Kolejna śluza na Mazurach doczeka się kompleksowego remontu. Tym razem renowację przejdzie wiekowa śluza Karwik. Co zostanie wyremontowane i jaka jest historia tego obiektu?
Śluza na Kanale Jeglińskim wybudowana została w latach 1845-1849 r. Znajduje się w pobliżu jeziora Seksty. Dzięki niej możliwa jest żegluga pomiędzy jeziorami: Roś i Śniardwy (przez jez. Seksty). Nie jest tak uczęszczana i pojemna jak śluza Guzianka, jednak stanowi ważny szlak komunikacji wodnej w Krainie Wielkich jezior Mazurskich w stronę Pisza.
Śluza Karwik to duża budowla hydrotechniczna ze sporych rozmiarów kanałem i bocznym jazem, którym odprowadzany jest nadmiar wód z Wielkich Jezior Mazurskich do jeziora Roś i rzeki Pisy. Uruchamiana jest napędem elektrycznym.
Umiejscowiona jest na kanale Jeglińskim – najdłuższym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (650 m od jeziora Seksty i 4,70 km od jeziora Roś).
Wody Polskie podpisały niedawno umowę na remont obiektu. Prace modernizacyjne potrwają około 12 miesięcy rok, a ich koszt to ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie unijne. Remont śluzy Karwik wykona firma Hydrobud Kielczyk.
Rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała, że w ramach prac wymienione zostaną wrota śluzy, urządzenia napędowe oraz zdemontowana zostanie brama łukowa istniejącej sieci elektrycznej.
Wody Polskie w Białymstoku już podały informację, że 5 października br. rozpocznie się planowany remont obiektu. W tym czasie przeprawa nie będzie możliwa. Planowany koniec prac modernizacyjnych przewidziany jest na październik 2023 r.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu, w którym znawca historii Mazur, Tadeusz Sakowski opowiada o śluzie Karwik.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.