Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie zaprasza na trzecie już spotkanie z cyklu "Ryńskich Spotkań z Historią".
Tym razem tematem wydarzenia będzie historia zamku w Rynie, a opowiadać o nim będzie Wiesława Bujwid – kustosz ryńskiego zabytku.
- Zgodnie z myślą przewodnią cyklu spotkań, sięgać będziemy po historie różnej maści, jednak jeszcze tym razem pozostaniemy w obrębie naszego najbliższego, ryńskiego otoczenia. Jest w Rynie bowiem coś co sprawia, że miasteczko jest rozpoznawalne w całym kraju. Nawet w najdalszym zakątku kraju, po usłyszeniu nazwy naszego pięknego miasta kojarzeni jesteśmy z górującym nad miastem zamkiem krzyżackim, który obecnie pełni funkcję 4-gwiazdkowego hotelu. Ta wspaniała budowla ma za sobą bardzo długą, burzliwą i arcyciekawą historię, o której w ostatni czwartek kwietnia w sali widowiskowej Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki opowie wieloletnia kustosz Hotelu Zamek Ryn Pani Wiesława Bujwid – informują organizatorzy.
XIV-wieczny zamek krzyżacki zbudowany został w Rynie przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode, który w 1379 r. odbył słynną podróż statkiem z Rynu do Malborka. Zamek należał do najważniejszych w łańcuchu umocnień na wschodzie państwa krzyżackiego. Był siedzibą komtura i został zbudowany jako zamek konwentualny – „warowny klasztor”.
Twierdza spełniała więc funkcje siedziby klasztoru, władz prowincji i warowni rycerskiej.
Służył zarówno do obrony jak i wypadów na Litwę. W 1418 r. w zamkowej zbrojowni były 22 działa, 72 kusze i 14000 bełtów. Zamek oprócz funkcji militarnej, pełnił również rolę administracyjno-gospodarczą. Przy zamku istniał duży folwark, gdzie hodowano konie i inne zwierzęta. Uprawiano tu zboża, zbierano miód z leśnych pasiek. Na potrzeby Zakonu pracował młyn, do napędzania którego wykorzystano różnicę poziomów wód w jeziorach. W latach 1412–1420 działała huta żelaza. Załoga zamku liczyła ok. 50 osób nie licząc pracowników folwarku.
Pierwszym komturem był Fryderyk von Wallenrod, brat wielkiego mistrza Konrada von Wallenrod, który był pierwowzorem tytułowego bohatera powieści poetyckiej Adama Mickiewicza.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!