ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Święto odzyskania niepodległości. Mazury nie zostały włączone do Państwa Polskiego

BieżąceHistoria11 listopada 2023, 10:56Komentarzy: 1
Święto odzyskania niepodległości. Mazury nie zostały włączone do Państwa Polskiego

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Decyzje podjęte na konferencji pokojowej w Wersalu wpłynęły na kształt terytorialny, a tym samym również na kształt granic kraju. Jednak nie wszystkie tereny wchodzące dawniej w skład państwa polskiego zostały włączone w obszar nowo odrodzonej Polski, czego przykładem pozostają Warmia i Mazury.

W 1920 roku ludność tych terenów w wyniku przeprowadzonego plebiscytu zagłosowała za pozostaniem w granicach państwa niemieckiego.

11 listopada 1918 r. w Compiègne, cesarskie Niemcy podpisały zawieszenie broni na froncie zachodnim, co w praktyce oznaczało zakończenie I wojny światowej (1914-1918).

18 stycznia 1919 r. rozpoczęła się konferencja pokojowa w Paryżu, mająca na celu ustanowienie nowego, powojennego ładu. Rozpoczął się proces kształtowania granic II Rzeczypospolitej. W toku ścierania się różnych koncepcji ostatecznie uznano, iż przy ustalaniu przebiegu granic na terenie Prus należy kierować się zasadą etniczną, co w efekcie przełożyło się na podjęcie decyzji o przeprowadzeniu plebiscytu miejscowej ludności.

W podpisanym przez Niemcy 28 czerwca 1919 r. traktacie wersalskim dział IX (artykuły: 94-97) precyzował szczegóły przeprowadzenia plebiscytu na terenach Warmii, Mazur i Powiśla. Uprawniona do głosowania ludność miała się poprzez referendum wypowiedzieć, czy chce należeć do Polski, czy do Prus Wschodnich (Niemiec).

Ustalono w tym celu (na mocy artykułów: 94. i 96. wspomnianego traktatu) dwa okręgi wyborcze: olsztyński, z siedzibą w Olsztynie (dla Warmii i Mazur) oraz kwidzyński, z siedzibą w Kwidzynie (dla Powiśla).

Dzień przeprowadzenia plebiscytu – 11 lipca 1920 roku jest bardzo ważną datą w tożsamości mieszkańców tych krain. Wyniki plebiscytu były dla Polski druzgocącą klęską. Ostatecznie niemal cały obszar plebiscytowy pozostał w granicach Niemiec, a Polsce przyznano jedynie 8 gmin (5 na Powiślu i 3 na Mazurach). Przez kolejne lata granica między Polską a Niemcami biegła wzdłuż wschodniego brzegu Wisły.

Źródło: niepodlegla.gov.pl

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew