Rejsy statkami Faryj

12 lipca 2021, 12:10Komentarzy: 1

Ciekawą i urozmaiconą ofertę rejsów po mazurskich jeziorach proponuje firma Faryj. Statki tego armatora pływają po jeziorach: Nidzkim, Guzianka Wielka, Śniardwy, Mikołajki, Bełdany

Wszystkie rejsy odbywają się z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Na wszystkich statkach zapewniamy dostęp do płynów dezynfekujących oraz zachowanie bezpiecznych odstępów między pasażerami.

Rejs godzinny (min. 10 osób) Ruciane Nida - Śluza Guzianka

Trasa: Ruciane-Nida » Guzianka Wielka (z widokiem na panoramę śluzy) lub Ruciane-Nida » Jezioro Nidzkie (z widokiem na wyspy na jeziorze Nidzkim).

rejs StatkiemFARYJ III
czas rejsu1 godzina
cena12 zł (rabaty dla grup szkolnych)
terminycodziennie, co godzinę od 9:00 do 18:00

Rejs pozwala na obejrzenie panoramy miasta Ruciane-Nida, z jego ciekawą zabytkową zabudową. Wpływamy na jezioro Guzianka Wielka. Jest to długie i wąskie jezioro polodowcowe. Przez akwen Guzianka Mała i Śluzę Guzianka łączy się z jeziorem Bełdany. Można również przepływając kanał pod mostami drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida wpłynąć na jezioro Nidzkie.

Znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe. Południowa część ma brzegi niższe - znajduje się tu m.in. port i zabudowania Rucianego-Nida. W środkowa, węższej części możemy zobaczyć ruiny starego tartaku. Większą część linii brzegowej tego mazurskiego jeziora porastają rośliny wodne, takie jak pałka szerokolistna, trzcina i manna wodna. Brzegi Guzianki Wielkiej są porośnięte lasem, oprócz części południowo-zachodniej, w której położona jest miejscowość Ruciane-Nida.

Przez jezioro prowadzi szlak ze śluzy w Guziance na Jezioro Nidzkie. Akwen pełni przede wszystkim rolę "tranzytową" dla żeglarzy.

Śluza Guzianka

Wybudowana w 1879 r. Początkowo wykonana z drewna. W 1899 r. zyskała ściany z cegieł i kamieni. Jest to śluza komorowa pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Rocznie śluzuje tu ponad 20 tysięcy jachtów. Traktowana jest jako atrakcja turystyczna i zabytek hydrotechniczny. Funkcjonuje nieprzerwalnie od ponad 100 lat.

Śluza Guzianka, napływ wody z jez. Guzianka Wielka
Śluza Guzianka, napływ wody z jez. Guzianka Wielka

Śluza Guzianka jest bardzo ważna dla żeglugi po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Łączy bowiem główne skupisko jezior mazurskich z miastem Ruciane-Nida, z jeziorem Nidzkim oraz wieloma mniejszymi akwenami wodnymi w tym regionie. Jej długość to 44 metry. Jednostki pływające pokonują dzięki niej różnicę prawie dwóch metrów w poziomie wody.

Przeprawa trwa od 10 do 20 minut i mogą przepływać tu zarówno większe jednostki Żeglugi Mazurskiej jak i kajaki.

Wrota górne zostają otwarte i jachty wpływają do komory śluzy. Jednorazowo w komorze znajduje się około 20 jachtów. Po zamknięciu wrót górnych zostaje wyrównany poziom wody w komorze, poprzez wypuszczenie wody z komory, z poziomem jeziora znajdującego się niżej. Wówczas zostają otwarte wrota dolne. Gdy wszystkie jachty wypłyną ze śluzy proces powtarza się w drugą stronę.


Rejs do Mikołajek (min. 20 osób)

Trasa: Ruciane-Nida » Jezioro Śniardwy » Mikołajki (J. Guzianka Wielka, Śluza Guzianka, J. Bełdany, J. Mikołajskie, Przeczka, J. Śniardwy z widokiem na wyspy Pajęcza i Czarcia).

rejs StatkiemFARYJ IV
czas rejsu5 godzin
cena w jedną stronę35 zł
dzieci do 4 lat - bezpłatnie
cena w obie strony50 zł
dzieci do 4 lat - bezpłatnie, dzieci 4-12 lat 40 zł
dodatkowe opłatywózek dziecięcy - 10 zł, rower - 10 zł, pies - 10 zł
terminycodziennie, o godz. 10:25, powrót 15:35, postój w Mikołajkach od 12:15 do 14:00

W czasie tego rejsu zobaczymy wiele przepięknych widoków mazurskiej przyrody.

Jezioro Guzianka Wielka. Jest to długie i wąskie jezioro polodowcowe. Przez akwen Guzianka Mała i Śluzę Guzianka łączy się z jeziorem Bełdany. Można również przepływając kanał pod mostami drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida wpłynąć na jezioro Nidzkie. Większą część linii brzegowej tego mazurskiego jeziora porastają rośliny wodne, takie jak pałka szerokolistna, trzcina i manna wodna. Brzegi Guzianki Wielkiej są porośnięte lasem, oprócz części południowo-zachodniej, w której położona jest miejscowość Ruciane-Nida.

Śluza Guzianka (opis ciut wyżej).

Jezioro Bełdany. Akwen wodny znajduje się w gminie Ruciane-Nida, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro malowniczo położone wśród lasów Puszczy Piskiej. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Linia brzegowa w południowej części jeziora posiada bardziej rozwiniętą linię brzegową. Północna część jest mniej urozmaicona.

Na zalesionym półwyspie między zatoką i Bełdanami położona jest rekonstrukcyjna osada historyczna - Galindia. Turystów czekają tu niezwykłe atrakcje: kolacje w pieczarach, wyprawy łodziami, opowieści o historii Galindów.

Jezioro Bełdany, widok w kierunku połączenia z jeziorem Mikołajskim
Jezioro Bełdany, widok w kierunku połączenia z jeziorem Mikołajskim

Akwen na północy łączy się z jeziorem Mikołajskim. Na południu, poprzez wodną śluzę komorową Guzianka, z jeziorem Guzianka Mała i dalej z jeziorem Guzianka Wielka i jeziorem Nidzkim.

Jezioro Mikołajskie. Jezioro Mikołajskie łączy się z dwoma innymi akwenami – z jeziorem Śniardwy przez cieśninę Przeczkę oraz z jeziorem Bełdany. Jezioro Mikołajskie jest połączone z jeziorem Tałty, a nad łącznikiem tych dwóch zbiorników znajduje się most. Na zachodnim brzegu akwenu rozciąga się malowniczo Puszcza Piska. Znajdują się tu trzy małe wyspy. Dwie z nich leżą na pograniczu z jeziorem Bełdany, a trzecia u północnych krańców akwenu. Głównym walorem jeziora Mikołajskiego jest unikalne połączenie z kilkoma innymi akwenami i rozbudowana infrastruktura portowa przy północnych brzegach. Tu prawie każdy większy pensjonat ma swoją przystań.

Jezioro Mikołajskie, w tle panorama Mikołajek, w środku kadru Cicha Zatoka
Jezioro Mikołajskie, w tle panorama Mikołajek, w środku kadru Cicha Zatoka

W pobliżu jeziora Mikołajskiego odkryto bogate i doskonale zachowaną osadę z pierwszych wieków naszej ery. Odkopano ponad 1200 eksponatów, między innymi całe pracownie metalurgiczne, liczne zapinki, szpile i brosze. Odsłonięto całe jamy zasobowe, gdzie mieszkańcy osady z okresu wędrówek ludu przechowywali żywność oraz piece do wypału rudy darniowej. Osadę datuje się na I – V w. n.e.

Jezioro Śniardwy. Jezioro Śniardwy to największy akwen wodny w Polsce, nazywany „mazurskim morzem”. Rozciąga się na terenie powiatów mrągowskim i piskim. Leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu rzeki Pisy.

Akwen jest dość płytki. Na jeziorze wyłania się 8 wysp, a największe z nich to: Pajęcza, Kaczor, Szeroki Ostrów i Czarci Ostrów. Na tej ostatniej odnajdziemy pozostałości twierdzy z XVIII wieku. W czasach prehistorycznych było to miejsce pogańskiego kultu. Śniardwy obfituje też w zatoki, z czego dwie południowe - Warnołty i Seksty stanowią jakby oddzielne jeziora.

Wyjątkowo spokojny obrazek na jez. Śniardwy
Wyjątkowo spokojny obrazek na jez. Śniardwy

Mikołajki. Turystyczna miejscowość na Mazurach, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Głównym zabytkiem Mikołajek jest XIX-wieczny kościół ewangelicki, który znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznej wysokiej wieży. W świątyni warto zwrócić uwagę na dwa portrety miejscowych pastorów: Andrzeja Kowalewskiego i Alberta Pescaroviusa. Przy kościele w XIX wiecznym budynku znajduje się jedyne w Mikołajkach muzeum – Muzeum Reformacji Polskiej, w którym zgromadzono m.in. stare mazurskie starodruki, w tym Biblię Polską wydaną w Magdeburgu w 1726 r. Warto też zarezerwować chwilę i przyjrzeć się (przynajmniej niektórym) kamieniczkom przy wspomnianym już Placu Wolności. Najbardziej okazałym budynkiem jest tu dawny ratusz z 1888 r. (obecnie hotel Mazur). Sam Plac Wolności w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Współcześnie latem ten plac to jeden wielki kram.


Rejs statkiem FARYJ IV w Mikołajkach

Firma Faryj oferuje również rejsy rozpoczynające się i kończące w Mikołajkach. Podczas godzinnego rejsu poznamy jezioro Mikołajskie, panoramę Mikołajek oraz jezioro Śniardwy.

rejs StatkiemFARYJ IV
czas rejsu1 godzina
cena25 zł
terminycodziennie, godzina 12:40, powrót 13:40

Rejs wieczorny (min. 30 osób) FARYJ III

Jednocześnie zapraszamy na 1,5 godzinne rejsy wieczorne do jez. Bełdany i z powrotem.

rejs StatkiemFARYJ III
czas rejsu1,5 godziny
cena25 zł
terminycodziennie, godzina 17:00, powrót 18:30

Więcej informacji

Port "U Faryja" Rejsy Statkami
12-220 Ruciane-Nida, ul. Dworcowa 6g
tel: 87 423 10 06, kom: 507 556 117 lub 503 325 655
e-mail: faryj@faryj.plwww.faryj.pl

Sprzedaż biletów
Kasa czynna codziennie: 7:00 - 19:00

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

 • 24
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mlekopol

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaB2 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka