ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Tajemnice ,,Kwatery Robinson" na Mazurach

BieżąceHistoria3 lipca 2022, 7:59
Tajemnice ,,Kwatery Robinson" na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Mazurskie lasy kryją wiele obiektów z czasów drugiej wojny światowej, które były wykorzystywane do militarnych działań. Taki obiekt znajduje się również w lesie Kumiecie w pobliżu jeziora Gołdap. Zdecydowanie warto go obejrzeć. Zwłaszcza, że skrywa wiele tajemnic.

Nie tylko Wilczy Szaniec i kompleks bunkrów w Mamerkach mogą przyciągać na Mazury miłośników historii czy eksploratorów opuszczonych miejsce. W czasie II światowej, od momentu agresji Niemiec na ZSRR, tereny Mazur stały się miejsce przebywania najważniejszych dowódców III Rzeszy – głównie w Wilczym Szańcu. Jednak nie tylko.

Także inne miejsca regionu zostały „zagospodarowane” przez Niemców na potrzeby prowadzenia działań wojennych przeciw Rosji. Również okolice Gołdapi mają swoje, ukryte w lesie Kumiecie, tajemnicze pozostałości po ostatnim, światowym konflikcie.

W 1939 r. wybudowano tu baraki, bunkry oraz lotnisko polowe. Doprowadzono tory linii kolejowej dla pociągów specjalnych. W pobliżu jeziora Gołdap zlokalizowana była kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych (Luftwaffe). Wojskowy kompleks nosił kryptonim ,,Robinson”. Tak nazywał się także specjalny pociąg stacjonujący w Kumieciach, który był do dyspozycji sztabowców Luftwaffe. Tu znajdował się również pociąg dowódcy Luftwaffe marszałka Göringa o kryptonimie "Asien" oraz od II 1943 r. - Pommern I.

Na wschód od drogi do przejścia granicznego, w lesie widoczne są ruiny wyrzutni lub hamowni silników ośrodka badawczego. Wiele wskazuje na to, że prawdopodobnie w Lesie Kumiecie znajdował się ośrodek badawczy pracujący nad silnikiem do pocisków V-2 – cudownej broni Hitlera, która miała odwrócić losy wojny.

W kompleksie Robinson wybudowano m. in. ciężki schron przeciwlotniczy, dwa schrony do pracy sztabowej ze stopami strunobetonowymi, 6 obiektów ceglanych, 3 duże zbiorniki przeciwpożarowe.

Z Puszczy Rominckiej w latach 1941-1944 kierowano akcjami niemieckiego lotnictwa wojskowego od Atlantyku po Rosję i od Norwegii po Egipt.

Nocą z 17 na 18 sierpnia 1943 roku lotnictwo RAF zniszczyło niemiecki ośrodek rakietowy w Penemünde na wyspie Uznam. Na wiadomość o tym, że Hitler przebywający w Wilczym Szańcu w Gierłoży koło Kętrzyna, żądał ukarania winnych. Stacjonujący w Kumieciach, w swoim pociągu specjalnym szef sztabu Luftwaffe, generał pułkownik Hans Jeschonnek popełnił samobójstwo. Został pochowany nad jeziorem Gołdap.

W październiku 1944 r., gdy do mazurskich granic III Rzeszy zbliżały się oddziały Armii Czerwonej, Niemcy wysadzili obiekty "Robinsona". Ruiny budynków byłej kwatery skrywa las Kumiecie.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

 • 15
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 5
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - DreamBoat

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - PTTK Wilkasy
ReklamaA2 - Ruciane Park 2022