ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Tak promuje się Ryn na Mazurach. O tym mieście będzie głośno

11 lutego 2023, 8:28Komentarzy: 5
Tak promuje się Ryn na Mazurach. O tym mieście będzie głośno
 fot. mazury24.eu

W tym roku będzie bardzo głośno o mieście Ryn oraz ryńskich imprezach. To wszystko za sprawą udziału w dużej kampanii promocyjnej. Już niedługo informacje o mieście Ryn zagoszczą w Polskich Liniach Lotniczych LOT oraz w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. O Rynie pisze również National Geographic.

Miasto Ryn przygotowało w tym roku szeroką kampanię promocyjną miasta, chcąc pozyskać jak najwięcej turystów i zaakcentować 300-lecie istnienia miasta. Dlatego informacje o mazurskim Rynie będą kolportowane w samolotach LOT oraz dostępne na lotnisku Olsztyn-Mazury.

Ponadto o Rynie dość szeroko pisze znany magazyn podróżniczy National Geographic.

„Kto wie, że krzyżacki zamek w Rynie jest drugim co do wielkości zamkiem gotyckim w Polsce, a pierwsze ślady obecności ludzi na tym terenie sięgają epoki neolitu, czyli około 4500-1700 lat przed naszą erą? Barwna historia tego malowniczego miasta przypomina o sobie na każdym rogu, ale nie można powiedzieć, że czas się tutaj zatrzymał. W żadnym razie! Przemyślana i zrównoważona infrastruktura, zrewitalizowane zabytki i atrakcyjne wydarzenia, które przyciągają turystów z całej Polski, czynią go nowoczesnym europejskim kurortem” – czytamy w National Geographic.

Magazyn podróżniczy, oprócz oczywistych walorów turystycznych miasta, informuje również o dużych imprezach, jakie będą się działy w tym roku w tym mazurskim mieście.

„Wakacje zainauguruje II edycja Eksplozji Kolorów – imprezy, która rok temu wyzwoliła moc radości i uśmiechów (24 czerwca 2023 r., amfiteatr nad jeziorem Ołów). Z kolei w lipcu Ryn zaprasza na I edycję Festiwalu 5 zmysłów, gdzie na uczestników czeka wachlarz atrakcji dedykowanych poszczególnym pięciu zmysłom (8.07.2023 r., Ekomarina w Rynie). To szczególny rok dla Rynu, ponieważ obchodzi on 300-lecie uzyskania praw miejskich, które hucznie świętować będzie od 16 do 23 lipca, a szczegóły harmonogram można znaleźć tu (link). W sierpniu dla miłośników rycerstwa przygotowano Festiwal Kultury Średniowiecza MASURIA (11-13.08), zaś fanów gotowania Ryn zaprasza na II edycję Ryńskiego Festiwalu Kulinarnego”.

Warto również w Rynie wybrać się zbudowaną w 2011 roku ścieżkę spacerowo-rowerową. Można nią obejść dookoła piękne i malownicze jezioro Ołów, zaś nabrzeże jeziora Ryńskiego kusi żeglarzy Ekomariną, z której każdego dnia wyruszają jachty w rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Dlaczego więc warto odwiedzić Ryn?   

Ryn jest bardzo starym miejsce osiedlania się ludzi. Występują tu ślady działalności człowieka już z okresu neolitu (4500 – 1700 lat p.n.e). Wokół miasteczka pełno jest pozostałości pradawnych grodzisk.

Ryn położony jest malowniczo nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. W centrum miasta znajduje się krzyżacki zamek. Został wzniesiony tu w 1377 r. Ciekawym zabytkiem Rynu jest pochodzący z XIX wieku wiatrak typu holenderskiego oraz młyn wodny.

Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią Ekomarina oraz piaszczyste plaże. Akwen pozwala na dopłynięcie do Rynu praktycznie z każdego miejsca w Krainie Wielkich Jezior. W nowym porcie przy pomostach (do których doprowadzona jest woda i prąd) może cumować jednocześnie sześćdziesiąt jachtów.

Nad jeziorem Ołów można wypocząć na plaży. Znajduje się tu również malowniczo położona ścieżka spacerowo-rekreacyjna o długości 4250 m okalająca jezioro. Samo jezioro jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania. Znajduje się tu także zagospodarowana przestrzeń rekreacyjna ze stylowymi wiatami, ławeczkami, boiskiem i miejscem na ognisko.

Nieopodal usytuowana jest miejska plaża i strzeżone kąpielisko z pomostami. Wypożyczalnia sprzętu wodnego oferuje łodzie, kajaki i rowery wodne. Na turystów czekają liczne punkty gastronomiczne, bogata oferta hotelarska oraz pola biwakowe.

Sporą atrakcją są również kanały żeglugowe. Spośród kilkunastu, cztery, to kanały w pobliżu Rynu: Kanał Szymoński (pomiędzy jeziorem Szymoneckim i Szymon – o długości 2360m.). Kanał Mioduński (pomiędzy jeziorem Szymon i Kotek Wielki, o długości 1920m.). Kanał Grunwaldzki (pomiędzy jeziorem Kotek Wielki i Tałtowisko, o długości 470m.) i Kanał Tałcki (pomiędzy jeziorem Tałtowisko i Tałty, o długości 1062m.).

Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości tego typu obiektem historycznym w Polsce. Zbudowali go Krzyżacy w XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Obecnie mieści się tu centrum kongresowe i luksusowy hotel.

Może więc w tym roku odwiedzicie Ryn na Mazurach?

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 62

 • 52
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts