ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Samochód wpadł do jeziora. Interweniowała Mazurska Służba Ratownicza

Bieżące17 lutego 2025, 9:26
Samochód wpadł do jeziora. Interweniowała Mazurska Służba Ratownicza
 fot. Mazurska Służba Ratownicza.

Ratownicy z Mazurskiej Służby Ratowniczej odebrali informację, że w jeziorze znajduje się samochód, pod którym załamał się lód. Kiedy dotarli na miejsce, okazało się, że auto już zostało wydobyte. Postanowiono jednak dokładnie zbadać grubość pokrywy lodowej.

Otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkańca Nowych Gut o samochodzie, który w okolicach plaży wiejskiej zapadł się w lodzie. Po dotarciu na miejsce widać było tylko miejsce zapadnięcia się samochodu i ślady jego wyciągania – informuje Mazurska Służba Ratownicza.

W drodze powrotnej dokonano pomiarów grubości lodu. Wzdłuż brzegu Nowych Gut – do około 100 m od brzegu grubość lodu 12 cm. Zatoka Okartowska – lód miękki i kruchy, grubość około 11 cm, pod mostami w Okartowie brak lodu. Zatoka Chudzicka i w naszym porcie - grubość lodu 10 – 11 cm.

Pozostała część jeziora Śniardwy do linii Suchy Róg – Zatoka Kwiku, lód miękki oraz łamiący się. W kilku miejscach o powierzchni kilkuset metrów, zupełny brak lodu.

W miejscach, gdzie lód jest przykryty śniegiem przyrasta on wolniej, co znacząco zmniejsza jego grubość. Mniejszą grubość lodu spotyka się też w płytszych miejscach, gdzie silniej oddziaływają na niego cieplejsze wody podziemne. Duży wpływ na grubość lodu ma przepływ wody. Na jeziorze Śniardwy występuje prąd o prędkości 30 - 60 m na godzinę wywołany ruchem obrotowym Ziemi a także odpływem wody do jeziora Roś a dalej Pisą, Narwią i Wisłą do Bałtyku.

Cieńszy lód będzie także zawsze pod mostami, ponieważ znajdują się one w przewężeniach, w których występują prądy wodne. Przykładem niebezpiecznego miejsca jest zatoka pomiędzy mostami w Okartowie tzw. Mewka.

Cieńszy lód będzie zawsze w pobliżu występowania źródeł podwodnych. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w północnej części jeziora Śniardwy (szczególnie w okolicach Dziubieli), gdzie licznie występują takie źródła. Również w miejscach porośniętych roślinnością podwodną oraz trzciną, butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wypierają cieplejszą wodę ku górze. Miejsca, gdzie na skutek tych czynników występuje znacznie cieńszy lód, nazywa się oparzeliskami. Podczas zalegania na lodzie śniegu, tak zamaskowane oparzelisko zamienia się w pułapkę.

Wytrzymałość lodu jest zależna nie tylko od jego grubości, ale w dużej mierze od jego rodzaju i struktury. Dla wytrzymałości lodu ważne jest występowanie śniegolodu oraz zjawisko szpilkowania.

Szary lód, zwany także śniegolodem, powstaje na skutek przesączenia śniegu zalegającego na powierzchni tafli, wodą wypływającą ze szczelin w lodzie lub powstającą z roztopionego śniegu. Lód taki ma barwę od jasnoszarej do prawie czarnej i wytrzymałość o połowę niższą od świeżego lodu.

Lód szpilkujący występuje pod koniec zimy. Jego struktura jest poluzowana i tworzą się pionowe, luźno ze sobą związane „szpilki”. Szpilkujący lód jest bardzo niebezpieczny. Gdy się załamie, bardzo trudno się wydostać ze względu na dużą kruchość tafli lodowej. Można go łatwo go rozpoznać, ponieważ jego powierzchnia jest matowa i ma wyraźnie zmienioną strukturę powierzchni.

Dla wytrzymałości lodu niezwykle istotne są warunki meteorologiczne podczas powstawania pokrywy lodowej. Gdy występuje wiatr, tworzy się lód mniej wytrzymały ze względu na większą zawartość pęcherzyków powietrza. Gdy pierwszy lód tworzy się podczas dużych mrozów, to silny wiatr powoduje nierównomierne zamarzanie, wtedy często pojawiają się tzw. studnie wiatrowe. To miejsca, na jeziorze które zamarzają z opóźnieniem a wtedy lód w tych miejscach jest znacznie cieńszy i niebezpieczny. Mgła oraz opady śniegu podczas zamarzania, mają wpływ na powstawanie lodu o mniejszych kryształach. Taki lód ma również mniejszą wytrzymałość oraz szybciej podlega procesowi szpilkowania.

Na lodzie pokrytym śniegiem należy zwracać uwagę na wszystkie miejsca o innym kolorze lub tam, gdzie są nierówności. Oznacza to, że lód pod śniegiem ma inną strukturę. Szczególnie należy uważać na liczne przeręble, rozmarzliny oraz szczeliny lodowe, które powstają na skutek skoków temperatury oraz silnego wiatru.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina