Rejsy po Mazurach - Giżycko - Węgorzewo

28 czerwca 2019, 11:36

Ponad dwugodzinny rejs, który przebiega głównie po jednym z największych akwenów mazurskich – jeziorze Mamry. Rozpoczynamy żeglugę statkiem w Giżycku i kończymy w Węgorzewie. Po drodze czeka nas niesamowita przygoda żeglarska wśród piękna mazurskiej przyrody. W taki rejs możemy popłynąć Żeglugą Mazurską

trasaGiżycko - Węgorzewo (przez jezioro Mamry)
czas rejsu2 godziny 30 minut
cena70 zł / normalny
45 zł / ulgowy
wypłynięcie10.30 - 13.00

Oraz w obu kierunkach

trasaGiżycko - Węgorzewo - Giżycko
czas rejsu7 godzin
cena105 zł / normalny
65 zł / ulgowy
wypłynięcie i powrót10.30 - 17.30
przerwa w Węgorzewie 13.00 - 15.00

Ten rejs ma kilka wariantów. Możemy popłynąć tylko z Giżycka do Węgorzewa oraz wrócić ponownie do Giżycka. Na pokład statku możemy również wejść w Węgorzewie i dotrzeć do Giżycka. Jest też możliwość żeglugi z dłuższą przerwą w Węgorzewie.

Ruszamy z Giżycka statkiem „Białej Floty” i wpływamy na wody jeziora Niegocin. Za sobą zostawiamy giżyckie molo spacerowe, plażę, bazę sportową. Docieramy do Kanału Giżyckiego, który przecina centrum miasts, łącząc jeziora Niegocin i Kisajno. Po obu stronach wejścia do Kanału Giżyckiego ulokowane są porty jachtowe. Przepływając przez ten akwen warto zwrócić uwagę na podcieniowy budynek ryglowy dawnego schroniska młodzieżowego z 1929 r. To typowy przykład tradycyjnej architektury mazurskiej.

Most Obrotowy w GiżyckuMost Obrotowy w Giżycku

Zbliżamy się do pierwszego mostu na Kanale Giżyckim, wybudowanego w 1868 r. To most kolejowy i początkowo był mostem obrotowym. Kolejny most stanowi wielką atrakcję Giżycka - to zbudowany w 1889 r. obrotowy most drogowy. Przęsło obiektu o wadze 100 ton jest obracane ręcznie za pomocą dźwigni kieratowej. Warto zwrócić uwagę na lewy brzeg kanału. Tam zobaczymy zrekonstruowane zabudowania XIV-wiecznego zamku krzyżackiego – obecnie to luksusowy hotel.

Nadal płyniemy przez Giżycko, mijając masywny most obwodowy z 1940 r. i podziwiając starą zabudowę miasta. Po minięciu ostatniego mostu na Kanale Giżyckim, statek wypływa na zatokę Tracz jeziora Kisajno. Tu zlokalizowane są różne przystanie, w tym obiekty Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Giżycku.

Z zatoki Tracz statek wypływa na otwarte wody Kisajna. Po drodze mijamy pomosty ośrodka wojskowego, gdzie kręcone były sceny do słynnego filmu Romana Polańskiego – „Nóż w wodzie”.

Jezioro Kisajno z lotu ptaka, po prawej stronie miejscowość PierkunowoJezioro Kisajno z lotu ptaka, po prawej stronie miejscowość Pierkunowo

Atrakcyjne widokowo jest samo jezioro Kisajno - najdalej na południe wysunięty akwen jeziora Mamry. O jego niezwykle malowniczym krajobrazie może świadczyć fakt, że w zachodniej części znajduje się aż 14 wysp. To już niezwykle malowniczy Łabędzi Szlak. Warto również zwrócić uwagę na wyspę Dębowa Górka. Niegdyś stanowiła siedzibę sanktuarium pruskiego plemienia Galindów.

Patrząc na prawo zobaczymy osadę Perkunowo, której nazwa wywodzi się od staropruskiego kultu boga Perkuna. Po lewej stronie możemy podziwiać brzegi półwyspu Fuledzkiego - oddziela jezioro Kisajno od Jeziora Dobskiego.

Warto zwrócić uwagę na malowniczy półwysep Królewski Róg, gdzie przebiega umowna granica pomiędzy jeziorami Kisajno i Dargin. Na lewo widzimy jak wody Dargina łączą się z Kisajnem i jeziorem Łabap. Po prawej stronie statku możemy dostrzec w oddali wyspy o nazwie Poganckie Kępy. Z lewej strony miniemy również półwysep Sztynorcki Róg. Jeśli przyjrzymy się dobrze to może zobaczymy dawną siedzibę rodu wschodniopruskich Lehndorffów.

Most Sztynorcki, za nim jez. Kirsajty oraz pod horyzontem jez. MamryMost Sztynorcki, za nim jez. Kirsajty oraz pod horyzontem jez. Mamry

Pomału dobijamy do mostu drogowego na trasie Pozezdrze – Sztynort.

To tu kończy się jezioro Dargin. Zaraz za mostem natomiast wpływamy na niezwykle malownicze i upstrzone wysepkami wody jezioro Kirsajty. To rezerwat przyrody. Warto wiedzieć, że właśnie tu w 1965 r. kręcone były sceny do filmu „Faraon” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Kolejna atrakcja dla miłośników historii. Wpływamy w wąską cieśninę pomiędzy Ostrym Rogiem, a półwyspem Kurka. Na tym półwyspie dokonano licznych odkryć archeologicznych dawnych, pruskich osad. Następnie nasz statek wypływa na właściwe wody jeziora Mamry.

Z lewej burty statku możemy ujrzeć zarysy wyspy Upałty. Z prawej strony, w głębi zatoki Bodma znajduje się Kalska Bramka. To wąska droga wodna prowadząca na jezioro Święcajty. Mijamy dość blisko półwysep Kal, który oddziela Mamry od Święcajt. Pomału zbliżamy się już do rzeki Węgorapy a więc już niedaleko do Węgorzewa. Możemy tu zaobserwować wiele rzadkich gatunków ptactwa wodnego.

Rzeka Węgorapa, jej początkowy odcinek po wpłynięciu z jez. MamryRzeka Węgorapa, jej początkowy odcinek po wpłynięciu z jez. Mamry

Kolejny etap rejsu to wpłynięcie do Kanału Węgorzewskiego. Nim dopłyniemy do szerokiego rozlewiska Węgorapy. Tam znajduje się keja i zabudowania przystani Żeglugi Mazurskiej. Tam też kończymy ten etap rejsu po jeziorze Mamry. Warto zostać w Węgorzewie na jakiś czas, poznając uroki tego turystycznego, mazurskiego miasta.


Więcej informacji

tel. 87 428 25 78
www.zeglugamazurska.com.pl/rejsy/gizycko-wegorzewo

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew