ReklamaA1 - Sylwester Stranda

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 chce zrealizować projekt ekologiczny na Mazurach

Bieżące20 listopada 2024, 9:32
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 wraz z lokalnymi samorządami i partnerami realizuje szereg projektów rozwojowych mających charakter ponadlokalny. Jednym z nich będzie przedsięwzięcie mające na celu wsparcie odbioru ścieków z jachtów i innych jednostek pływających.

Na realizację przedsięwzięcia pozyskano środki pochodzące z budżetu UE w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie Warmii i Mazur na lata 2021-2027.

Projekt zakłada budowę około 60 punktów odbioru nieczystości w portach i przystaniach mazurskich jezior. Lokalizacja tych instalacji będzie uwzględniała istniejących ruch turystyczny (w oparciu o istniejące badania oraz pomiary ruchu) oraz zgłaszane przez zarządców potrzeby.

Inwestycja ma objąć swoim zasięgiem gminy szlaku żeglownego Wielkich Jezior Mazurskich: Giżycko, Miasto Giżycko, Miłki, Mikołajki, Mrągowo, Orzysz, Pisz, Pozezdrze, Ruciane-Nida, Ryn, Węgorzewo.

Projekt zostanie zrealizowany przy współfinansowaniu samorządów lokalnych. Planowany termin przygotowania wniosku projektowego to marzec 2025 roku, a realizacji inwestycji to lata 2025 – 2027. Właścicielem wytworzonej infrastruktury w okresie realizacji i trwałości projektu będzie gmina lub spółka gminna.

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 zachęca do wypełnienia ankiety zarządców portów i przystani. Ankiety można wypełniać do 27.11.2024 włącznie.

Ankieta dla zarządców portów i przystani w zakresie potrzeb instalacji sanitarnych

Przypomnijmy, że 30 sierpnia br. Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 złożyło do Kancelarii Senatu petycję mającą na celu doprecyzowanie przepisów dotyczących zanieczyszczania śródlądowych dróg wodnych.

Obecne zapisy Ustawy o żegludze śródlądowej z 2000 roku oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków gromadzenia, przechowywania i usuwania odpadów i ścieków z 2003 roku nie pozwalają na skuteczną ochronę jezior, rzek i kanałów przed zanieczyszczeniami z jachtów.

Wniosek dotyczy zmian i wprowadzenia obowiązku plombowania zaworów umożliwiających niekontrolowany zrzut ścieków ze statku do wody oraz w zakresie obowiązku książki kontrolnej ścieków (lub pokwitowań dotyczących zdania ścieków do portowych urządzeń odbiorczych), która znajdować się musi stale na statku. Zakłada on także wprowadzenie odpowiedzialności armatora statku za nieprowadzenie lub nierzetelne prowadzenie książki kontrolnej oraz za naruszenie plomb.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina