ReklamaA1 - Gertis

Szykują się utrudnienia w żegludze na mazurskich jeziorach

Szykują się utrudnienia w żegludze na mazurskich jeziorach
 fot. mazury24.eu

Ciężki sprzęt budowlany wjechał już na nabrzeża Kanału Łuczańskiego. Zaczęły się prace modernizacyjne na tym obiekcie, które potrwają przynajmniej do końca bieżącego roku. Remontowana jest również śluza Guzianka I oraz śluza Karwik. Kanał Niegociński z pewnością będzie przeżywał duże oblężenie.

Ten sezon żeglarski na Mazurach będzie z pewnością wymagał od żeglarzy sporej dawki…cierpliwości. Remont przechodzą właśnie: Kanał Łuczański, śluzy – Guzianka I oraz Karwik. Jednak prace modernizacyjne tych szlaków wodnych są już niezbędne do ich prawidłowego dalszego funkcjonowania.
 

Kanał Łuczański na Mazurach zamknięty do końca roku

Remont Kanału Łuczańskiego ma unowocześnić oraz poprawić bezpieczeństwo jednej z głównych dróg wodnych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, łączącej Niegocin z jeziorem Kisajno.

- Zakres przebudowy kanału Łuczańskiego, liczącego 2130 metrów długości, obejmuje rozbiórkę istniejącego i wykonanie nowego obustronnego ubezpieczenia brzegów na całym odcinku kanału. Na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach kanału w rozstawie co 200 metrów zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu. Powstaną także nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. Inwestycja uwzględnia również ubezpieczenie wejść do kanału od strony jeziora Niegocin i jeziora Kisajno, niewielką korektę trasy oraz wykonanie robót odmulających w celu odtworzenia drożności kanału dla żeglugi. Dodatkowo nastąpi odmulenie obu jezior na wylotach z kanału celem przywrócenia wymaganych parametrów drogi wodnej. Minimalna głębokość ma wynieść 1,6 metra – informuje firma Doraco, wykonawca remontu mazurskiego kanału.

Kanał Łuczański łączy jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Obiekt powstał w latach 1765-1772. Ma długość 2130 m, średnią głębokość 1,9 m, szerokość 12-15 m. Korzystają z niego głównie statki Żeglugi Mazurskiej oraz żeglarze jachtowi płynący z południa i północy Mazur.
 

Kanał zamknięty, będzie alternatywna droga dla żeglarzy

Największa intensyfikacja robót przewidziana jest na wczesną wiosnę, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

W trakcie remontu kanał będzie zamknięty dla użytkowników drogi wodnej. Żeglarze będą w tym okresie musieli korzystać z alternatywnej drogi, czyli tzw. Starego Kanału, który tworzą kanał Niegociński prowadzący z jeziora Niegocin na Tajty i dalej kanałem Piękna Góra na Kisajno.

Pewne jest jednak, że remontowanym kanałem będą mogły pływać statki pasażerskie.
 


 

Remont śluzy Guzianka I na Mazurach potrwa do końca roku

Również Śluza Guzianka I będzie w tym sezonie turystycznym nieczynna, ze względu na rozpoczęty już remont tego obiektu.

Zakres prac obejmuje m.in. wymianę wrót górnych i dolnych wraz z kładkami, uszczelnienie, remont ubezpieczeń i skarp oraz wzmocnienie podłoża śluzy i rozbudowę sterówki. Koszt tych prac powinien zamknąć się w kwocie ponad 16 mln zł.

Żeglarze będą w tym czasie korzystali ze śluzy Guzianka II, którą oddano do użytku w połowie 2020 r. Był to pierwszy tego typu obiekt zbudowany po wojnie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Śluza powstała, by odciążyć “starą” Guziankę.

- Celem przedsięwzięcia jest poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa drogi wodnej tzw. szlaku bocznego: Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie. Śluza łączy główny system jezior mazurskich (przez jezioro Bełdany) z miastem Ruciane-Nida z Jeziorem Nidzkim poprzez mniejsze jeziora: Guzianka Mała i Guzianka Wielka – informuje Gospodarstwo Wody Polskie.

Remont zabytkowej śluzy jest konieczny, ponieważ liczba wodniaków na mazurskich jeziorach wzrasta z roku na rok.

Kompleks obu śluz, tj. Guzianki II i wyremontowanej Guzianki I, ma umożliwić bezproblemowe pokonywanie piętrzenia między jeziorami Bełdany i Guzianka Wielka przez statki turystyczne i jednostki żeglugi rekreacyjnej.


 

Remontowana jest również śluza Karwik na Mazurach

Do października 2023 r. potrwa również remont śluzy Karwik na Mazurach. To kolejne utrudnienia dla osób żeglujących po mazurskich akwenach.

Rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała, że w ramach prac wymienione zostaną wrota śluzy, urządzenia napędowe oraz zdemontowana zostanie brama łukowa istniejącej sieci elektrycznej.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina