ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Rozpoczyna się remont śluzy Karwik na Mazurach. Warto poznać jej historię

Utrudnienia na szlakach WJMBieżąceInwestycjeHistoria30 września 2022, 16:01Komentarzy: 4
Rozpoczyna się remont śluzy Karwik na Mazurach. Warto poznać jej historię
 fot. mazury24.eu

Kolejna śluza na Mazurach doczeka się kompleksowego remontu. Tym razem renowację przejdzie wiekowa śluza Karwik. Co zostanie wyremontowane i jaka jest historia tego obiektu?

Śluza na Kanale Jeglińskim wybudowana została w latach 1845-1849 r. Znajduje się w pobliżu jeziora Seksty. Dzięki niej możliwa jest żegluga pomiędzy jeziorami: Roś i Śniardwy (przez jez. Seksty). Nie jest tak uczęszczana i pojemna jak śluza Guzianka, jednak stanowi ważny szlak komunikacji wodnej w Krainie Wielkich jezior Mazurskich w stronę Pisza.

Śluza Karwik to duża budowla hydrotechniczna ze sporych rozmiarów kanałem i bocznym jazem, którym odprowadzany jest nadmiar wód z Wielkich Jezior Mazurskich do jeziora Roś i rzeki Pisy. Uruchamiana jest napędem elektrycznym.

Umiejscowiona jest na kanale Jeglińskim – najdłuższym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (650 m od jeziora Seksty i 4,70 km od jeziora Roś).

Wody Polskie podpisały niedawno umowę na remont obiektu. Prace modernizacyjne potrwają około 12 miesięcy rok, a ich koszt to ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie unijne. Remont śluzy Karwik wykona firma Hydrobud Kielczyk.

Rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała, że w ramach prac wymienione zostaną wrota śluzy, urządzenia napędowe oraz zdemontowana zostanie brama łukowa istniejącej sieci elektrycznej.

Wody Polskie w Białymstoku już podały informację, że 5 października br. rozpocznie się planowany remont obiektu. W tym czasie przeprawa nie będzie możliwa. Planowany koniec prac modernizacyjnych przewidziany jest na październik 2023 r.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu, w którym znawca historii Mazur, Tadeusz Sakowski opowiada o śluzie Karwik.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew