - Jezioro Nidzkie

Wyjątkowy rejs, który wiedzie innym regionem niż Wielkie Jeziora Mazurskie. Warto zajrzeć w ten rejon Mazur i odkryć ich piękno, zwłaszcza iż będziemy poruszali się po naprawdę malowniczych zakątkach

trasaRuciane Nida - jez. Nidzkie
czas rejsu1 godzina
cena13 zł / normalny
10 zł / ulgowy
wypłynięcie i powrót9.20 - 10.20, 13.00 - 14.00, 16.50 - 17.50

Za Kanałem Nidzkim rozciąga się tzw. Równina Mazurska – obszar charakteryzujący się mniejszą pagórkowatością, przewagą gleb piaszczystych i drzewostanu iglastego. To będzie właśnie cel naszej wyprawy. Odwiedzimy ten region płynąć po jednym z najpiękniejszych jezior Mazur.

Ruszamy statkiem z przystani w południowej zatoce jeziora Guzianka Wielka i obieramy kurs w stronę Kanału Nidzkiego. Zmierzamy w kierunku jeziora Nidzkiego. Wpływamy na przekopany już w 1766 r., krótki odcinek Kanału Nidzkiego. Za mostem na skarpie ujrzymy dawną trójkondygnacyjną wieżę karabinów maszynowych z 1905 r. Podobny obiekt zlokalizowany jest również przy śluzie Guzianka oraz pod kratownicą mostu kolejowego linii Szczytno – Pisz. Wypływamy na otwarte wody Jeziora Nidzkiego.

Warto wiedzieć, że jesteśmy na jednym z najpiękniejszych jezior na Mazurach. Jego brzegi w całości porastają lasy i bory Puszczy Piskiej – największego zwartego kompleksu leśnego Mazur. Jezioro w całości znajduje się na obszarze Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Kanał Nidzki pomiędzy jeziorem Guzianka Wielka a Nidzkim, w tle dalsza część jez. Nidzkiego
Kanał Nidzki pomiędzy jeziorem Guzianka Wielka a Nidzkim, w tle dalsza część jez. Nidzkiego

Nidzkie malowniczo rozciąga się na południowy wschód wąską, leśną rynną. Rozlewa swe wody zatoką Zamordeje Wielkie. Możemy tu zobaczyć nadbrzeżne polany – to tzw. bindugi, niegdyś używane do spławiania wyciętych w puszczy drzew. Teraz znajdują się tam atrakcyjnie zlokalizowane pola namiotowe i przystanie.

Nad jeziorem Nidzkim zlokalizowana jest również leśniczówka Pranie. Mieszkał tu i tworzył w latach 1950 – 1953 wybitny polski poeta – Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie ten obiekt stanowi muzeum poety. Na wschodnim brzegu nikną ostatnie ślady osady Sowiróg. Niemiecki pisarz Ernst Wiechert (1887 – 1950), syn tutejszego leśniczego, uczynił to miejsce i jego mieszkańców bohaterami obszernej sagi mazurskiej, zatytułowanej „Dzieci Jerominów”.

Wypływamy z Kanału Nidzkiego, aby wykonać łuk wzdłuż wschodnich brzegów północnej zatoki jeziora. Statek wchodzi w wąską, zalesioną po obu brzegach rynnę. Po prawej stronie mijamy plażę w Rucianym, a następnie ciąg zlokalizowanych tu ośrodków wypoczynkowych.

Dopływamy w okolice półwyspu Kowalik, gdzie wyłania się budynek dawnej leśniczówki. Natomiast po prawej burcie znajduje się niewielka zatoka, stanowiąca ujście z Jeziora Nidzkiego rzeczki Nidki, płynącej dalej do Jeziora Wygryńskiego. Ostatecznie wpada do Bełdan.

Wokół tej zatoki zlokalizowana jest zabudowa dawnej rybackiej osady Nida, która obecnie tworzy wraz z Rucianym miasto Rucianego-Nidy.

Tu wody jeziora rozlewają się nieco szerzej i przechodzą w malowniczą zatokę ograniczoną od południa półwyspem Skonał. W tej zatoce zlokalizowanych jest pięć wysepek – Płaska, Ostrów, Królewski Ostrów, Grobowiec i Kopanka. Tworzą one niezwykle malowniczy widokowo archipelag.

Statek wolno płynie pomiędzy wysepkami, a pasażerowie mogą podziwiać wspaniałe widoki.

Dalsza część Jeziora Nidzkiego nie jest dostępna dla jednostek z silnikami spalinowymi. Dlatego statek powoli wracamy do Kanału Nidzkiego i do przystani Żeglugi Mazurskiej w Rucianym-Nidzie. My natomiast możemy jeszcze napawać się widokiem tego najpiękniejszego akwenu mazurskiego.


Więcej informacji

Port: Ruciane-Nida
ul. Dworcowa 4, tel. 602 522 898
www.zeglugamazurska.com.pl/rejsy/ruciane-nida-jezior-nidzkie

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew