Podczas prac budowlanych w Mikołajkach odkryto pozostałości osadnictwa sprzed aż czterech tysięcy lat. To oznacza, że teren dzisiejszego miasta była zamieszkany dużo wcześniej niż do tej pory sądzono.
Jak informuje Urząd Miejski w Mikołajkach, podczas prac budowlanych przy ul. Mrągowskiej odkryto ciekawe stanowisko archeologiczne. Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna rozpoczęła prace interwencyjne, które potwierdzają, że dzieje osadnictwa na terenie miasta są dużo starsze niż średniowiecze.
„Najstarsze artefakty to fragmenty naczynia glinianego z okresu neolitu, czyli sprzed ok. 4 tys. lat. Znaleziono także zabytki z okresu wpływów rzymskich – wśród nich paciorek szklany oraz pozostałości naczynia ceramicznego (ok. IV w.)” – informuje Ratusz w Mikołajkach.
Większość znalezisk związana jest z nekropoliami z różnych okresów. Najstarsze ludzkie szczątki związane są z ludnością kultury bogaczewskiej (ok. V w.).
Natomiast duża część grobów pochodzi z XVIII w. i jak się przypuszcza, są to ofiary dżumy z ok. 1710-1711 r. Łącznie odkryto do tej pory 150 szkieletów.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.