Trzy schrony wartownicze z czasów ostatniej wojny światowej powiększą plenerowe ekspozycje w Piszu i Orzyszu. Obiekty odkryto na terenach należących do kolei.
Jak informuje Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, 21 stycznia b.r. z terenu PKP PLK S.A. w Ełku zostały podjęte dwa schrony wartownicze z okresu II wojny światowej, które następnie przetransportowano do Orzysza i umiejscowiono na placu przy muzeum.
Jeden z takich obiektów został odkryty przypadkiem przez pracowników ełckiej kolei, w trakcie prac modernizacyjnych linii E75 (Białystok – Ełk – Suwałki – granica państwa).
- Jest to schron wartowniczy, który po pewnej modyfikacji mógłby być schronem bojowym. Schrony takie są unikatowe z jednego powodu – jest ich bardzo mało. Znajdują się tylko wzdłuż jednej linii kolejowej, z Ełku do Olsztyna (219) - tłumaczył na łamach Gazety Olsztyńskiej Sławomir Wolski, prezes Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa”, które opiekuje się obecnie schronem, ponieważ trafił z Ełku do Pisza.
Teraz przyszedł czas na wyprowadzkę dwóch innych obiektów tego typu.
Wiosną po dokonaniu montażu zabytkowe obiekty będą dostępne dla zwiedzających. Sprawne przeprowadzenie operacji było możliwe dzięki pomocy i zaangażowaniu: żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO na czele z dowódcą kontyngentu rumuńskiego majorem Dan-Adamem Moronescu, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., firmie ArtDom z Ełku.
Staną obok zdobytego niedawno tzw. jeża, czyli zapory przeciwpancernej.
Trzeci schron znaleziono na nieczynnej stacji kolejowej w Kaliszkach. Wzbogaci militarne obiekty Piskiej Pozycji Ryglowej.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!