W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków miasto Ełk złożyło wniosek na przebudowę i adaptację kolejnego budynku na terenie EKW. Inwestycja znalazła się na liście projektów, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości prawie 400 tys. zł.
Zostały ogłoszone wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie otrzyma 3 200 inwestycji samorządowych, w łącznej wysokości przekraczającej 1,8 mld zł.
- Miasto Ełk złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji pn. "Przebudowa i adaptacja budynku mieszkalno – magazynowego (magazyn stacyjny) na budynek administracyjno – biurowy z częścią gospodarczą, na terenie EKW w Ełku". Inwestycja znalazła się na liście projektów, które otrzymają dofinansowanie – informuje Urząd Miejski w Ełku.
Budynek jest wpisany do rejestru zabytków jako część zespołu wąskotorowej stacji głównej (magazyn stacyjny). Składa się z części murowanej (dawniej mieszkalnej) i drewnianej (magazynowej), w chwili obecnej użytkowana jest tylko część magazynowa. Po zrealizowaniu inwestycji do części murowanej budynku zostaną wprowadzone funkcje administracyjne i pomocnicze Muzeum Historycznego, natomiast pomieszczenia w podpiwniczeniu i części drewnianej będą przeznaczone na funkcję magazynowo-gospodarczą.
Cały obiekt jest zarządzany przez instytucję kultury – Muzeum Historyczne w Ełku.
Zakres inwestycji obejmie prace budowlane w piwnicy, na parterze i na dachu budynku (zostanie on poddany renowacji i zabezpieczeniu – impregnacji).
Z myślą o przywróceniu historycznego wyglądu budynkowi, zostaną zlikwidowane wtórnie dobudowane w II połowie XX wieku elementy, takie jak np. dodatkowe wejście do piwnicy od zewnątrz oraz wymienione poszycie dachu (z blachy na dachówkę ceramiczną).
Inwestycja obejmie przede wszystkim roboty w piwnicy budynku – m.in. odbicie zniszczonych tynków, rozebranie podłoża, posadzki cementowe, wymiana zniszczonych belek w stropach, izolacja przeciwwilgociowa, czyszczenie, odgrzybianie, impregnacja; roboty na parterze budynku – m.in. rozebranie ścianek działowych, wymiana elementów w ściankach drewnianych, izolacja, wymiana, renowacja okien i drzwi, rekonstrukcja części podłogi z desek, odgrzybianie, impregnacja; roboty na dachu budynku – m.in. rozebranie poszycia dachowego z blachy, rozbiórka starych rynien, położenie nowego pokrycia dachowego, wymiana zniszczonych części konstrukcji dachu (krokwie, murłaty, montaż nowego orynnowania).
Na podstawie informacji UM Ełk.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!